وبلاگ

هزینه اضافه بار هواپیما و میزان بار مجاز ایرلاین ها چقدر است؟

اضافه بار چیست؟

میزان بار مجاز ایرلاین‌ها و مقدار هزینه‌ای که باید برای اضافه بار پرداخت شود، یکی از دغدغه‌های افراد برای مسافرت با هواپیما است. در واقع هر کسی برای مسافرت در داخل کشور و یا خارج از آن، لازم دارد تا درباره مقدار بار، چمدان و وسایلی که می‌تواند با خود ببرد اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین مسافر باید بداند که در صورت داشتن اضافه بار چه مبلغی را باید بابت آن پرداخت کند.

اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را داشته باشید، این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا درمورد وسایلی که می‌خواهید با خود به خارج از کشور ببرید بهتر تصمیم بگیرید. به این صورت که شما می‌توانید بار مورد نظر خود را وزن کرده و با دانستن مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی، هزینه اضافه بار هواپیما را محاسبه کرده و نسبت به مبلغی که باید برای آن پرداخت کنید، درباره مقدار بار اضافی خود بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشید. برای مثال ممکن است مقدار بار اضافی شما هزینه بالایی داشته باشد و همچنین وسایلی که باید با خود ببرید ضروری باشند، در این صورت بهتر است برای بار خود از خدمات فریت بار استفاده کنید تا هزینه کمتری را پرداخت نمایید.

هزینه اضافه بار چیست؟

شاید برایتان سؤال باشد که هزینه اضافه بار هواپیما چیست؟ یا چرا بابت اضافه بار هزینه جداگانه‌ای باید پرداخت شود؟ در جواب این سؤال باید گفت که در هر پرواز، مسافران مجاز هستند با وسایل شخصی مورد نیازشان را با خود به همراه داشته باشند که مجموع وزن این وسایل، باید چیزی حدود 20 تا 50 کیلو گرم باشد. البته این مقدار به نوع صندلی شخص و امکانات پرواز او وابسته می‌باشد. در واقع هر چه پرواز گران قیمت‌تری را برای مسافرت خود انتخاب کنید، مقدار باری را هم که می‌توانید با خود ببرید بیشتر خواهد بود. برای مثال مقدار بار مجاز برای یک پرواز فرست کلاس معدل 50 کیلوگرم خواهد بود. البته این نکته را هم فراموش نکنید؛ باری که شما با خود حمل می‌کنید علاوه بر قانون مربوط به مقدار بار مجاز، شامل قوانین گمرکی نیز می‌باشد که در مقاله‌ای جداگانه درمورد قوانین گمرکی صحبت خواهیم کرد.

اگر شما خودتان در نظر دارید که باید مقدار بار بیشتر از حد مجاز را در سفر خود به همراه داشته باشید؛ باید دو یا سه ساعت قبل از پرواز خود، در فروشگاه حاضر شوید و بار اضافه خود را به مأمور مربوطه تحویل دهید. به این ترتیب بار شما وزن شده مطابق با مقررات، قیمت هر کیلو بار به شما اعلام می‌گردد. در صورتی که هزینه اضافه بار هواپیما را بپردازید، مجوز همراه بردن بار خود را کسب خواهید کرد. توجه داشته باشید که این کار ممکن است زمان بر باشد پس حتماً زمان کافی برای آن در نظر بگیرید تا از پرواز خود جا نمانید. مخصوصاً اگر تمایل به تهیه بیمه مسافرتی داشته باشید.

نکاتی در مورد ویژگی های بار دستی در هواپیما

قبل از سفر با هواپیما حتما در نظر داشته باشید که اگر میزان بار شما از حد مجاز بالاتر باشد مجبور می‌شوید که هزینه اضافه بار هواپیما پرداخت کنید. بهتر است نکاتی در زمینه تفاوت بار دستی و بار اصلی در نظر داشته باشید و این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه بار اضافه در پرازهای اکونومی بیشتر از بلیط بیزنس یا فرست کلاس می‌شود.

  • طول و عرض و ارتفاع بار دستی نباید بیشتر از ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی‌متر بیشتر باشد.
  • وزن بار دستی باید بین ۵ تا ۷ کیلوگرم باشد(البته بستگی به ایرلاین و کلاس پروازی هم دارد)
  • در پروازهای بیزنس کلاس یا فرست کلاس می‌توانید بار
  • دستی بیشتری تا ۱۵ کیلوگرم به همراه ببرید.
    بار دستی را نباید جلوی پای خود یا زیر صندلی بگذارید.

میزان بار دستی مجاز در پروازهای داخلی

هزینه اضافه بار هواپیما ، اغلب مربوط به باری است که شما آن را با چمدان حمل می‌کنید. اما ممکن است علاوه بر چمدان، کیف دستی و یا کوله پشتی نیز به همراه داشته باشید و بخواهید که آن را در طول سفر همراه خود داشته باشید. به باری که شما توسط کیف دستی خود حمل می‌کنید و آن را با خود به داخل کابین هواپیما می‌برید، بار دستی گفته می‌شود.

برای مقدار بار دستی نیز حد مجاز وجود دارد. حد مجاز مقدار بار دستی که هر شخص می‌تواند با خود به همراه داشته باشد، در پروازهای داخلی اکونومی 5 کیلوگرم و در پرواز‌های داخلی بیزینس کلاس برابر با 7 کیلوگرم است. این قانون برای تمامی ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی یکسان می‌باشد.

میزان بار دستی مجاز در پرواز‌های خارجی

بر خلاف پرواز‌های داخلی که مقدار بار دستی مجاز برای تمام ایرلاین‌ها یکسان بود، میزان بار دستی مجاز در ایرلاین‌های خارجی متفاوت می‌باشد.

برای مثال ایرلاین اروپایی حداکثر مقدار بار دستی مجاز را برای پروازهای اکونومی کلاس 7 کیلوگرم و برای بیزنس کلاس 15 کیلوگرم می‌باشد. در حالی که شرکت هواپیمایی ترکیش ایر حداکثر بار دستی مجاز را برای تمامی کلاس‌های پروازی را 8 کیلوگرم اعلام کرده است.

شرکت‌های هواپیمایی لوفت‌هانزا، امارات و قطر ایر هم برای مقدار بار مجاز دستی قوانین مشابه به ایرلاین اروپایی را تعریف کرده‌اند. یعنی مقدار بار دستی مجاز در این ایرلاین‌ها در پرواز اکونومی کلاس 7 کیلوگرم و در پرواز بیزنس کلاس و فرست کلاس 15 کیلوگرم در نظر گرفته شده است.

در قسمت بعدی مقاله درباره مقدار بار مجاز ایرلاین‌های مختلف و هزینه اضافه بار هواپیما صحبت خواهیم کرد.

مقدار بار مجاز و هزینه اضافه بار ایرلاین‌های مختلف دنیا

برای آشنایی با هزینه بار اضافی هواپیما برای مسافرت به خارج از کشور، در این بخش از مقاله به بررسی هزینه بار اضافی هواپیما ایرلاین‌های مختلف می‌پردازیم. چرا که مقدار بار مجاز و مقدار هزینه اضافه بار هواپیما در هر کشوری متفاوت می‌باشد. حتی برخی از کشور‌ها برای ابعاد بار قوانین خاصی را تعریف کرده‌اند.

به طور کلی هزینه بار اضافه هواپیما در بیشتر شرکت‌های هواپیمایی به این صورت می‌باشد که مسافر باید به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافه به مبلغ یک درصد از بلیط همان سفر را پرداخت نماید.

⇐ هزینه اضافه بار هواپیمایی قطر

قوانین مربوط به بار مسافر برای پرواز به قطر به این صورت می‌باشد که، وزن هر بسته باید حداکثر 32 کیلوگرم باشد و همچنین مجموع طول، عرض و ارتفاع هر بسته نباید بیشتر از 158 سانتی متر باشد. اگر وزن یا ابعاد بسته شما برای پرواز به قطر بیش از مواد گفته شده باشد، لازم است که بسته مورد نظر خود را به بسته‌های کوچک‌تر تقسیم نمایید.

هزینه اضافه بار هواپیما در پرواز از ایران به قطر برابر با 20 دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم خواهد بود.

⇐ مقدار بار مجاز در شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا

برای مسافرت از طریق شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا، باید اطلاعات کافی درمورد مقدار بار مجاز این شرکت داشته باشید. حداکثر باری که مسافر مجاز است در پرواز اکونومی کلاس همراه خود داشته باشد 23 کیلوگرم است که این مقدار بار، باید داخل یک چمدان باشد نه بیشتر. اما در پرواز با کلاس پریمیوم اکونومی مسافر مجاز از 23 کیلوگرم بار داشته باشد اما این بار می‌تواند 2 چمدان همراه خود حمل کند.

⇐ قیمت اضافه بار هواپیمایی ترکیش ایرلاین

مقدار بار مجاز در شرکت هواپیمایی ترکیش ایر با توجه به نوع پرواز متفاوت است. به این صورت که مقدار بار مجاز در پرواز اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و در پرواز بیزینس کلاس 30 کیلوگرم اعلام شده است. پس در زمان تهیه بلیط، حتماً دقت کنید که چه نوع پروازی را انتخاب کرده‌اید و مجاز به داشتن چقدر بار هستید. شرکت ترکیش ایر قوانین دیگری مربوط به تعداد چمدان و ابعاد آن اعلام نکرده است. پس شما می‌توانید هر تعداد بسته‌ را با خود حمل کنید اما مجموع وزن تمام بسته‌ها نباید بیشتر از مقادیر ذکر شده بشود. در صورتی که مقدار بار یک شخص بیشتر از مقادیر مجاز باشد، باید هزینه اضافی آن را بپردازد. هزینه اضافه بار هواپیما به ازای یک بسته 23 تا 32 کیلوگرمی برابر با 80 دلار آمریکا می‌باشد.

⇐ هزینه اضافه بار هواپیمایی معراج

هواپیمایی معراج یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران است. قوانین و مقررات مربوط به مقدار بار مجاز و هزینه بار اضافی هواپیمایی معراج به صورت زیر می‌باشد.

برای مسافرت‌های داخلی با پرواز اکونومی مقدار بار مجاز 20 کیلوگرم و با پرواز بیزینس کلاس 30 کیلوگرم می‌باشد. همچنین برای مسافرت‌های خارجی مقدار بار مجاز با پرواز اکونومی برابر با 30 کیلوگرم و با پرواز بیزینس کلاس برابر با 40 کیلوگرم خواهد بود.

اما مقدار هزینه اضافه بار هواپیما برای این شرکت به ازای هر کیلوگرم باید مبلغ یک درصد از قیمت بلیت همان سفر را پرداخت نماید. برای مثال اگر هزینه بلیط یک شخص 800 هزار تومان است او باید بابت هر کیلوگرم بار اضافه باید مبلغ 8 هزار تومان بپردازد.

 

⇐ مقدار بار مجاز در شرکت هواپیمایی KLM

قوانین مربوط به اضافه بار در ایرلاین اروپایی به این صورت است که حداکثر بار مجاز پرواز اکونومی برابر با 23 کیلوگرم و در پرواز بیزینس کلاس 32 کیلوگرم می‌باشد. البته تعداد چمدان در پرواز بیزینس کلاس نباید بیشتر از دو عدد باشد. همچنین مسافران پرواز فرست کلاس مجاز به حمل 3 چمدان با حداکثر وزن 32 کیلوگرم می‌باشند.

⇐ هزینه اضافه بار هواپیمایی آسمان

ایرلاین آسمان یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های هواپیمایی است که مسافران زیادی در داخل و خارج از کشور جابه‌جا می‌کند.

مقدار بار مجاز در این شرکت، حداکثر 30 کیلوگرم برای هر مسافر تعیین شده است. هزینه اضافه بار هواپیما در ایرلاین آسمان برابر است با یک درصد قیمت بلیط همان مسیر. البته به یاد داشته باشید که مقدار بار اضافه هم نمی‌تواند بیش از 70 کیلوگرم باشد. همچنین ابعاد کلی باری که می‌توانید با خود به داخل هواپیما ببرید نباید از 115 سانتی متر تجاوز کند. هزینه اضافه بار هواپیما در این شرکت هواپیمایی نیز برابر با یک در از کل مبلغ بلیط همان سفر به ازای یک کیلو بار اضافه.

سخن نهایی

به عنوان نکات پایانی به شما عزیزان یادآور می‌شویم که لطفاً قبل از سفر حتماً قوانین مربوط به مقدار بار مجاز و هزینه اضافه بار هواپیما شرکت هواپیمایی مورد نظر را چک کرده و مطابق با آن درمورد وسایل سفر خود برنامه ریزی داشته باشید. همچنین قبل از سفر در صورت امکان یک بار خودتان مقدار بار که قصد دارید به همراه خود ببرد را اندازه بگیرید تا در صورت داشتن بار اضافه دو یا سه ساعت زودتر از تایم پرواز در فرودگاه حاضر شوید و بتوانید کارهای مربوط به حمل بار اضافه و دریافت مجوز را انجام دهید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاس گزاریم و امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در رابطه با هزینه اضافه بار هواپیما در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

سوالات متداول

1- هزینه اضافه بار چیست؟
در هر پرواز، مسافران مجاز هستند با وسایل شخصی مورد نیازشان را با خود به همراه داشته باشند که مجموع وزن این وسایل، باید چیزی حدود 20 تا 50 کیلو گرم باشد. البته این مقدار به نوع صندلی شخص و امکانات پرواز او وابسته می‌باشد. مازاد آن را اضافه بار میگویند که برای هر کیلو اضافه بار با توجه به مسیر و نوع هواپیمایی هزینه دریافت میشود.

2- هزینه اضافه بار ایرلاین‌های مختلف به چه صورت است؟
هزینه اضافه بار در هواپیمایی قطر: ۲۰ دلار به ازای هر کیلوگرم
هزینه اضافه بار در هواپیمایی ترکیش ایرلاین:بین ۲۳ تا ۳۲ کیلو ۸۰ دلار
هزینه اضافه بار در هواپیمایی معراج: ۱ درصد پول بلیط به ازای هر کیلو
هزینه اضافه بار در هواپیمایی آسمان: ۱ درصد پول بلیط به ازای هر کیلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *