گمرک, وبلاگ

فرق کارگو با فریت بار چیست؟ از کدام استفاده کنیم؟

فرق کارگو با فریت بار چیست؟

برای اینکه درک درستی از فرق کارگو با فریت بار داشته باشید، ابتدا نیاز هست که مفهوم هر یک را به صورت جداگانه درک کنید و سپس به نقاط مشترک و متمایز آن‌ها پی خواهید برد. در این مقاله ابتدا تعریف کامل و جامعی از هر کدام از این دو مفهوم ارائه می‌کنیم و سپس با مقایسه کارگو و فریت بار به این موضوع می‌پردازیم که فرق کارگو و فریت بار چیست؟

فرق کارگو با فریت بار چیست؟

به طور کلی برای حمل یک محموله جدای از ماهیت آن، ۴ روش اصلی وجود دارد که شامل: ۱- هوایی ۲-زمینی ۳- دریایی ۴- ریلی. همچنین محموله می‌تواند ماهیت تجاری یا غیر تجاری از جمله وسایل شخصی و مواردی از این قبیل داشته باشد.

تجار در برخی از موارد برای ارسال محموله‌های تجاری خود و صادر کردن آن‌ها به کشور دیگری از روش هوایی استفاده می‌کنند، که به این نوع از محموله‌ها کارگو گفته می‌شود. دقت داشته باشید که محموله حتما ماهیت تجاری دارد (و معمولا به هدف کسب درآمد و فروش در کشور مقصد صادر می‌شود) و همچنین بار از طریق مسیرهای هوایی به مقصد فرستاده می‌شود.

معمولا کارگو ها با هواپیماهای مخصوص و غول پیکر به مقصد ارسال می‌شود، هوایپماهایی همچون آنتونف ۲۲۵ یا بلوگا از جمله هواپیماهایی هستند که برای انتقال کارگوها از آن استفاده می‌شود.

در ارسال کارگو باید به چه مواردی دقت کرد؟

برای ارسال کارگو باید هزینه‌های فرودگاهی، تشریفات صادراتی، هزینه صدور گواهی مبدا، گواهی قرنطینه، عوارض گمرکی در صورت لزوم و… پرداخت شود. همچنین با توجه به ماهیت تجاری بار، حتما باید مدارک مورد نیاز بسته به نوع محموله تهیه شده و مراحل صادرات محموله مطابق با نوع آن طی شود.

همچنین برای ارسال موفق کارگو باید موارد زیر را لحاظ کنید:

  • کالا را به شکل کاملا درست و مطابق با نوع آن بسته بندی کنید.
  • برای محاسبه دقیق و درست هزینه‌ها، ابعاد و وزن دقیق محموله خود را اندازه بگیرید.) که در قسمت استعلام قیمت سایت تی اکسپرس می‌توانید به راحتی و رایگان استعلام قیمت بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید.)
  • هزینه‌ها را پرداخت کنید.
  • مراحل اداری ارسال بار خود را انجام دهید و در نهایت فاکتور را دریافت کنید.
  • محموله خود را تحویل دهید.
  • پس از رسیدن بار به مقصد، محموله را پیگیری کنید تا از رسیدن به مقصد مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

فریت بار چیست؟

همانطور که گفتیم برای پاسخ دادن به این سوال که تفاوت فریت بار و کارگو چیست باید درک درستی از هر دو مفهوم به طور مجزا داشته باشید. تا اینجا مقاله ما به مفهوم کارگو پرداختیم و تعریف جامعی از آن ارائه کردیم. قدم بعدی تعریف فریت‌ بار و مفهوم آن است.

در مواردی که شخصی قصد سفر به کشور دیگری داشته باشد و وسایل شخصی مورد نیاز فرد، بیش از حد مجاز برای حمل با پرواز خود باشد یا حمل وسایل فرد با پرواز شخصی نامتعارف باشد، فرد می‌تواند برای ارسال بار خود از طریق مسیر هوایی اقدام کند، به این نوع از محموله‌ها فریت بار گفته می‌شود. معمولا هنگامی افراد قصد مهاجرت یا سفر طولانی به مقصد یک کشور را دارند، نیاز به حمل وسایلی بیشتر از حد مجاز یا نامتعارف نسبت به وسایل معمول هنگام حمل برای یک سفر پیدا‌ می‌کنند. وسایلی از جمله وسایل منزل، وسایل آشپزخانه مانند ظروف چینی، لباس‌ها، کتاب‌ها و مواردی از این قبیل در غالب این محموله‌ها تعریف می‌شوند. دقت داشته باشید که در فریت بار، محموله ماهیت تجاری ندارد و نوعی بار خصوصی است که شامل وسایل شخصی فرد می‌شود.

برای حمل فریت بار هزینه‌های حمل و فرودگاه و برخی تشریفات باید پرداخت شود اما چون ماهیت تجاری ندارد مواردی از جمله مراحل گمرکی و هزینه‌هایی از این قبیل را شامل نمی‌شود.

چه کالاهایی جهت ارسال فریت بار ممنوع است؟

برای ارسال فریت بار باید دقت داشته باشید که برخی موارد ممنوع می‌باشد، به طور کلی کالاهایی که باعث ایجاد خطر برای مسافرین، خدمه یا هوایپما می‌شوند در فریت بار ممنوع هستند. مواردی از جمله مواد منفجره، وسایل آتش‌بازی، لوازم جیوه‌ای، انواع سموم و مواد عفونی، مواد رادیواکتیو و مواردی از این قبیل کالاهای ممنوعه می‌باشد. همچنین در مورد مواردی که ممکنه است به بدنه هواپیما آسیب بزند نیز به شرط بسته‌بندی درست و مناسب امکان ارسال دارند.

همچنین باید دقت داشته باشید که از ارسال لوازم و اشیا عتیقه و ممنوعه‌ای که امنیت پرواز را به خطر می‌اندازد، نیز خودداری کنید.

نحوه رهگیری و شناسایی فریت بار به چه صورت است؟

برای شناسایی فریت بار نیاز به نوشتن اسم و آدرس و مواردی از این قبیل روی بار نیست، بلکه برای فریت ‌بار شما بارنامه‌ای صادر می‌شود که تمام اطلاعات مسافر در آن درج می‌شود. بارنامه شامل اطلاعات مختلفی برای شناسایی بار است که شامل، اسم، شماره‌های تماس و… می‌شود. همچنین هر بارنامه یک کد ۱۱ رقمی دارد که سه رقم اول سمت چپ آن کد نشان دهنده شرکت هواپیمایی می‌باشد.

جالب است بدانید که هر شرکت هوایپمایی در دنیا یک کد سه رقمی به عنوان شناسه دارد که در سطح بین الملل با آن کد شناخته می‌شود، به عنوان مثال کد سه رقمی شناسایی هواپیمایی ایران ایر ۰۹۶ می‌باشد.

نحوه حمل فریت بار به مقصد چگونه است؟

معمولا فریت بار با پروازهای تجاری حمل می‌شود و بعد از بردینگ کامل مسافران به هواپیما و همچنین بعد از لود شدن بارهای مسافران به صورت کامل، فریت بارها تا وزن مجاز هواپیما که خود وابسته به نوع هوایپما می‌باشد، بارگیری می‌شود. معمولا فریت بار در یک روز کاری و با حضور خود فرستنده در فرودگاه انجام می‌شود.

دقت داشته باشید معمولا افرادی که قصد مهاجرت دارند و از فریت بار برای حمل وسایل شخصی خود استفاده می‌کنند بهتر است پیش از زمان پرواز خود اقدامات لازم برای ارسال بار خود را انجام دهند و ترجیحا بار خود را قبل از زمان پرواز اصلی خود به مقصد ارسال کنند تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کنند.

خلاصه مطالب

تا اینجای مقاله سعی شد تا تعریف درست و جامعی از هر دو مفهوم ارائه شود تا به درک درستی از آن‌ها برسیم. اکنون می‌توانیم به مقایسه کارگو و فریت بار بپردازیم تا از این طریق تفاوت کارگو با فریت بار را درک کنیم.

همانطور که گفته شد، کارگو باری است که ماهیت تجاری دارد این در حالی است که فریت بار ماهیت تجاری ندارد و بار خصوصی است، همچنین به دلیل تفاوت ماهیت بین کارگو و فریت بار برای ارسال کارگو نیاز به انجام مراحل صادراتی می‌باشد این درحالی‌ست که برای فریت بار نیازی به انجام این مراحل نیست.

همانطور که حتما تا کنون متوجه شدید، فرق کارگو با فریت بار ، نوع هواپیمایی است که توسط آن محموله ارسال می‌شود، کارگو معمولا با هواپیما‌های غول پیکر همچون آنتونف ۲۲۵ ارسال ‌می‌شود این در حالی است که فریت بار معمولا با هواپیماهای تجاری معمول که برای حمل مسافر استفاده می‌شود، ارسال می‌شود.

سوالات متداول

1- فرق کارگو با فریت بار چیست؟
کارگو باری است که ماهیت تجاری دارد این در حالی است که فریت بار ماهیت تجاری ندارد و بار خصوصی است، همچنین به دلیل تفاوت ماهیت بین کارگو و فریت بار برای ارسال کارگو نیاز به انجام مراحل صادراتی می‌باشد این درحالی‌ست که برای فریت بار نیازی به انجام این مراحل نیست.

2- نحوه حمل فریت بار به مقصد چگونه است؟
معمولا فریت بار با پروازهای تجاری حمل می‌شود و بعد از بردینگ کامل مسافران به هواپیما و همچنین بعد از لود شدن بارهای مسافران به صورت کامل، فریت بارها تا وزن مجاز هواپیما که خود وابسته به نوع هوایپما می‌باشد، بارگیری می‌شود. معمولا فریت بار در یک روز کاری و با حضور خود فرستنده در فرودگاه انجام می‌شود.

3- در ارسال کارگو باید به چه مواردی دقت کرد؟
کالا را به شکل کاملا درست و مطابق با نوع آن بسته بندی کنید.
برای محاسبه دقیق و درست هزینه‌ها، ابعاد و وزن دقیق محموله خود را اندازه بگیرید.) که در قسمت استعلام قیمت سایت تی اکسپرس می‌توانید به راحتی و رایگان استعلام قیمت بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید.)
هزینه‌ها را پرداخت کنید.
مراحل اداری ارسال بار خود را انجام دهید و در نهایت فاکتور را دریافت کنید.
محموله خود را تحویل دهید.
پس از رسیدن بار به مقصد، محموله را پیگیری کنید تا از رسیدن به مقصد مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *