وبلاگ

وسایل غیر مجاز در هواپیما را در پروازهای داخلی و خارجی بشناسید

وسایل غیر مجاز در هواپیما

ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که به هنگام عبور از گیت فرودگاه و درست پیش از آن که تایم پرواز هواپیما سر برسد، مأموران امنیتی فرودگاه از شما بخواهند که چند قلم از وسایلتان را کنار بگذارید؛ چرا که این وسایل جزو لیست وسایل غیر مجاز در هواپیما هستند و نمی‌توانید آن‌ها را با خود به داخل کابین هواپیما برده و یا حتی به قسمت بار و کارگو هواپیما بسپارید.

در این موقعیت‌های خاص، تقریباً می‌توان گفت که هیچ کار خاصی نمی‌توان انجام داد؛ نه می‌توانید با مأموران امنیتی فرودگاه وارد بحث شوید که اجازه عبور این وسایل غیر مجاز در هواپیما را به شما بدهند، چرا که این امر غیر ممکن است، و نه می‌توانید آن‌ها را در زمان بسیار کمی که برایتان تا پرواز هواپیما باقی مانده است، به خانه و یا محلی امن برسانید.

در بسیاری از موارد اگر همراهی با شما نباشد که قصد برگشت به خانه را دارد و برای بدرقه شما به فرودگاه آمده است، باید وسایل غیر مجاز در هواپیما را که همراه با خود آورده‌اید، به سادگی دور بیندازید. به همین دلیل، در مقاله امروز قصد داریم به معرفی وسایل غیر مجاز در هواپیما بپردازیم و شما را با لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما آشنا کنیم تا اگر قصد سفر با هواپیما دارید، در همان ابتدا که دارید چمدان و وسایل خود را می‌بندید، این وسایل غیر مجاز در هواپیما را کنار گذاشته و از به همراه داشتن آن‌ها هنگام عبور از گیت فرودگاه و سوار شدن به هواپیما، خودداری کنید تا مشکلی از این بابت برای شما پیش نیاید.

معرفی وسایل غیر مجاز در هواپیما

بسیاری از وسایل عادی که در طول روز ممکن است همه ما از آن‌ها استفاده کنیم و یا در برخی موارد نیز شاید وسایلی حیاتی برای ما باشد، به دلایل امنیتی و فنی، نمی‌توان به داخل کابین هواپیما و یا بار هواپیما برد. در ادامه با لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما و نیز وسایل غیر مجاز در کابین هواپیما آشنا می‌شوید.

وسایل غیر مجاز در هواپیما برای پروازهای داخلی

وسایل آتش زا

از آن جایی که هر گونه استعمال دخانیات در پرواز و در کابین هواپیما ممنوع می‌باشد، حمل و عبور هر گونه فندک گازی، کبریت و یا وسایل مشابه آن‌ها از گیت فرودگاه، به عنوان بار دستی ممنوع می‌باشد. می‌توانید فندک و یا کبریت خود را در داخل چمدانی که به بار هواپیما تحویل می‌دهید بگذارید تا به هنگام خروج از فرودگاه مقصد بتوانید از این وسایل استفاده کنید.

البته لازم به ذکر است که برخی از شرکت‌های هواپیمایی، به طور کلی حمل این وسایل آتش زنه را غیر مجاز در نظر گرفته‌اند. به عبارتی دیگر، فرقی نمی‌کند که شما فندک یا کبریت خود را برای حمل به کابین هواپیما همراه خود داشته باشید و یا قصد داشته باشید آن را داخل چمدان‌های خود، به بار هواپیما بدهید، به طور کلی، در این پروازها مجاز به حمل این وسایل نیستید و جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما به شمار می‌روند.

مایعات

باید بدانید که هر گونه مایعات با حجم بیش از 100 سی‌سی، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌شوند. شما می‌توانید این مایعات را در چمدان خود به قسمت بار هواپیما تحویل دهید ولی وارد کردن آن به کابین هواپیما، امری ممنوع است.

اگر حجم مایعاتی که به همراه دارید، از 100 سی‌سی کم‌تر می‌باشد، می‌توانید در کیسه‌ای شفاف با در زیپ دار (کیسه زیپ کیپ) آن را همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید ولی در خارج از این حالت، این وسایل جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌شوند و فارغ از استفاده و نوع مایعات، نمی‌توانید آن را به داخل هواپیما ببرید.

ابزار مکانیکی و بزرگ

لوازم یدکی و قطعات حجیم، برای مثال اره برقی، به عنوان بار تحویلی توسط هواپیمایی پذیرفته نمی‌شود و باید به قسمت محموله یا همان کارگو سپرده شود.

اشیای تیز

اشیای تیز نظیر چاقو، اشیای فلزی لبه دار و تیز، تیغ، کاتر، قیچی، ناخن گیر، ابزار خیاطی، اشیای منحنی با لبه تیز را نمی‌توانید همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید. این اشیا را می‌توانید در پروازهای داخلی و خارجی به بار هواپیما بسپارید تا در چمدان‌هایتان، در بار قرار گیرد و در مقصد بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

تجهیزات غواصی

بطری‌های هوای فشرده که اغلب در حوزه غواصی از آن‌ها استفاده می‌شود، یکی از وسایل غیر مجاز در هواپیما هستند. این بطری‌ها را تنها در صورتی می‌توانید با هواپیما جا به جا کنید که کاملاً خالی باشند.

همچنین چراغ مشعل غواصی یکی دیگر از وسایل غیر مجاز در هواپیما می‌باشد؛ البته باید بدانید در صورتی که باتری قابل شارژ این چراغ‌ها را جدا کرده باشید، می‌توانید آن‌ها را با هواپیما جا به جا کنید چرا که فقط در این صورت است که می‌توان اطمینان حاصل کرد که هر گونه قطعی و وصلی غیر قابل پیش بینی جریان برق درون این وسایل برقی اتفاق نمی‌افتد.

سرنگ پزشکی

شاید برای شما عجیب باشد که سرنگ پزشکی جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما باشد ولی باید بدانید که برای حمل این سرنگ‌های پزشکی به داخل کابین هواپیما، نیاز است که مسافر با خود گواهی پزشکی داشته باشد که نشان دهد در طول پرواز لازم است تزریقات پزشکی داشته باشد.

سلاح گرم

برای حمل هر نوع سلاح گرم (ورزشی، شکاری و…) باید آن را به طور رسمی از قبل اعلام کنید تا به‌عنوان کالای امنیتی به شکل جداگانه حمل شود. برای این منظور، وزن سلاح باید کمتر از پنج کیلوگرم باشد که فقط با اطلاع کارکنان خدمات زمینی و مستندات مناسب، امکان حمل آن به‌صورت بار پذیرش‌شده وجود دارد. ضمن اینکه حمل این‌گونه اقلام با وزن بیش از پنج کیلوگرم در بخش بار ممنوع است. در صورتی که برای حمل آن‌ها اصرار دارید، می‌توانید کالای خود را به ترمینال باربری ببرید تا در قسمت انبار هواپیما حمل شود.

افرادی که تمایل دارند با خود سلاح گرم در پرواز حمل کنند، باید در زمان رزرو بلیط هواپیما و حداقل از دو روز قبل به شرکت هواپیمایی این موضوع را اطلاع دهند تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود.

همچنین باید بدانید که انواع اسپری‌های اشک‌آور، بی‌حس‌کننده و نیز مواد اشتعال زا نظیر بنزین، گاز مایع و موادی دیگر از این دست، در انواع پرواز ممنوع است و همواره جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌شوند. لوازم دفاع شخصی و هنرهای رزمی نظیر اسپری فلفل، باتوم، پنجه بوکس و غیره نیز از جمله مواردی هستند که باید در چمدان قرار بگیرند و تحویل قسمت بار شوند.

وسایل غیر مجاز در هواپیما برای پروازهای خارجی

مایعات

برای حمل مایعات به درون کابین هواپیما، هر شرکت هواپیمایی محدودیت‌های خاص خود را دارد ولی به طور کل باید بدانید که مایعات بیشتر از حجم 100 سی‌سی در انواع پروازها، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما می‌باشند. برای حمل مایعات زیر 100 سی‌سی نیز همان طور که قبلاً گفته شد می‌توانید از کیسه‌های پلاستیکی زیپ دار شفاف استفاده کنید و ظرف مایعات زیر 100 سی‌سی خود را که قصد حمل به درون کابین هواپیما دارید را درون این کیسه‌ها قرار دهید.

همچنین اگر قصد دارید شامپو، خمیر دندان و اقلام دیگر از این دست را به داخل کابین هواپیما همراه خود حمل کنید، لازم است در ظروف مسافرتی آن‌ها را قرار دهید.

همچنین باید بدانید که برای داروهای مایع، هر کشور قوانین و مقررات مخصوص خود را دارد؛ بنابراین قبل از آن که جهت سفر به کشور مورد نظرتان وارد فرودگاه شوید، حتماً این موارد را چک کنید.

جالب است بدانید که لوازمی همچون کره بادام زمینی، ریمل، اسپری و گوی‌های بلوری تزئینی جزو مایعات در پرواز محسوب می‌شوند و برای حمل آن‌ها لازم است قوانین شرکت هواپیمایی و کشور مقصد را چک کنید.

میوه و سبزیجات

هنگام سفر به کشورهای خارجی باید ابتدا از اقلام ممنوعه و مجاز برای سفر مطلع شوید؛ چراکه در برخی نقاط دنیا حتی یک تکه میوه می‌تواند تهدیدی بالقوه برای صنعت کشاورزی قلمداد شود. به‌عنوان مثال، در آمریکا به همراه داشتن هر نوع میوه و سبزیجات تازه، خشک و یخ‌زده در سفر به این کشور ممنوع است. اگر در بار خود یک موز یا هر محصول کشاورزی داشته باشید و آن را اعلام نکنید، برای اولین ‌بار ۳۰۰ دلار جریمه می‌شوید و در دفعات بعدی این رقم به ۵۰۰ دلار افزایش می‌یابد.

البته باید بدانید که در بسیاری از موارد نیز به دلیل آفاتی که ممکن است میوه یا سبزیجات به همراه خود داشته باشند، حمل آن‌ها به داخل هواپیما ممنوع می‌باشد.

ابزار

حمل ابزار به داخل هواپیما نیز ممنوع می‌باشد. به طور کل، هر چه که مسافری بتواند از آن به عنوان اسلحه استفاده کند، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌شود. ممکن است با خود بگویید چکش و یا آچار فرانسه سلاح نیست! درست است، ولی از آن‌ها می‌توان به عنوان سلاح سرد استفاده کرد؛ بنابراین جزو لیست وسایل غیر مجاز در هواپیما قرار می‌گیرد.

در صورت لزوم به جا به جایی، شما می‌توانید ابزار آلات خود را همراه چمدان‌هایتان به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

وسایل ورزشی

همان طور که گفتیم، هر وسیله‌ای که بتوان از آن در هواپیما به عنوان سلاح سرد استفاده کرد، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌گردد.

وسایل ورزشی نظیر چوب گلف، چوب بیسبال، تیر و کمان و وسایلی دیگر از این دست نیز جزو همین دسته بندی جای می‌گیرند و به جای حمل آن به داخل کابین هواپیما می‌توانید آن را به قسمت بار تحویل دهید.

سوغاتی

در بسیاری از موارد ممکن است کالایی که در یک کشور مجاز محسوب می‌شود، در کشور دیگری جزو اقلام غیر مجاز باشد؛ لذا قبل از حمل هر گونه سوغاتی و هدیه به هواپیما، حتماً چک کنید که آیا این کالا در کشور مقصد کالای مجاز است یا خیر. به خاطر داشته باشید که نقض قوانین گمرک در هر کشور مجازات مخصوص به خود را دارد و در برخی موارد ممکن است حمل کالایی که جزو لیست ممنوعه کالاهای کشور مقصد باشد، برای فرد حمل کننده مشکلات جبران ناپذیری را به وجود بیاورد. برای مثال، در انگلیس، نقض قوانین گمرک می‌تواند تا 2500 پوند جریمه در بر داشته باشد. همچنین نقض قوانین در برخی کشورهای عربی و ایران، در مواردی ممکن است مجازات زندان و یا حتی اعدام را به دنبال داشته باشد. به جای این روش و برای ارسال بی دردسر، می توانید از بهترین روش های ارسال هدیه به خارج از کشور به کمک تیم تی اکسپرس بهره بگیرید.

مراحل صادرات زعفران

مراحل صادرات زعفران شامل مراحل اصلی و عمومی صادرات کالا می‌شوند و در کنار این مراحل، نکاتی دیگری نیز باید در این فرآیند لحاظ شوند. دو نکته جدی مورد نیاز برای صادرات زعفران داشتن گواهی استاندارد و گواهی بهداشت دامی است که برای صادرات این محصول لازم است. به طور کلی به علت جایگاه کشور ما در تولید این محصول که بالاترین رتبه در جهان می‌باشد. صادرات این کالا نیاز به اخذ این مجوزها دارد.

لازم به ذکر است که با توجه به کلاس جهانی این کالا و وجود رقابت شدید در مورد این کالا باید روی مزیت رقابتی کالای خود تمرکز ویژه‌ای داشته باشید. تهیه زعفران با کیفیت و مرغوب در کنار قیمت مناسب یکی از اساسی ترین موضوعات برای صادرات موفق زعفران می‌باشد. همچنین بسته‌بندی مناسب و در کلاس‌ جهانی نیز برای بازاریابی خوب و فروش راحت تر محصول در بازار جهانی بسیار مهم و تاثیر گذار است.

وسایل مربوط به آتش بازی و مواردی شبیه به آن، جزو لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما برای پروازهای خارجی محسوب می‌شوند. در برخی پروازها، می‌توانید با خود یک بسته کبریت را به داخل کابین هواپیما ببرید ولی وسایل آتش زا در بار هواپیما و در کابین، ممنوع می‌باشد. فندک را در صورتی می‌توانید با خود حمل کنید که مواد اشتعال‌زای آن را به طور کامل خالی کرده باشید.

سلاح گرم

حمل سلاح‌های گرم با هواپیما بسته به نوع قوانین کشور مقصد در برخی موارد در حالتی امکان‌پذیر است که اسلحه به طور کامل خالی باشد و در بسته بندی مخصوص و مستحکم، تحویل قسمت بار هواپیما داده شود.

همان طور که قبلاً به این موضوع اشاره کردیم، حمل مواد اشتعال زا با هواپیما ممنوع است، در نتیجه، نمی‌توانید با خود باروت حمل کنید. باروت جزو لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما نیز می‌باشد و چه در کابین یا چه در بار هواپیما، قادر به حمل این مواد نیستید.

بسیاری از کشورها در زمینه حمل سلاح گرم، قوانین بسیار سرسختانه‌ای دارند؛ بهتر است قبل از سفر به کشور مقصد، قوانین آن را در این خصوص مطالعه کنید.

باتری

اگر قصد دارید وسایلی که باتری در آن‌ها قرار می‌گیرد و یا به عبارتی با باتری کار می‌کنند را با هواپیما جا به جا کنید، باید آن‌ها را بدون باتری، در چمدان خود قرار دهید. برای حمل وسایلی از این دست نظیر مسواک برقی، ساعتی باتری خور و یا موارد مشابه، لازم است که باتری آن‌ها را خارج کرده و در چمدان، به صورت جدا از هم قرار دهید. این گونه وسایل با روشن شدن و تولید میدان الکتریکی می‌توانند در عملکرد رادارهای هواپیما، اختلال ایجاد کنند.

لوازم آرایشی و بهداشتی

ورود وسایل آرایشی و بهداشتی نظیر انواع کرم و لوسیون، انواع ژل، اسپری و عطر، لاک ناخن، خمیر دندان، وسایل بهداشتی مانند صابون و شامپو به کابین هواپیما، ممنوع می‌باشد. این وسایل را در صورتی می‌توانید با هواپیما جا به جا کنید که در کیسه‌های زیپ دار در چمدان خود تحویل قسمت بار هواپیما دهید.

دارو

بسیاری از داروهایی که در کشور خودمان و یا کشوری که در آن زندگی می‌کنید ممکن است مجاز باشند ولی در کشوری که قصد سفر به آن را دارید، جزو اقلام غیر مجاز محسوب شوند و حمل کردن آن با هواپیما نیز مجازات خواهد داشت. برای مثال، حمل هر گونه دارو و مواد مخدر نظیر کدئین به کشور امارات متحده عربی، ممنوع است و می‌تواند تا 4 سال زندان نیز داشته باشد. در کشور سنگاپور نیز هر گونه پیپ الکترونیکی و یا وسایل الکترونیکی شبیه سیگار نیز می‌تواند تا 1000 دلار سنگاپور شامل جریمه شود. برای سفر به ژاپن نیز نمی‌توانید همراه خود داروهای مربوط به درمان اختلالات بیش فعالی حمل کنید.

بنابراین قبل از آن که به هر کشوری سفر کنید، قوانین آن کشور را در خصوص حمل دارو مطالعه کنید تا در این زمینه دچار مشکل نشوید. همچنین باید توجه داشته باشید که داروهای غیر ضروری را با خود حمل نکنید. اگر احتیاج خاصی به یک دارو ندارید، برای خود دردسر درست نکنید.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر قصد حمل هر گونه دارو و یا قرص دارید، حتماً در بسته بندی اصل خود دارو آن را نگه دارید و به همراه آن نیز نسخه پزشک را به همراه خود داشته باشید.

وسایل غیر مجاز در هواپیما برای ورود به ایران

 • ورود حیوانات وحشی و پرندگان و … تنها در صورت داشتن گواهی از سازمان‌های مرتبط با کشور مبدأ و همچنین دریافت گواهی بهداشت و تأییدیه از سازمان حفاظت محیط زیست ایران امکان‌پذیر است. ورود سگ و گربه به کشور ممنوع است.
 • مسافران ورودی می‌توانند سالی یک بار کالاهای نو و استفاده نشده را به ارزش 80 دلار وارد کنند. مشروط بر این که کالای مذبور، جنبه تجاری و منع قانونی نداشته باشد. این معافیت شامل کالاهای حجیم مانند یخچال، کولر، جاروبرقی، تلویزیون، خشک‌شویی و غیره نمی‌شود.
 • واردات دارو و مکمل‌های غذایی نیاز به مجوز از وزارت بهداشت و … دارد.
 • هر مسافر مجاز است یک جعبه سیگار (200 نخ) و 250 گرم تنباکو به همراه داشته باشد.
 • ورود زیورآلات طلا، نقره و پلاتین همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره و … برای استفاده شخصی در مجموع تا سقف ۱۵۰ گرم مجاز می‌باشد.
 • ورود هرگونه پرنده کنترلی اعم از پهپاد، کوادکوپتر و … منوط به اخذ مجوز می‌باشد. همچنین افراد برای خروج از کشور باید این اقلام را به گمرکات اعلام کنند.

وسایل غیر مجاز در هواپیما برای خروج از ایران

 • خروج هرگونه سلاح و مهمات فاقد مجوز، ممنوع است.
 • خروج فرش دست بافت تا متراژ ۲۰ متر مربع مجاز است؛ هرچند حمل آن‌ها به کشورهای عراق، عربستان و سوریه ممنوعیت دارد.
 • ظروف و مصنوعات نقره (به‌جز زیورآلات) حداکثر تا سه کیلوگرم بلامانع است؛ البته به شرطی که آن‌ها جزو آثار تاریخی و فرهنگی نباشند.
 • خروج زیورآلات شخصی از طلا، نقره تا پلاتین درمجموع حداکثر تا ۱۵۰ گرم مجاز است. ضمن اینکه امکان خروج سکه طلا از کشور وجود ندارد و ممنوع است.
 • وسایل قمار، اسلحه سرد و گرم، مواد محترقه و منفجره، مواد مخدر، کتب خطی و چاپ سنگی، هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی، انواع سنگ‌های گران‌بها و قدیمی، اشیای عتیقه و کلیه کالاهای با ارزش میراث فرهنگی، نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالای مغایر با شئونات مذهبی و ملی کشور و همین طور کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند، نباید جزو وسایل مسافران باشند.
 • همراه داشتن سگ فقط در صورتی مجاز است که در سبد مخصوص حیوانات حمل شود و علاوه بر اوراق شناسایی، از واحد قرنطینه فرودگاه مجوز گرفته باشید.

سخن نهایی

در این مقاله از سری مقالات بلاگ وب سایت رسمی ایرانیان دبی، موضوع وسایل غیر مجاز در هواپیما را بررسی کردیم و جزئیات و نکات ویژه و مهم را در این زمینه شرح دادیم تا به هنگام سفرهای هوایی، از لحاظ وسایلی که به همراه خود دارید، مشکلی برای شما پیش نیاید.

همان طور که قبلاً هم ذکر شد، قبل از آن که بخواهید به کشوری سفر کنید، قوانین آن کشور را در خصوص وسایلی که همراه خود دارید، چک کنید. بسیاری از وسایلی که به طور روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید ممکن است در کشور مقصد جزو وسایل غیر قانونی باشند و یا ورود آن‌ها به کشور مقصد ممنوع باشد؛ لذا علاوه بر چک کردن لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما ، وسایلی که به همراه دارید را با قوانین و مقررات ورود و خروج کالا و گمرک کشور مقصد نیز چک کنید. چرا که در بسیاری از موارد، جریمه‌های ورود وسایل غیر مجاز در هواپیما، جبران‌ناپذیر می‌باشد.

سوالات متداول

1- وسایل آتش زای غیرمجاز برای پروازهای داخلی کدام اند؟
از آن جایی که هر گونه استعمال دخانیات در پرواز و در کابین هواپیما ممنوع می‌باشد، حمل و عبور هر گونه فندک گازی، کبریت و یا وسایل مشابه آن‌ها از گیت فرودگاه، به عنوان بار دستی ممنوع می‌باشد.

2- آیا حمل اشیای تیز در سفر با هواپیما مجاز است؟
اشیای تیز نظیر چاقو، اشیای فلزی لبه دار و تیز، تیغ، کاتر، قیچی، ناخن گیر، ابزار خیاطی، اشیای منحنی با لبه تیز را نمی‌توانید همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید. این اشیا را می‌توانید در پروازهای داخلی و خارجی به بار هواپیما بسپارید تا در چمدان‌هایتان، در بار قرار گیرد و در مقصد بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

3- محدودیت حمل مایعات در پروازهای خارجی چیست؟
برای حمل مایعات به درون کابین هواپیما، هر شرکت هواپیمایی محدودیت‌های خاص خود را دارد ولی به طور کل باید بدانید که مایعات بیشتر از حجم 100 سی‌سی در انواع پروازها، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *