واردات, وبلاگ

واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی

تجهیزات پتروشیمی

بر کسی پوشیده نیست که اقتصاد ایران، وابستگی فراوانی به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی دارد. در این میان، اگرچه بسیاری از این قطعات در داخل کشور امکان تولید را دارند، اما به دلیل نیاز مبرم اقتصاد کشورمان به پیشرفت در صنایع پتروشیمی، نباید فرصت های واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی را از دست داد. هر بخش از صنایع پتروشیمی، نیازمند قطعات خاصی است که به آن ها تجهیزات فرایند نیز گفت میشود. با توجه به تحریم های موجود در صنعت پتروشیمی، واردات قطعات پتروشیمی به سادگی قبل نیست. این یعنی حتما باید با شرکتهایی که آشنا به زیر و بم های این مسیر هستند، مشورت نموده و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. در این مقاله به نکات مختلفی در رابطه با واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی خواهیم پرداخت.

دسته بندی تجهیزات پتروشیمی چیست و چه کاربردی در صنعت دارند؟

تجهیزات پتروشیمی شامل دو دسته تجهیزات ثابت و تجهیزات سیار هستند و نقش آنها در صنایع پتروشیمی، شامل نگهداری واکنش های شیمیایی، ذخیره سازی و کنترل جریان است.

تجهیزات دوار یا پردازشی، تجهیزاتی هستند که انرژی جنبشی را به یک فرایند اضافه میکنند و در صنایع پتروشیمی، بیشتر برای پردازش مایعات مورد استفاده قرار میگیرند. از جمله آنها میتوان به پمپ های گریز از مرکز، پمپ های جا به جایی مثبت، کمپرسورها و توربین ها اشاره کرد.

تجهیزات ثابت، تجهیزاتی هستند که حالت ساکن یا استاتیک دارند و دارای حرکت نمیباشند. از جمله آنها میتوان به وسل ها و کانتر ها اشاره کرد. نقش این تجهیزات در هنگام تغییر عوامل بیرونی مانند فشار و انبساط و انقباض دیده می شود و دارای نقش حرکتی نیستند.

فهرست تجهیزات و قطعات پتروشیمی وارداتی

از جمله مهمترین قطعات پتروشیمی وارداتی به ایران، میتوان موارد زیر را نام برد:

 • انواع پمپ
 • انواع شیر آلات
 • نشانگر ها
 • کنترل کننده های جریان
 • فشار سنج ها
 • تجهیزات مخابراتی
 • تجهیزات حفاری
 • ماشین آلات حفاری
 • لوله های نفت و گاز
 • کوره پتروشیمی
 • دستگاه های تهویه اشاره کرد
  تجهیزات پتروشیمی شامل موارد متعددی میشود که شرح و تفصیل آنها از توان این مقاله خارج است. در اینجا به تعدادی از قطعات پتروشیمی مورد نیاز در پالایشگاه ها نیز به اختصار اشاره میکنیم:
 • انواع مبدل های حرارتی (شامل مبدل های لوله ای و گرمایی و انواع آنها)
 • مبدل های پوسته ای
 • کندانسورها و ریبویلرها
 • پمپ ها و کمپرسورهای
 • سانتریفیوژ
 • شیرهای صنعتی
 • انواع برج ها و تجهیزات داخلی آنها

چگونه تجهیزات پتروشیمی را به کشور وارد کنیم؟

واردات تجهیزات پتروشیمی شامل مراحل شناسایی شرکت های معتبر در این زمینه، اخذ مجوزهای لازم و آشنایی با قوانین واردات در کشور است.

ابتدا باید شرکتی را که در زمینه واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی فعالیت میکند و ایران را نیز در لیست تحریم ها قرار نداده است، پیدا کنید. این در واقع سخت ترین بخش کار است و اگر در زمینه واردات کالا، باسابقه و باتجربه نباشید، عملا پیدا کردن چنین شرکتی غیرممکن است.

در مرحله بعد، باید کارت بازرگانی و سایر مجوزهای لازم برای واردات را دریافت کنید. اگر برای ورود به عرصه واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی به جمع بندی رسیده اید، باید همزمان با تلاش برای پیدا کردن یک شرکت معتبر واردکننده، اقدامات لازم برای دریافت کارت بازرگانی را انجام دهید. این فرایند کمی زمانبر است و بهتر است زودتر برای آن اقدام کنید.

علاوه بر همه اینها، شما باید نسبت به قوانین واردات نیز اطلاعات کافی داشته باشید. نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که رعایت نکردن آنها می تواند تجارت شما را به خطر بیندازد.

شناسایی بهترین شرکت واردکننده قطعات پتروشیمی

یک شرکت واردکننده که در زمینه واردات قطعات پتروشیمی فعالیت میکند، باید ویژگی های خاصی داشته باشد. یک شرکت معتبر باید سابقه زیادی در زمینه واردات کالا داشته باشد و نسبت به ویژگی های مختلف بازار، از جمله عرضه و تقاضای محصولات وارداتی و قیمت گذاری مناسب برای کالاها اطلاعات کافی را داشته باشد. همچنین، شرکت واردکننده قطعات و تجهیزات پتروشیمی باید در بازار خارج از کشور نفوذ و اعتبار بالایی داشته باشد تا بتواند موانع و مشکلات مختلف موجود در این عرصه را پشت سر بگذارد و واردات را با موفقیت به انجام برساند.

چگونه باکیفیت ترین قطعات و تجهیزات پتروشیمی را برای واردات تشخیص دهیم؟

برای تشخیص قطعات و تجهیزات اصلی و باکیفیت پتروشیمی از قطعات بی کیفیت، باید شناخت مناسبی از شرکت های خارجی فروشنده این قطعات داشته باشید.

در شرایط تحریمی، شرکت های بسیاری در کشورهای مختلف، تلاش دارند تا از این شرایط سوء استفاده کرده و تجهیزات بی کیفیتی را به شما بفروشند. پس باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید و با شناخت و تحقیقات کامل، وارد عرصه واردات تجهیزات پتروشیمی شوید.

روش های سفارش قطعات و تجهیزات پتروشیمی

برای سفارش تجهیزات پتروشیمی از شرکت های خارجی، راه های مختلفی وجود دارد:

1- روش اول، خرید مستقیم است. در این روش، شما باید با سفر به کشور مورد نظر، با شرکت فروشنده دیدار کرده و قطعات و تجهیزات مورد نظر خود را از نزدیک مشاهده کنید. پس از این که آن قطعات به تایید شما رسیدند و بابت کیفیت آنها مطمئن شدید، میتوانید نسبت به واردات آنها و خرید از شرکت فروشنده اقدام کنید. این روش بسیار روش مطمئنی به حساب می آید، اما پرهزینه است و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت. علاوه بر آن، شما باید به همراه خود، یک کارشناس خبره در زمینه قطعات و تجهیزات پتروشیمی را داشته باشید تا بتوانید تاییدیه لازم را از او دریافت کنید.

2- در روش دوم، میتوانید از طریق سفارش اینترنتی، قطعات مورد نظر خود را خریداری کنید. این روش ضریب اطمینان بسیار کمی دارد و دارای ریسک بالایی است. البته این روش از روش اول کم هزینه تر میباشد. ایراد بزرگ این روش، امکان بالای کلاهبرداری از سوی سایت فروشنده، با توجه به شرایط تحریمی صنعت پتروشیمی ایران است. در صورت انتخاب این روش، با نهایت دقت و مراقبت اقدام به سفارش قطعات و تجهیزات مورد نظر خود کنید.

3- روش سوم، تماس با یک شرکت واسطه در ایران و سفارش قطعات و تجهیزات مورد نیاز از طریق این شرکت است. این روش از منظر ضریب اطمینان، همپای روش اول است؛ با این تفاوت که هزینه های این روش در مقایسه با روش اول، بسیار ناچیز میباشند.

واردات قطعات الکترونیک از چین با سرمایه کم

همانند بیشتر کالاها، قطعات الکترونیکی نیز همواره دستخوش تغییر قیمت هستند؛ بنابراین نمی‌توان به صورت دقیق گفت که برای واردات این نوع کالاها از چین شما به چه مقدار سرمایه احتیاج دارید. درست است که واردات قطعات الکترونیک از چین تجارتی پرسود برای واردکنندگان است؛ اما مشکلات و دردسرهای خاص خودش را نیز دارد و نیازمند کمک گرفتن از افراد با تجربه در این زمینه می‌باشد. به صورت کلی شما می‌توانید واردات را با حجم کمتری شروع کرده و هم‌زمان تجربه نیز کسب کنید.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با واردات قطعات و تجهیزات پتروشیمی نکات مهمی را بیان کردیم. این عرصه وارداتی، به دو دلیل در ایران اهمیت بالایی دارد: دلیل اول نیاز مبرم صنایع پتروشیمی به قطعات و تجهیزات مورد نظر است و دلیل دوم، سختی و دشواری واردات این تجهیزات میباشد. امیدواریم با مطالعه این مطلب، توانسته باشید پاسخ بسیاری از سوالات خود در این زمینه را دریافت کنید. اگر سوال دیگری دارید، خوشحال میشویم تا آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- دسته بندی تجهیزات پتروشیمی چیست؟
تجهیزات پتروشیمی شامل دو دسته تجهیزات ثابت و تجهیزات سیار هستند.

2- فهرست تجهیزات و قطعات پتروشیمی وارداتی شامل چه قطعاتی می شود؟
انواع پمپ
انواع شیر آلات
نشانگر ها
کنترل کننده های جریان
فشار سنج ها
تجهیزات مخابراتی
تجهیزات حفاری
ماشین آلات حفاری
لوله های نفت و گاز
کوره پتروشیمی
دستگاه های تهویه

3- قطعات پتروشیمی مورد نیاز در پالایشگاه ها چه قطعاتی هستند؟
انواع مبدل های حرارتی (شامل مبدل های لوله ای و گرمایی و انواع آنها)
مبدل های پوسته ای
کندانسورها و ریبویلرها
پمپ ها و کمپرسورهای سانتریفیوژ
شیرهای صنعتی
انواع برج ها و تجهیزات داخلی آنها

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *