وبلاگ

مراحل واردات کالا کدامند و واردات چه کالاهایی سود آور است؟

مراحل واردات کالا چیست؟

از قدیم‌الایام، کشورهای مختلف برای تأمین کالاهایی که امکان تولید آن‌ها را در کشور خود نداشته و یا تولید آن کالاهای بخصوص در داخل کشور پرهزینه و دشوار بوده است، اقدام به واردات کالا از کشورهای دیگر می‌کردند تا نیازهای جامعه و مردم خود را تأمین نمایند. مراحل واردات کالا را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

واردات کالا و تجارت با کشورهای دیگر، نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور و تأمین نیازهای جامعه دارد. علاوه بر این، واردات کالا از کشورهای دیگر، تجارت پرسودی بوده و سود بسیار زیادی را برای بازرگانان به همراه خواهد داشت، همچنین شرکت‌های بازرگانی، از طریق واردات کالا می‌توانند کارآفرینی کرده و به کاهش نرخ بیکاری در جامعه نیز کمک کنند.

بهتر است بدانید که واردات کالا کار ساده‌ای نبوده و پیچیدگی‌هایی دارد که قبل از اقدام به هر کاری، باید از مراحل واردات کالا آگاه بوده و از قوانین واردات کالا و مقرراتی که برای سازماندهی واردات کالا وضع شده است، مطلع باشید.

مراحل واردات کالا چیست؟

واردات کالا شامل چندین مرحله است که اگر قصد واردات کالا از کشورهای دیگر را دارید باید به این مراحل تسلط داشته باشید؛ مراحل واردات کالا در زیر شرح داده شده‌اند.

اخذ کارت بازرگانی

بهتر است بدانید که بدون داشتن کارت بازرگانی مجاز به واردات کالا به کشور نخواهید بود، بنابراین اولین مرحله برای واردات کالا، گرفتن کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی دو نوع دارد: حقیقی و حقوقی؛ کارت بازرگانی حقیقی به نام شخص صادر شده و کارت بازرگانی حقوقی به نام شرکت که هر کدام از این کارت‌ها در موارد متفاوتی استفاده می‌شوند. برای گرفتن کارت بازرگانی، ابتدا باید مدارک مورد نیاز را که در سایت رسمی اتاق بازرگانی لیست شده است، تهیه و آماده کرده سپس به اتاق بازرگانی ایران مراجعه کنید و مدارک را ارائه دهید.

تعیین زمینه فعالیت

قبل از هر اقدامی، باید حوزه فعالیت و نوع کالایی که قصد وارد کردن آن را دارید، مشخص کنید. بهتر است تحقیقات جامع و گسترده‌ای را در مورد بازار کالای مورد نظر، رقبا و قیمت کالا در بازار انجام داده و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا در آینده با مشکل و ضرر و زیان مواجه نشوید.

پیدا کردن تأمین کننده کالا

پس از اینکه نوع کالا و حوزه فعالیت خود را انتخاب کردید، باید تأمین کننده‌های مربوطه را پیدا کرده و با آن‌ها وارد مذاکره شوید. برای این کار چندین راه وجود دارد؛ می‌توانید به کشوری که قصد خرید کالا از آن را دارید سفر کرده و به صورت حضوری تأمین کننده‌های مناسب را بیابید؛ روش دیگر استفاده از اینترنت و جستجوی تأمین کننده‌ها به صورت آنلاین است، اما این روش کمی ریسکی است و به سختی می‌توان اعتماد کرد.

مذاکره با فروشنده و دریافت پروفرما

در این مرحله از مراحل واردات کالا ، شما باید با تأمین کننده‌هایی که پیدا کرده‌اید مکاتبه کرده و از آن‌ها استعلام قیمت بگیرید. پروفرما همان پیش فاکتور است که به منزله استعلام قیمت بوده که نه شما و نه فروشنده هیچ گونه تعهدی پس از صدور پروفرما به یکدیگر نخواهید داشت. پیش فاکتور شامل اطلاعاتی چون مشخصات فنی و کامل کالا، سازنده کالا، کشور مبدأ، کشور مقصد، تعداد کالا، وزن و ابعاد و قیمت واحد و جمع قیمت کالا، شماره پیش فاکتور و تاریخ صدور پروفرما و همچنین تاریخ اعتبار آن، اطلاعات کامل فروشنده و خریدار نظیر آدرس و شماره تلفن و غیره، نوع ارز معامله و روش پرداخت و روش حمل و وسیله حمل می‌باشد. شما می‌توانید در مورد روش حمل کالا و نحوه پرداخت مبلغ پیش فاکتور با فروشنده مذاکره کرده و به توافق برسید.

دریافت مجوزهای مربوطه و انجام ثبت سفارش

در این مرحله از مراحل واردات کالا ، شما باید کالای مورد نظر خود را در سامانه جامع تجارت ثبت سفارش کرده و مدارک مورد نیاز نظیر پیش فاکتور را در این سامانه آپلود کنید. سپس با توجه به کالای مورد نظر، مجوزهایی را از سازمان‌های دولتی مربوطه اخذ می‌کنید. بسته به نوع کالایی که وارد می‌کنید این مجوزها متفاوت است. لازم به ذکر است که ورود برخی کالاها نظیر مشروبات الکلی و مواد مخدر به کشور ایران ممنوع بوده و رسما نمی‌توانید برای این کالاها ثبت سفارش انجام دهید. درخواست ثبت سفارش شما توسط کارشناسان وزارت صمت و دیگر سازمان‌های مربوطه بررسی شده و در نهایت تأیید می‌شود. توجه داشته باشید تا زمانی که مجوزهای لازم را برای کالای خود دریافت نکرده‌اید، امکان واردات کالای مورد نظر را ندارید.

دریافت تخصیص ارز مورد نیاز و حواله مبلغ پروفرما

زمانی که تمام مجوزهای مورد نیاز کالای وارداتی اخذ گردید و ثبت سفارش شما تأیید شد، شما می‌توانید کالا را از فروشنده خریداری کنید. به منظور این کار، دولت مبلغ پیش فاکتور را پرداخت خواهد کرد که مبلغ ارز این تخصیص ارز بنا بر نوع و دسته بندی کالای پیش فاکتور متفاوت است. ارزهای دولتی، نیمایی، ارز آزاد، ارز حاصل از صادرات و یا ارز از محل صادرات از نمونه ارزهایی هستند که دولت برای واردات کالا به بازرگانان تخصیص می‌دهد. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی، مانند حواله ارز، وصول اسنادی، اعتبار اسنادی و پرداخت به وسیله چک، مبلغ پیش فاکتور را به فروشنده پرداخت کنید.

تعیین روش حمل و نقل و بیمه کالا

همان طور که گفته شد، روش حمل و نقل کالا کاملاً توافقی بین فروشنده و خریدار است که با توجه به مبدأ و مقصد کالا می‌تواند متفاوت باشد و از روش‌های مختلفی مانند حمل دریایی، هوایی، زمینی و یا ریلی استفاده شود. در هر صورت، تعیین روش حمل کالا با توجه به قوانین بین‌المللی اینکوترمز صورت می‌گیرد.

کالا حتماً باید بیمه باشد تا در صورت برزو مشکل در مسیر، ضرر و زیان وارد شده تا حدی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. کلاس‌های مختلفی برای بیمه وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نوع کالا، بسته بندی آن و روش حمل و نقل، مناسب‌ترین کلاس را انتخاب نمایید.

ترخیص کالا

پس از حمل کالا و رسیدن آن به یکی از گمرک‌های کشور، شما می‌تواند پروسه ترخیص کالا را که شامل دریافت قبض انبار، ثبت اظهارنامه، پرداخت عوارض گمرکی و غیره است، شروع کرده و پس از ترخیص کالای خود را به انبار حمل کنید.

قوانین واردات کالا

تمامی کشورها، برای سازماندهی و جهت دهی واردات، قوانین را در این خصوص وضع می‌کنند تا بتوانند نیازهای جامعه را به بهترین شکل تأمین نمایند. قوانین واردات کالا در کشورهای مختلف متفاوت است و هر کشوری بر اساس سیاست‌های خاصی که دارد، قوانین واردات کالا را وضع می‌کند.

در هر صورت، برای واردات کالا، قبل از شروع کسب و کار خود، باید حتماً از قوانین واردات کالا و فرایند و مراحل واردات، اطلاعات به روزی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. جدا از قوانین کلی واردات کالا، برخی قوانین درمورد کالاهای مختلف متفاوت است، بنابراین شما باید از قوانین واردات کالای مورد نظر خود آگاهی کامل کسب کرده و اطلاعات خود را به روز کنید، زیرا قوانین همواره در حال تغییر هستند.

واردات چه کالاهایی سودآور است؟

تعرفه گمرکی، درصدی است که هر دولت برای انواع کالا در نظر می‌گیرد و به این معنی است که شما باید درصد مشخصی از مبلغ فاکتور خود را به گمرک کشور پرداخت کنید. حال دولت، به منظور حمایت تولیدکنندگان داخلی، برای کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند تعرفه‌های گمرکی بالایی را در نظر می‌گیرد تا واردات آن کالای بخصوص دشوار و پرهزینه باشد؛ لذا بهتر است سراغ کالاهایی بروید که در ایران یا تولید نمی‌شوند و یا بسیار کمیاب هستند تا با پرداخت عوارض گمرکی کمتر، هزینه‌های خود را کاهش داده و در نتیجه سود بیشتری کسب کنید. به طور مثال، واردات خوراک دام و طیور از کشورهایی چون روسیه و قزاقستان می‌تواند سودی خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

مالیات واردات کالا

در تمام کشورها، واردات کالا به کشور با پرداخت مالیات همراه است. مبلغ مالیاتی برای هر کالا متفاوت است و توسط دولت و بر اساس سیاست‌هایی که در زمینه واردات کالا دارد، تعیین می‌شود، لذا شما برای اینکه بتوانید کالای خود را ترخیص و از گمرک خارج کنید، موظف به پرداخت مالیات تعیین شده هستید.

سخن نهایی

واردات انواع کالا همواره بخش اعظمی از اقتصاد کشورها را تحت تأثیر قرار داده است به طوری که بسیاری از نیازهای یک جامعه به وسیله واردات انواع کالا از کشورهای دیگر تأمین می‌شود. علاوه بر این، واردات انواع مختلف کالا، تجارتی پر سود بوده و برای بازرگانان سود فراوانی را به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل، بسیاری از صاحبان کسب و کارها به فکر واردات انواع اقلام به کشور هستند. اما باید قبل از هر چیز در مورد مراحل و قوانین واردات کالا اطلاعات کاملی را داشته باشید.

در این مقاله در مورد مراحل واردات کالا، قوانین واردات کالا و عوارض و مالیات واردات کالا صحبت کردیم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سؤالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کرده تا در اسرع وقت به سؤال شما پاسخ داده شود.

سوالات متداول

1- چگونه در واردات کالا بیشتر سود کنیم؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهتر است به سراغ کالاهایی که نمونه داخلی ندارند بروید تا تعرفه گمرکی کتری پرداخت کرده و سود بیشتری کسب کنید.

2- برای واردات کالا باید مالیات پرداخت شود؟
بله در هر کشوری پس از واردات می بایست مالیات نیز پرداخت شود که توسط دولت تعیین میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *