صادرات, وبلاگ

هرآنچه باید راجب انواع صادرات کالا و قوانین آن بدانید

انواع صادرات کالا

در این مقاله قصد داریم درمورد موضوعاتی چون قوانین صادرات کالا از ایران، انواع صادرات کالا و مدارک لازم جهت صادرات کالا، صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، پس اگر به فکر صادرات کالا به کشورهای همسایه هستید این مقاله را تا انتها بخوانید. صادرات کالا برای هر کشوری بسیار با اهمیت است و تأثیر بسزایی بر اقتصاد کشور دارد، زیرا علاوه بر اینکه باعث می‌شود شخص صادرکننده سود چشمگیری از فروش کالا در کشور مقصد به دست آورد، با وارد شدن ارز به کشور وضعیت اقتصادی را بهبود می‌بخشد، به همین دلیل، دولت ایران از صادرکنندگان حمایت بسیاری می‌کند و شرایط خوب و آسانی را برای صادرات کالا به کشورهای همسایه فراهم کرده است.

مراحل صادرات کالا کدامند؟

درست است که دولت از صادر کالاهای ایرانی به کشورهای دیگر حمایت می‌کند اما همچنان قوانینی و مراحلی وجود دارد که باید قبل از صادرات به کشورهای دیگر از این قوانین و مراحل اطلاع کامل داشته باشید در غیر این صورت دچار مشکل و حتی ضرر و زیان مالی می‌شوید.

مراحل صادرات کالا در زیر شرح داده شده است:

 • اخذ کارت بازرگانی
 • تحقیق در مورد بازار هدف در کشور مقصد و شناخت رقبا و تحقیق در مورد قیمت کالای  موجود در بازار مقصد، قدرت خرید مشتری و شرایط کیفی کالای قابل عرضه در بازار کشور مقصد
 • تحقیق در مورد قوانین واردات کالا در کشور مقصد و شرایط و قوانین گمرکی در مقصد
 • ساختن زیرساخت‌های ضروری مانند وب سایت و کاتالوگ محصولات و کارت ویزیت به زبان انگلیسی و غیره.
 • گرفتن مجوزهای موردنیاز برای صادرات کالای موردنظر، مجوزهایی نظیر استاندارد، گواهی مبدأ، آنالیز، دیتاشیت، تست ریپورت و تمامی مجوزهایی که برای کالای مدنظر شما لازم و ضروری است.
 • تأمین کیفیت قابل قبول بازار کشور مقصد
 • ثبت بین‌المللی برند
 • بازاریابی در کشور مقصد جهت فروش کالا در مقصد یا مذاکره با فروشندگان کالای صادره جهت فروش آن
 • بررسی شرایط و روش‌های انتقال و دریافت ارز از محل فروش کالا
 • مشخص کردن روش حمل و آماده کردن مدارک حمل نظیر فاکتور و پکینگ لیست
 • بیمه کالا
 • گرفتن گواهی بازرسی
 • انجام امور گمرکی در کشور مقصد و ترخیص کالا

توجه داشته باشید که تمامی مراحلی که در بالا گفته شد به صورت کلی بوده و در مورد برخی کالاها بعضی قوانین در جزئیات با یکدیگر متفاوت هستند، بنابراین قبل از هر اقدامی، قوانین مربوط به کالای مورد نظر خود را بررسی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

قوانین صادرات کالا از ایران چیست؟

همان طور که گفته شد، دولت ایران از صادرکنندگان حمایت می‌کند و فرایند صادرات را برای شرکت‌های صادرکننده هموار کرده است. اما شما برای اینکه بتوانید صلاحیت کافی را برای کالای خود به منظور صادرات فراهم کنید نیاز به مجوزهایی دارید که بتوانید کالای خود به کشور مقصد وارد کرده و به فروش برسانید.

برخی از مجوزهایی که لازم و ضروری است برای کالای خود دریافت کنید شامل گواهی مبدأ، دیتاشیت، گواهی سلامت کالا، گواهی بازرسی در مبدأ و غیره است. باید توجه داشته باشید که برای برخی از کالاها نیاز به مجوزهای خاصی است که باید آن‌ها را تهیه کنید. به طور مثال برای صادرات مواد غذایی به مجوز سازمان بهداشت نیاز دارید.

انواع صادرات کالا

روش‌های مختلفی برای صادرات به کشورهای دیگر وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب نمایید. به طور کلی دو روش اصلی برای صادرات وجود دارد که در این جا به توضیح هر یک پرداخته و مزایا و معایب آن‌ها را شرح داده‌ایم.

روش مستقیم صادرات

یکی از انواع صادرات کالا روش مستقیم صادرات است. شما می‌توانید کالایی که تولید کرده‌اید و یا از تولید کنندگان تهیه نموده‌اید را به صورت مستقیم به کشورهای دیگر صادر کنید. در این روش، شما باید صفر تا صد صادرات کالا به کشورهای دیگر را خودتان انجام دهید. به این معنی که بازاریابی در کشور مقصد را انجام داده و برای کالای خود مشتری پیدا می‌کنید و قرارداد می‌بندید؛ سپس تمامی مجوزهای مورد نیاز را اخذ کرده و کالا را حمل و در کشور مقصد ترخیص می‌نمایید.

در این میان باید به فکر انتقال ارز و دریافت آن نیز باشید و شرایطی را فراهم کنید که مشتریان شما در کشور مقصد قادر به انتقال ارز به حساب شما باشند.

ممکن است به این فکر کنید که انتخاب روش مستقیم می‌تواند باعث شود که سود بیشتری کنید، اما بهتر است بدانید که این روش در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مزایای روش مستقیم صادرات

با شناخت مزایا و معایب روش مستقیم صادرات کالا می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط و توانایی‌های خود، تصمیم بهتری بگیرید. برخی از مزایای روش مستقیم صادرات به شرح زیر است:

سود بیشتر: قطعاً زمانی که به صورت مستقیم صادرات انجام می‌دهید، شرکت یا شخص واسطه‌ای در سود شما شریک نیست و تمامی سود حاصل از فروش کالا، متعلق به خود شما خواهد بود. این مسئله باعث می‌شود که بتوانید کالای خود را با قیمت رقابتی تری به بازار هدف عرضه کنید.
ایجاد ارتباطات تجاری: زمانی که به صورت مستقیم صادرات انجام می‌دهید، به صورت مستقیم نیز با مشتری‌های خود در ارتباط هستید و شبکه ارتباطی شما در دنیای تجارت گسترده می‌شود و می‌توانید از همین طریق مشتری‌های جدیدتری پیدا کرده و تجارت خود را گسترش دهید.
آموزش صادرات کالا: درست است که صادرات کالا به صورت مستقیم پیچیدگی‌هایی دارد اما بعد از مدتی صفر تا صد صادرات کالا را با جزئیات یاد خواهید گرفت و دیگر نیازی به شخص یا شرکت واسطه ندارید.
برند سازی: زمانی که با مشتریان خود به طور مستقیم تجارت می‌کنید، رفته‌رفته آن‌ها با برند شما آشنا شده و می‌توانید به اقدام به برندینگ در کشور مقصد نماید.
کنترل و نفوذ بیشتر: زمانی که بدون واسطه اقدام به صادرات کالای خود می‌کنید، می‌توانید کنترل بیشتری بر امور داشته و بر اساس خواست و شرایط خود در مراحل مختلف تصمیم گیری کنید، در حالی که در روش غیر مستقیم چنین نیست.
شما میتوانید برای واردات هوایی تجهیزات و قطعات صنعتی از خدمات تی اکسپرس استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه ” واردات قطعات صنعتی ” شوید.

معایب روش مستقیم صادرات

برخی از معایب روش مستقیم به شرح زیر است:

 • صرف زمان و انرژی بیشتر: زمانی که به طور مستقیم صادرات انجام می‌دهید، باید زمان و انرژی بسیار بیشتری را برای تحقیق بازار، شناسایی رقبا، تحقیق در مورد کیفیت و قیمت کالای موردنظر در بازار مقصد، بازاریابی، اخذ مجوزهای صادرات و حمل و نقل صرف کنید.
 • هزینه بالاتر: قطعاً برای صادرات به کشورهای دیگر به نیروهای متخصص نیاز دارید که در صورت انتخاب روش مستقیم، شما مجبور هستید یک واحد بازرگانی در شرکت خود تأسیس کرده و نیروهای متخصص را استخدام کنید که این به معنی هزینه بیشتر است.
 • مشکلات بیشتر: از آن جایی که امر صادرات بسیار پیچیده و نیازمند زمان و انرژی بسیار است، مشکلات بسیاری را بر سر راه خواهید داشت که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

روش غیرمستقیم صادرات

یکی دیگر از انواع صادرات کالا روش غیر مستقیم کالا است. شما تمامی مراحل را از طریق یک شخص حقیقی و یا حقوقی انجام خواهید داد. این واسطه‌های معمولاً شرکت‌های بازرگانی صادرات یا شرکت‌های بین‌المللی بازاریابی هستند. در این روش، شرکت یا شخص واسطه درصدی از سود خالص شما را دریافت می‌کند. این روش بیشتر مناسب شرکت‌هایی است که قصد صادرات جزئی به کشورهای دیگر دارند و سود عاید، ارزش آن را ندارد که خود را درگیر پیچیدگی‌ها و مشکلات و یا استخدام نیروی انسانی در روش مستقیم کنند.

مزایای روش غیر مستقیم صادرات

این روش مزایایی دارد که در زیر ذکر شده است:

 • هزینه کمتر: از آن جایی که در این روش نیازی به استخدام نیروهای متخصص ندارید، هزینه کمتری خواهید کرد.
  جلوگیری از خطا: در این روش چون شما کار را به شرکت‌های متخصص یا اشخاص با تجربه می‌سپارید، از مشکلات احتمالی در روند صادرات جلوگیری می‌کنید.
 • عدم نیاز به اخذ مجوزها: در این روش نیازی نیست که کارت بازرگانی داشته باشید و شرکت واسطه از کارت بازرگانی خود برای صادرات کالای شما استفاده خواهد کرد. همچنین دیگر مجوزهای مورد نیاز برای صادرات نیز توسط واسطه گرفته می‌شود.

معایب روش غیر مستقیم صادرات

مانند روش مستقیم، روش غیرمستقیم نیز علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که در زیر به آن پرداخته شده است:

 • سود کمتر: قطعاً وقتی شما از یک واسطه برای صادرات کمک می‌گیرید، بخشی از سود شما به واسطه تعلق می‌گیرد که این به معنی سود کمتر برای شما است.
 • عدم ارتباط مستقیم با مشتری: در این روش شما به طور مستقیم با مشتری خود ارتباط نخواهید داشت و نمی‌توانید شبکه ارتباطات تجاری خود را گسترش دهید.
 • عدم کنترل: در روش غیر مستقیم، شما کنترلی بر روی قیمت کالا و بسیاری از موارد دیگر ندارید و تمامی این موارد را واسطه شما انجام خواهد داد.

مدارک لازم جهت صادرات کالا چیست؟

برای اینکه بتوانید صادرات به دیگر کشورها انجام دهید به یک سری اسناد و مدارک نیاز دارید که در زیر آن‌ها را لیست کرده‌ایم:

 • کارت بازرگانی
 • مجوز صدور
 • گواهی بهداشت و قرنطینه
 • گواهی استاندارد
 • گواهی بازرسی
 • گواهی مبدأ
 • پکینگ لیست و فاکتور
 • بارنامه
 • دیتاشیت (حاوی اطلاعات فنی در مورد کالا است)

سخن نهایی

صادرات امری مهم و حیاتی برای هر کشوری است که بتواند به کمک آن اقتصاد خود را بهبود بخشد. دولت ایران نیز از صادرکنندگان کالا به کشورهای دیگر بسیار حمایت می‌کند و سعی مرده است این روند را سهولت بخشد. شما می‌توانید به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم کالای مورد نظر را صادر کنید که هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند.

در این مقاله در مورد قوانین صادرات کالا از ایران، انواع صادرات کالا و مدارک لازم جهت صادرات کالا صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

1- انواع صادرات کالا چیست؟
روش‌های مختلفی برای صادرات به کشورهای دیگر وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب نمایید. به طور کلی دو روش مستقیم و غیر مستقیم برای صادرات وجود دارد.

2- روش مستقیم صادرات کالا چیست ؟
در این روش شما می‌توانید کالایی که تولید کرده‌اید و یا از تولید کنندگان تهیه نموده‌اید را به صورت مستقیم به کشورهای دیگر صادر کنید. در این روش، شما باید صفر تا صد صادرات کالا به کشورهای دیگر را خودتان انجام دهید.

3- روش غیر مستقیم صادرات کالا چیست ؟
شما تمامی مراحل را در این روش از طریق یک شخص حقیقی و یا حقوقی انجام خواهید داد. این واسطه‌های معمولاً شرکت‌های بازرگانی صادرات یا شرکت‌های بین‌المللی بازاریابی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *