وبلاگ

پکینگ لیست چیست؟

پکینگ لیست چیست؟

پکینگ لیست چیست؟

پکینگ لیست یکی از اصطلاحاتی است که در دنیای بازرگانی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. بی شک شناخت درست این اصطلاحات میتواند راهنمای مناسبی برای ما در امور تجاری و بازرگانی باشد. در این مقاله قصد داریم تا درباره سندی بین المللی به نام Packing list صحبت کنیم. به شکل خلاصه این سند دارای اطلاعات مهمی درباره محصول صادراتی و یا وارداتی ماست که این اطلاعات به شکل دقیق در آن ذکر شده است. در ادامه دقیق تر این سند را بررسی خواهیم کرد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.  

پکینگ لیست یک سند بین المللی است که در آن اطلاعات مهم صادراتی و یا وارداتی مثل نحوه بسته بندی، بسته، ابعاد، وزن و … ذکر میشود. پکینگ لیست را میتوان در کنار فاکتور تجاری ارائه نمود. در نظر داشته باشید که Packing list نمیتواند جایگزین فاکتور تجاری شود. در زبان فارسی معادل Packing list – لیست یا صورت عدل بندی ذکر شده است. بنابراین اگر با چنین اصطلاحاتی روبرو شدید بدانید که تفاوتی با هم ندارند. تهیه لیست عدل بندی ضروری میباشد و تهیه آن به سهولت فرایند حمل و نقل بین المللی کمک میکند و روند کار را سرعت میبخشد.

نام های دیگر Packing list

ممکن است در مکان ها و اسناد مختلف با نام های متفاوتی روبرو شوید که به پکینگ لیست اشاره دارند. برخی از این نام های عبارتند از :

- صورتحساب بسته
- دفتر تحویل
- لیست حمل و نقل
- لیست مشتری
- برگه بسته بندی

مزایای پکینگ لیستها

اطلاعات موجود در این سند برای امور مختلفی مثل اثبات بارنامه داخلی مفید است. با تهیه آن برای وارد کردن جزییات کالا در سیستم های اینترنتی نیازی نیست که به دنبال اطلاعات بگردید، چراکه هر چه نیاز دارید در داخل پکینگ لیست ثبت شده است. اگر کالای شما دارای شرایط خاصی باشد میتوانید از طریق این لیست آن را ذکر کرده و ایمنی آن را بالاتر ببرید. به طور کلی استفاده از چنین لیستی که دارای ریز اطلاعات کالای شماست میتواند بسیار مفید باشد.

لیست عدل بندی حاوی چه اطلاعاتی از کالای ما میباشد؟

- شماره ردیف
- نام و آدرس کامل فروشنده
- نام، آدرس، تلفن و فکس خریدار
- نام و آدرس گیرنده یا دریافت کننده کالا
- کشور و محل بارگیری محموله و تخلیه
- شماره و تاریخ صدور فاکتور
- شماره LC (در صورت خرید با اعتبار اسنادی)
- نوع پرداخت نقدی یا اعتبار اسنادی
- وزن خالص کالا
- وزن ناخالص کالاها
- شماره قرارداد، شماره کانتینر، شرح کالا، تعداد کالا، شماره یا علامت بسته، ابعاد کالا و بسته‌ها، مشخصات فنی و ملاحظات

سخن آخر

تهیه پکینگ لیست میتواند تا حد بسیار زیادی از هزینه مالی و زمان شما بکاهد. با تهیه این لیست دیگر نیازی به بازرسی کامل کالای شما به هنگام ورود به کشور های مختلف نیست. بازرسی کامل معمولا هزینه های به دنبال دارد که پرداخت آن به عهده ارسال کننده کالاست. با تهیه لیست عدل بندی میتوانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *