صادرات, وبلاگ

صادرات صنایع دستی ایران و 6 مرحله آن + هزینه ها

صادرات صنایع دستی ایران

صنایع دستی هر کشور، چشم اندازی از فرهنگ، هنر و تمدن آن کشور هستند و ابزاری برای ارتباط با سایر کشورها طی سالیان متمادی بوده اند. تاریخ چندین هزار ساله ایران، در بر دارنده حجم عظیمی از نمادهای فرهنگی منحصر به فرد، از جمله صنایع دستی است و هر شهر و دیار ایران، صنایع دستی خاص خود را دارد. صادرات صنایع دستی در سراسر جهان رونق فراوانی دارد و ارزش بازار صنایع دستی جهان، در سال 2022 به رقمی معادل با 752.2 میلیارد دلار رسیده است.

ایران اگرچه در تولید صنایع دستی، جزو 3 کشور اول جهان در کنار چین و هند به شمار میرود، اما در صادرات صنایع دستی جایگاه چهلم جهان را به خود اختصاص داده است. حجم صادرات صنایع دستی ایران در سال 1400، معادل با 320 میلیون دلار بوده و در 10 ماهه اول سال 1401 نیز، رقمی معادل با 400 میلیون دلار صادرات توسط ایران به ثبت رسیده است. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به نکات و چالش های صادرات صنایع دستی در ایران. با ما همراه باشید.

صنایع دستی صادراتی ایران

صنایع دستی ایران بسیار متنوع و گوناگون هستند و هر شهر و دیاری، محصولات خاص خودش را میسازد. در این میان، تفاوت های فرهنگی ایران و سایر کشورهای جهان، نیازمند دقت به این نکته است که همه صنایع دستی ساخته شده در کشورمان، برای صادر کردن مناسب نیستند.
در کشورهای مختلف جهان، تعداد خاصی از محصولات ایرانی با استقبال خریداران مواجه میشوند که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرش دستباف
 • جاجیم
 • خاتم کاری
 • میناکاری
 • مرصع کاری
 • معرق کاری
 • قلم زنی
 • طلاکوبی
 • نقره
 • انواع انگشتر
 • فیروزه
 • حصیربافی

و… اشاره کرد.

نحوه صادرات صنایع دستی

در این مرحله به طور دقیق برایتان توضیح می دهیم که برای صادرات صنایع دستی چه باید کرد. صادرات صنایع دستی شامل مراحل زیر است:
1- دریافت کارت بازرگانی
2- مکاتبه با خریداران خارجی و پیدا کردن بازار مقصد
3- پرفورمای صنایع دستی صادراتی
4- پرداخت هزینه ها و بیمه محصولات
5- پرداخت عوارض گمرکی
6- انتخاب بهترین شیوه حمل و نقل صنایع دستی صادراتی

در ادامه هر یک از این مراحل را برایتان توضیح خواهیم داد.

1. دریافت کارت بازرگانی، مرحله اول صادرات

قبل از شروع به صادرات ابتدا باید کارت بازرگانی خود را دریافت کنید. دریافت کارت بازرگانی قدم اول در تجارت هر یک از محصولات، از جمله صنایع دستی است و شما باید خیلی زود مراحل دریافت آن را طی کنید. بهتر است قبل از قطعی شدن صدور کارت بازرگانی تان، وارد مرحله بستن قرارداد با طرف خارجی نشوید.

2. مکاتبه با خریداران خارجی و پیدا کردن بازار مقصد

در مرحله بعد، باید بازار مقصد خود را پیدا کرده و خریداران خارجی صنایع دستی را شناسایی نمایید. در این مرحله، باید به اصول و فنون مذاکره مسلط بوده و بتوانید مکاتبات و تماس های موثری با طرف خارجی خود انجام داده و آن ها را برای خرید محصولات صادراتی خود قانع کنید. به یاد داشته باشید که سلیقه کشورهای مختلف دنیا با یکدیگر متفاوت است و هر یک از صنایع دستی صادراتی ایران ممکن است در یک کشور خاص طرفدار داشته باشند؛ در حالی که در یک کشور دیگر، اقبال چندانی نسبت به آن ها وجود نداشته باشد.

3. دریافت پرفورما برای صادرات

پرفورما از جمله مدارک و اسناد صادراتی است که صادرات بدون آن به وقوع نمی پیوندد. در پرفورما تمامی ویژگی های تجارت شما، از جمله طرفیت قرارداد، محصولات صادراتی و ویژگی های آن ها، تعداد، هزینه و نحوه پرداخت به طور کامل ذکر خواهد شد.

4. پرداخت هزینه ها و بیمه محصولات

در این مرحله باید نسبت به تمامی هزینه های صادرات آشنایی داشته باشید. تمامی صادرکنندگان صنایع دستی باید توجه داشته باشند که بیمه محصولات صادراتی، یکی از مهم ترین راهکارها برای جلوگیری از ضرر و زیان های احتمالی است. بیمه به شما کمک میکند که با اطمینان بیشتری درباره انتخاب نحوه حمل و نقل صنایع دستی صادراتی تصمیم گیری کنید. تصمیمی که کاملا به کشور مقصد محصولات شما وابسته است. با داشتن بیمه، مطمئن خواهید بود که هر اتفاقی در جریان حمل و نقل محصولات بیفتد، ضرری متوجه شما نخواهد بود و بیمه این ضرر و زیان را پوشش خواهد داد. به جز بیمه، سایر هزینه های صادرات مانند حمل و نقل نیز در این مرحله باید مورد محاسبه قرار گیرند. به یاد داشته باشید که هزینه های حمل و نقل، هم به کشور مقصد بستگی دارد و هم به شیوه حمل و نقل کالاهای صادراتی.

5. پرداخت عوارض گمرکی و اظهار کالا به گمرک

هر کالای صادراتی باید از دریچه گمرک ایران عبور کند. اظهار کالاها به گمرک یکی از مراحل نهایی صادرات است که در آن، گمرک ایران با توجه به نوع کالای صادراتی شما و عوارض آن، تعرفه گمرکی و هزینه آن را به شما اعلام می کند و شما موظف به پرداخت آن خواهید بود.

6. انتخاب بهترین روش حمل و نقل

پس از انتخاب کشور مقصد، یکی از مهم ترین چالش های شما انتخاب روش حمل و نقل خواهد بود. در این مرحله محاسبه دقیق هزینه ها اهمیت فراوانی می یابد. برای مثال اگر سرعت ارسال در صادرات شما اهمیت زیادی دارد، روش هوایی برایتان مناسب تر خواهد بود. اما در عین حال روش دریایی به شدت به صرفه تر و از نظر اقتصادی مناسب تر است. برای انتخاب بهترین روش صادرات کالا، می توانید با کارشناسان ما در تی اکسپرس مشورت نمایید.

قوانین صادرات صنایع دستی

برای دریافت مجوز صادرات صنایع دستی، باید نسبت به قوانین آن و مدارک مربوط به این زمینه اطلاع کافی داشته باشید. دریافت پروما یا پیش فاکتور، جزو مراحل اساسی صادرات هر محصولی است. این سند جزو اسناد و مدارک مهمی است که در تمامی مراحل صادرات، به آن احتیاج خواهید داشت و باید نسبت به تنظیم آن اقدامات لازم را انجام دهید. در مرحله بعد، باید دقت کنید که عوارض مربوط به صادرات محصول شما باید به گمرک پرداخت نشده باشد.

در هنگام عرضه کالا در گمرک برای صدور مجوزهای نهایی صادرات، عوارض مربوط به کالای شما با توجه به شناسه کالای صادراتی تعیین شده و باید به گمرک پرداخت شود. عوارض صادرات محصولات هنری دست ساز در ایران، صفر است و این خبر بسیار مناسبی برای شما است؛ زیرا سرمایه کمتری برای صادرات این محصولات به خارج از کشور مورد نیاز است.

مشکلات صادرات صنایع دستی

یکی از نکاتی که باید در صادرات هر محصول لحاظ شود، برآورد هزینه های صادرات است. هزینه صادرات صنایع دستی در سالهای اخیر به دلیل تحریمها و مشکلات مربوط به حمل و نقل، افزایش قابل توجهی داشته است. البته این مسئله مختص صنایع دستی نیست و سایر محصولات صادراتی نیز با این مشکل مواجه هستند. نکته دیگر، اهمیت بسته بندی صنایع دستی است. بسته بندی مناسب یک محصول صادراتی میتواند بسیار پرهزینه باشد؛ اما با توجه به نقش غیرقابل انکار بسته بندی در جلب توجه مشتری، نمیتوان از این بخش غافل شد.

هزینه صادرات صنایع دستی

برآورد مناسب هزینه های صادرات، گام مهمی در این مسیر به حساب می آید. چون در صورت تخمین اشتباه هزینه ها، ممکن است با ضرر و زیان مواجه شوید و در همان ابتدای کار شکست بخورید. قبلا اشاره کردیم که بخشی از این هزینه ها، به هزینه بسته بندی محصول صادراتی شما برمیگردد. هزینه های صادرات صنایع دستی شامل موارد زیر می شود:

1- اولین هزینه ای که با آن مواجه میشوید، هزینه تولید محصول یا خریداری آن از تولیدکننده های محلی است.
2- در مرحله بعدی، باید هزینه حمل و نقل کالای صادراتی خود را محاسبه کنید. صنایع دستی را میتوانید به روش زمینی، دریایی یا هوایی به کشور مقصد ارسال کنید و اینکه کدام روش نسبت به سایر روشها از مزیت بیشتری برخوردار است، به انتخاب کشور مقصد بستگی دارد.
3- هزینه دیگر شما به عنوان صادرکننده صنایع دستی، هزینه بیمه است. توصیه میکنیم این بخش را جدی بگیرید زیرا یکی از شرایط موفقیت در صادرات صنایع دستی به شمار میرود.
4- تعرفه گمرکی نیز شامل هزینه های شما نمیشود و این به شما کمک میکند تا اندکی هزینه هایتان کاهش پیدا کند.

تبلیغات، عنصر مهم فروش صنایع دستی صادراتی

تبلیغات، گام پایانی موفقیت شما در فرایند صادرات صنایع دستی است. تبلیغات نقش مهمی را در فروش محصول ایفا میکند و بدون آن، تمامی گام های قبلی طی شده، بی ارزش تلقی خواهند شد؛ زیرا در صورت عدم فروش محصول، شما حتی نمیتوانید هزینه تولید محصولات خود را تامین کنید و در مدت زمان کوتاهی تجارت شما با شکست مواجه خواهد شد.
در این میان، در صورتی که با یک شرکت خارجی قرارداد بسته اید، میتوانید تبلیغات محصول را نیز به آنها واگذار کنید؛ اما حتی در این صورت، شما به عنوان صادرکننده محصول، شناخت بیشتری نسبت به ویژگی های محصول صادراتی دارید و بهتر است نسبت به مراحل تبلیغات، آگاهی داشته باشید و نظارت کافی را اعمال کنید. اگر هم قصد دارید خودتان کمپین تبلیغاتی مورد نظر را مدیریت کنید، باید در این زمینه از کارشناسان فروش ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا فروش محصولتان تضمین شود.

سخن نهایی

در این مقاله درباره صادرات صنایع دستی، نکات مهمی که در صورت ورود به این عرصه باید رعایت کنید، قوانین آن، شرایط صادرات و شروط موفقیت در این زمینه صحبت کردیم. مزیت صادرات صنایع دستی به این است که نمونه مشابه آنها در هیچ نقطه دیگری از دنیا یافت نمیشود و به غیر از شرکت های صادراتی ایرانی، رقیب دیگری در بازار کشورهای مقصد نخواهید داشت. امیدواریم در این مقاله، چیزی را که به دنبال آن بوده اید را پیدا کرده و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. اگر سوالی در این زمینه دارید یا قصد دریافت مشاوره در زمینه صادرات محصولات هنری دست ساز را دارید، سوال خود را با ما در میان بگذارید و مطمئن باشید پاسخ مناسبی برای آن دریافت خواهید کرد.

سوالات متداول

1- مهم ترین صنایع دستی صادراتی ایران کدام اند؟
فرش دستباف
جاجیم
خاتم کاری
میناکاری
مرصع کاری
معرق کاری
قلم زنی
طلاکوبی
نقره
انواع انگشتر
فیروزه
حصیربافی

2- مراحل صادرات صنایع دستی شامل چیست؟
دریافت کارت بازرگانی
مکاتبه با خریداران خارجی و پیدا کردن بازار مقصد
پرفورمای صنایع دستی صادراتی
پرداخت هزینه ها و بیمه محصولات
پرداخت عوارض گمرکی
انتخاب بهترین شیوه حمل و نقل صنایع دستی صادراتی

3- هزینه صادرات صنایع دستی شامل چه مواردی می شود؟
هزینه تولید محصول یا خریداری آن از تولیدکننده های محلی
هزینه حمل و نقل کالای صادراتی
هزینه بیمه
تعرفه گمرکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *