وبلاگ

۴ روش حمل و نقل کالا در تجارت+مزایا و معایب

انواع روش‌های حمل و نقل کالا

حمل و نقل در تجارت بین المللی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی بخش قابل توجهی از هزینه های مربوط به واردات یا صادرات، صرف انبار داری و حمل و نقل می‌شود. بنابراین لازم است تا با انواع روش های حمل و نقل آشنا شویم تا با انتخاب بهترین روش برای انتقال محموله خود، تجارتی پرسود را تجربه کنیم. در این بخش از مجله راهکار تجارت پایا قصد داریم تا روش‌های حمل و نقل بین المللی را با یکدیگر بررسی کنیم.

انواع روش‌های حمل و نقل کالا در تجارت بین المللی

حمل و نقل از مهم‌ترین بخش های اقتصاد ملی محسوب می‌شود و به دلیل داشتن نقش زیربنایی، در رشد اقتصاد کشورها، نقش موثری را ایفا می‌کند. از گذشته تا به امروز روش‌های جابجایی کالا تغییر و از لحاظ سرعت، امنیت و … پیشرفت زیادی کرده است. حمل و نقل در حالت کلی به چهار روش مختلف انجام می‌شود:

  • حمل و نقل جاده‌ای
  • حمل و نقل هوایی
  • حمل و نقل ریلی
  • حمل و نقل ترکیبی
    هر یک از روش‌های حمل و نقل، مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

نسبت به دیگر روش حمل و نقلی؛ حمل و نقل هوایی جدید ترین روش برای حمل کالاهای گوناگون است. در این روش حمل و نقلی، کالا به وسیله هواپیما جابجا می‌شود. هزینه حمل و نقل هوایی کمی بیشتر از سایر روش‌ها است اما به دلیل سرعت بالا، بسیاری از تاجران ترجیح می‌دهند تا بار خود را از این طریق ارسال کنند. در برخی مواقع مانند زمانی که کالا دارای تاریخ انقضای نزدیک است و یا اینکه احتمال فاسد شدن آن بیشتر است و یا هنگامی که واردکننده برای وصول کالا به مقصد عجله دارد، این روش، مناسب ترین روش حمل و نقل کالا است.

حمل و نقل زمینی (جاده‌ای)

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی یا جاده‌ای، اولین شکل حمل و نقل و مرسوم‌ترین روش محسوب می‌شود. بسیاری از تاجران و بازرگانان روش حمل و نقل زمین را برای انتقال بار خود استفاده می‌کنند. در این روش حمل و نقلی، بار به وسیله تریلی، کامیونت، کامیون و … حمل می‌شود. به دلیل عبور وسیله از کشورهای مختلف این روش حمل و نقل کمی طولانی‌تر است. و به طور کلی زمانی مناسب است که برای رسیدن کالا به مقصد، محدودیت زمانی وجود نداشته باشد. حمل و نقل زمینی کمی پرخطر است چرا که به دلایل مختلف، ممکن است اتفاقاتی مثل سرقت، تصادفات، خطرات طبیعی(سیل، زلزله و …)، موجب آسیب رسیدن به بار شوند.

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی

جابجایی کالا با کشتی و یا سایر شناورها که از طریق دریا انجام می‌شوند، حمل و نقل دریایی نام دارد. از گذشته تا به امروز سیستم حمل و نقل دریایی به شدت ارتقا یافته و پیشرفت چشمگیری داشته است یه گونه ای که کشتی های حمل کننده کانتینر توان حمل خیل عظیمی از کالاها را دارند. هزینه این روش حمل و نقل مناسب است و علاوه بر آن می‌توان حجم و وزن بالایی از کالا را با این روش جابجا کرد. همچنین حمل و نقل دریایی بهترین گزینه برای برخی از کشورهایی است که در شرایط خاصی از جغرافیا قرار دارند (دارای مرز آبی هستند) و به دلایل هزینه سنگین حمل و نقل هوایی شرایط آن را ندارند.

حمل و نقل ترکیبی

حمل ونقل ترکیبی همانطور که از نامش پیدا است، ترکیبی از چند روش حمل و نقل است. برای مثال برای ارسال کالا از ایران به یمن، تاجر می‌تواند ابتدا کالا را به روش دریایی تا مرز امارات حمل کرده و سپس به روش زمینی و جاده‌ای به یمن ارسال کند. دلیل استفاده تاجران از روش حمل و نقل دریایی این است که هزینه حمل و نقل به روش هوایی بیشتر است و تاجر تصمیم می‌گیرد تا کالا با روش‌های دیگر ارسال شود.

حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی

در این روش حمل و نقل، کالا به وسیله قطار و از طریق ریل جابجا می‌شود. این روش حمل و نقلی یکی از کارامد ترین روش‌ها برای انتقال بار است و در مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای با سرعت بیشتری انجام می‌شود. اما نمی‌توان همواره از این روش استفاده کرد؛ چرا که ایران با بسیاری از کشور دارای خطوط ریلی مشترک نیست با این وجود برای کشور هایی که دارای خطوط ریلی با ایران هستند، بسیار مناسب است؛ امنیت بالایی دارد و از لحاظ هزینه‌ها نیز بسیار به صرفه‌تر است.

بهترین روش حمل و نقل بین المللی

با وجود مزایا و معایبی که هر یک از روش‌های حمل و نقلی دارند، نمی‌توان به صراحت گفت که کدام یک از آن‌ها، بهترین روش حمل و نقلی به حساب می آید. از نظر سرعت رسیدن کالا به مقصد، روش هوایی بهترین گزینه است. از نظر امنیت نیز روش ریلی از امنیت نسبتا مناسبی برخوردار است. روش دریایی نیز وقتی مهم است که حجم بار به قدری زیاد باشد که با دیگر وسایل حمل و نقلی نتوان آن را جابجا کرد. از نظر کم هزینه‌ترین روش حمل و نقل نیز مسافت حرف اول را می‌زند اما هنگامی که شرایط یکسان باشد، می‌توان گفت که کم هزینه ‌ترین روش حمل و نقل، روش زمینی است.

جمع‌بندی

با گسترش تجارت بین المللی، پیشرفت تکنولوژی و احداث مسیرهای متعدد، حمل و نقل کالا در روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. روش هوایی، دریایی، جاده‌ای، ریلی و ترکیبی ۵ روش حمل و نقل در تجارت بین المللی هستند که تاجر یا بازرگان بسته به هزینه، مسافت، نوع کالا و … باید بهترین و مناسب‌ترین روش حمل و نقل را پیدا کند. در این بخش هر ۵ روش حمل و نقل کالا را شرح و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دادیم. به نظر شما بهترین روش حمل و نقل کالا کدام روش است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *