صادرات, وبلاگ

صفر تا 100 صادرات چرم به صورت سالامبور و وت بلو

صادرات چرم

صادرات چرم یکی از مهم‌ترین بخش‌های صادراتی در بازرگانی و تجارت بین‌الملل ایران می‌باشد. چرم ایران یکی از مرغوب‌ترین چرم‌های جهان محسوب می‌شود و به همین جهت، صادرات چرم از ایران بخش مهمی از فروش چرم در جهان را به خود تخصیص می‌دهد.

همچنین می‌توان گفت که یکی از بی‌دردسرترین کالاهایی که بازرگانان و تجار ایرانی می‌توانند نسبت به صادرات آن اقدام کنند، چرم می‌باشد. صادرات چرم ایران نسبت به کالاهای صادراتی دیگر، موانع کم‌تری پیش پای خود دارد و بازرگانان می‌توانند از فروش چرم ایران در بازارهای جهانی، سود خوبی را به نسبت ریسک آن رقم بزنند.

اگر جزو افرادی هستید که به تازگی در حوزه بازرگانی مشغول به فعالیت شده‌اید و یا تصمیم به صادرات و تجارت از ایران در سطح بین‌المللی دارید، این امر اهمیت ویژه‌ای دارد که به صادرات پوست و چرم از ایران، نظر داشته باشید.

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت ایرانیان دبی، در خصوص صادرات چرم، صادرات پوست، صادرات چرم شترمرغ و موارد مرتبط دیگر، توضیحاتی مهم به شما عزیزان می‌دهیم و نکات ویژه در خصوص صادرات چرم ایران را به شما عزیزان یاد آوری می‌کنیم. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به بازرگانی از ایران و تجارت دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه کنید تا بتوانید در زمینه صادرات چرم که یکی از بهترین راه‌ها برای شروع صادرات از ایران برای بازرگانان تازه کار می‌باشد، اطلاعات مفید و کاربردی به دست آورید.

فراورده های مختلف چرم

چرم خام باید طی مراحل مختلفی فرآوری شود تا بتوان در نهایت، از آن برای تولید محصولات نهایی مانند کیف و کفش، استفاده کرد. لازم به ذکر است که در هر کدام از این مراحل، چرم را می‌توان صادر کرد ولی نکته‌ای که باید بدانید این است که هر چه چرم در مراحل فرآوری بیشتر پیش رفته باشد، قیمت آن نیز در بازارهای جهانی بیشتر است و احتمالاً بازرگانان می‌توانند با صادرات چرم فراوری شده، بیشتر سود کنند تا این که چرم خام یا سالامبور را صادر کنند. صادرات هر محصولی مراحلی دارد که قبل از هرکاری باید آن ها را بشناسید. در مقاله «مراحل صادرات کالا» به شرح این مراحل پرداخته ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نمایید.

در ادامه مراحل فرآوری چرم را به ترتیب می‌توانید مشاهده کنید:

 • پوست
 • سالامبور
 • وت بلو
 • کراست
 • کراست رنگی و چرم
 • کفش و کیف و محصولات تمام شده چرمی
  برای آن که بتوانید بهتر مسئله صادرات چرم فرآوری شده را درک کنید، با توجه به گفته‌های بالا باید در نظر داشته باشید که قیمت پوست، از سالامبور کم‌تر و قیمت سالامبور، از کراست کم‌تر می‌باشد و گران‌قیمت‌ترین محصول چرمی در بازارهای جهانی، محصول نهایی تهیه شده از چرم، مانند کیف و کفش چرمی، می‌باشد.

همچنین نکته دیگری که باید ذکر کرد این است که صادرات چرم را بر اساس نوع چرم می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 • صادرات چرم سنگین : چرم سنگین در واقع همان چرم گاوی می‌باشد. این چرم را نیز می‌توان در تمامی مراحل فرآوری، صادر کرد.
 • صادرات چرم سبک : چرم سبک به چرم گوسفندی گفته می‌شود که آن را نیز می‌توان به صورت خام، سالامبور و یا در هر کدام از مراحل فرآوری، صادر کرد.

صادرات چرم ایران

در بالا ذکر شد که چرم را در هر کدام از مراحل فرآوری که باشد، می‌توان صادر کرد و از فروش آن در بازارهای بین‌المللی، کسب سود نمود. در ادامه صادرات چرم را در هر یک از مراحل فرآوری آن، توضیح می‌دهیم تا بتوانید با اطلاعات کافی در این زمینه، اقدام به فعالیت در حوزه بازرگانی و صادرات چرم کنید.

صادرات پوست

باید گفت که پوست در حقیقت همان چرم خام محسوب می‌شود که هیچ نوع فرآوری بر روی آن صورت نگرفته است. از ایران سالانه مقادیر صادرات پوست نیز زیاد است و آن‌ها را معمولاً به کشورهایی که واردات گسترده‌ای در زمینه چرم خام دارند، به فروش می‌رسانند. این کشورها پوست و چرم خام را وارد کرده پس از فرآوری، آن را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و یا با تولید محصولات چرمی، بخشی از آن را به صورت داخلی مصرف و بخش عمده آن را دوباره به کشورهای وارد کننده محصولات چرمی صادر می‌نمایند. از جمله بزرگ‌ترین خریداران پوست ایران می‌توان به ایتالیا و ترکیه اشاره کرد. همچنین باید گفت که ایران در زمینه صادرات پوست گوسفندی نیز بسیار فعال است.

صادرات سالامبور

صادرات چرم ایران به صورت سالامبور و وت بلو در بیشتر موارد به کشورهای پاکستان، ایتالیا، هند، ترکیه، چین، هنگ کنگ و امارات انجام می‌شود. این کشورها پس از آن که سالامبور را از ایران دریافت کردند، آن را فرآوری کرده و سپس به کشورهای اروپایی صادر می‌نمایند.
لازم به ذکر است کشورهای ایتالیا، هند، چین، هنگ کنگ و ترکیه بزرگ‌ترین وارد کنندگان سالامبور و وت بلو در جهان هستند و بزرگ‌ترین صادرکنندگان سالامبور و وت بلو در جهان نیز به ترتیب کشورهای ایران، نیوزیلند، اسپانیا، عربستان و نیجریه می‌باشند.

سالامبور چیست؟

ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که این سالامبور دقیقاً چیست و چرا بیشترین میزان صادرات چرم ایران به صورت سالامبور انجام می‌شود. بهتر است توضیحی در مورد این که سالامبور چیست به شما عزیزان بدهیم تا با دید بازتری بتوانید به صادرات چرم از ایران نگاه کنید.
قبل از آن که چرم دباغی شود و مورد اعمال کراستینگ قرار بگیرد، باید آن را آماده کرد. در مرحله‌ای که چرم را برای مراحل بعدی فرآوری کرده و آن را از پوست خام به چرم تبدیل می‌کنند، باید ابتدا پوست را با استفاده از نمک و یا اسید، از مو و پشم آن بزدایند. به این فرایند، سالامبور گفته می‌شود. در حقیقت، پوستی که بعد از این مرحله به دست می‌آید، سالامبور نام دارد و از آن برای نگه داری های طولانی مدت نیز استفاده می‌شود. باید بدانید که به زبان انگلیسی به سالامبور، پیکل گفته می‌شود. پیکل به معنی ترش گذاری است. در سالامبور پوست با استفاده از اسید و نمک بعد از مو زدائی، ترش گذاری می‌شود.

صادرات چرم کراست سبک

برترین واردکنندگان کراست سبک در جهان، کشورهای ایتالیا، هنگ کنگ، چین، اسپانیا و تایلند هستند و بزرگ‌ترین صادر کنندگان کراست سبک در جهان نیز به ترتیب کشورهای نیجریه، ایتالیا، بنگلادش، هنگ کنگ و مصر می‌باشند.

صادرات کراست رنگی و چرم سبک

باید بدانید که در زمینه صادرات چرم کراست رنگی و چرم سبک، ایران بسیار فعال است و حدوداً 10 میلیون دلار در سال از طریق صادرات این کالای تجاری به دست می‌آید. همچنین باید بدانید که 7 کشور در خصوص واردات کراست رنگی و چرم سبک از ایران، نقش پر رنگی دارند. در ایران حدود 30 شرکت در زمینه صادرات کراست رنگی و چرم سبک فعالیت دارند.

مهم‌ترین خریدار کراست رنگی و چرم سبک ایران، کشور ترکیه می‌باشد. بزرگ‌ترین واردکنندگان کراست رنگی و چرم سبک در جهان کشورهای چین، هنگ کنگ، ایتالیا، ویتنام و مکزیک و مهم‌ترین صادرکنندگان کراست رنگی و چرم سبک در جهان، کشورهای ایتالیا، هند، هنگ کنگ، پاکستان و کره جنوبی هستند.

صادرات چرم سنگین

برای آن که بتوانید از گستره تولیدات و صادرات چرم سنگین در ایران آگاه شوید، لازم است بدانید که در سال حدود ۱۰۰ میلیون فوت مربع چرم سنگین در ایران تولید می‌شود که میزان صادرات چرم سنگین به صورت وت بلو از ایران تقریباً به 5 میلیون دلار می‌رسد و این مقدار برای کراست سنگین، سالانه 3 میلیون دلار است. این ها در حالی است که کراست رنگی و چرم سنگین نیز در حدود 3 میلیون دلار به صورت سالانه از ایران صادرات دارند.

صادرات چرم وت بلوی سنگین

به طور کلی می‌توان گفت که در ایران، حدوداً 5 واحد تولیدی وت بلوی سنگین در حال فعالیت هستند که همگی آن‌ها نیز این میزان تولیدات را صادر می‌کنند.

باید بدانید که مهم‌ترین واردکنندگان وت بلوی سنگین در جهان کشورهای ایتالیا، چین، ویتنام، تایوان و مکزیک و برترین صادرکنندگان وت بلو در جهان نیز کشورهای برزیل، امریکا، ایتالیا، پاراگوئه و نیوزیلند هستند.

صادرات چرم کراست سنگین

میزان صادرات کراست سنگین از ایران حدود 3 میلیون دلار است. اصلی‌ترین مشتریان کراست سنگین ایران ۵ کشور می‌باشند که ایتالیا مهم‌ترین کشور در زمینه واردات کراست سنگین از ایران محسوب می‌شود. تعداد صادرکنندگان این محصول در ایران را می‌توان ۱۰ شرکت محاسبه کرد.

صادرات کراست رنگی و چرم سنگین

میزان صادرات کراست رنگی و چرم سنگین حدود 3 میلیون دلار است. همچنین باید بدانید که ۶ کشور از ایران واردات کراست رنگی و چرم سنگین دارند. تقریباً می‌توان گفت که ۲۰ شرکت در زمینه صادرات کراست رنگی و چرم سنگین در ایران مشغول فعالیت هستند و اصلی‌ترین واردکننده کراست رنگی و چرم سنگین از ایران، جمهوری آذربایجان می‌باشد.

همچنین باید بدانید که بزرگ‌ترین وارد کنندگان کراست رنگی و چرم سنگین در جهان، کشورهای چین، هنگ کنگ، ویتنام، ایتالیا و آلمان هستند. همچنین اصلی‌ترین صادرکنندگان کراست رنگی و چرم سنگین در جهان نیز، کشورهای ایتالیا، هنگ کنگ، برزیل، هند و کره جنوبی می‌باشند.

صادرات محصولات چرم

همان طور که در بالا نیز ذکر شد، بالاترین قیمت در بازارهای جهانی صادرات چرم، به محصولات نهایی چرمی مربوط می‌شود که بر این اساس، معمولاً این طور استنباط می‌شود که بیشترین سود در میان صادرات محصولات و کالاهای چرمی، به این دسته تخصیص پیدا می‌کند. از این رو، پیشنهاد می‌شود که در صورتی که تمایل به بازرگانی و تجارت در زمینه صادرات چرم ایران دارید، بر روی محصولات نهایی چرمی تمرکز بیشتری داشته بشاید تا بتوانید از این طریق، سود بیشتری به دست آورید. البته باید بدانید که سود بیشتر مستلزم شناخت بهتر جنس این نوع تجارت می‌باشد و مسلماً هر چه سود بیشتری بخواهید کسب کنید، موانع بیشتری نیز جلوی راه شما قرار خواهد گرفت. پس در این خصوص، بهتر است که تا جای ممکن، اطلاعات خود را افزایش دهید و با آگاهی کامل در این راه قدم بردارید.

در زمینه صادرات و واردات محصولات نهایی چرمی، اطلاعات مفید و کاربردی را سعی کرده ایم در ادامه برای شما عزیزان شرح دهیم.

 • اصلی‌ترین صادرکنندگان کفش چرم در جهان، کشورهای چین، هند، برزیل، ویتنام، اندونزی، پاکستان، ترکیه، بنگلادش، مکزیک، تایلند، ایتالیا و ایران هستند.
 • اصلی‌ترین کشورهای وارد کننده کفش چرم در جهان نیز به ترتیب چین، آمریکا، هند، برزیل، ژاپن، اندونزی، آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا می‌باشند.
 • باید بدانید که بزرگ‌ترین مصرف کنندگان کفش چرم در جهان، اروپا و آمریکای شمالی می‌باشد. چرا که حدود ۴۰ درصد از کفش‌های چرم تولید شده در جهان در این دو قاره به مصرف نهایی می‌رسد.
 • در خصوص ایران نیز باید بدانید که میزان صادرات کفش چرم از ایران حدود ۱۵۰ میلیون دلار به صورت سالانه است؛ این میزان صادرات کفش چرم از ایران به 25 کشور مختلف در جهان صورت می‌گیرد.
 • تقریباً نزدیک به 600 شرکت در زمینه صادرات کفش در ایران مشغول فعالیت هستند.
 • بیشترین صادرات کفش چرم ایران به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان و سوریه می‌باشد. کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا بزرگ‌ترین واردکنندگان کفش چرم در جهان هستند و کشورهای چین، ویتنام، ایتالیا، بلژیک و آلمان اصلی‌ترین صادرکنندگان کفش چرم در جهان محسوب می‌شوند.

معایب صادرات چرم ایران

همان طور که گفتیم، هر وسیله‌ای که بتوان از آن در هواپیما به عنوان سلاح سرد استفاده کرد، جزو وسایل غیر مجاز در هواپیما محسوب می‌گردد.

در طول این مقاله، بارها به این موضوع اشاره کردیم که یکی از کم‌دردسرترین کالاهایی که جهت صادرات از ایران می‌توان انتخاب کرد، چرم می‌باشد که در حالت‌های مختلف، می‌توان این کالای تجاری را به کشورهای مختلف که هر کدام واردکننده نوعی از چرم از ایران هستند، صادر کرد.

باید بدانید که منظور این است که این کالا به نسبت کالاهای تجاری دیگر، ممنوعیت و محدودیت کم‌تری جهت صادرات دارد. ولی این طور نیست که به طور کل، هیچ مشکلی سر راه شما برای صادرات چرم ایران وجود نداشته باشد.

به طور کلی می‌توان مشکلات صادرات چرم را از ایران به صورت زیر شرح داد:

 • پایین بودن کیفیت چرم
 • کمبود پوست سنگین در داخل کشور و زمان‌بر بودن فرایند واردات
 • فرسودگی و عدم به روز بودن تکنولوژی مورد استفاده
 • محدودیت در توان تولید محصول صادراتی
 • فقدان طراحی مناسب در صنعت کفش و دیگر مصنوعات چرمی
  باید برای آن که بتوانید به بهینه‌ترین حالت ممکن از تجارت و صادرات چرم ایران سود ببرید، بهترین استراتژی و مسیر راه را برای خود تعیین کنید تا بتوانید با وجود این مشکلات، تجارت خود را انجام دهید.

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که با توجه به این مسئله که قوانین و محدودیت‌های گمرکی خاصی برای صادرات چرم نداریم، می‌توانیم با ایجاد زیر ساخت‌های مناسب برای تبلیغ و فروش این محصول، از ظرفیت‌های کشورهای همسایه نیز استفاده کنیم.

وسایل ورزشی نظیر چوب گلف، چوب بیسبال، تیر و کمان و وسایلی دیگر از این دست نیز جزو همین دسته بندی جای می‌گیرند و به جای حمل آن به داخل کابین هواپیما می‌توانید آن را به قسمت بار تحویل دهید.

صادرات انواع چرم کمیاب از ایران

نکته‌ای که در خصوص چرم ایران می‌توان بیان کرد این است که صادرات چرم ایران تنها محدود به صادرات پوست گوسفندی ، صادرات سالامبور، صادرات پوست گاو و انواع چرم عادی نمی‌باشد. صادرات انواع چرم کمیاب و خاص مانند صادرات چرم شترمرغ و یا چرم کروکدیل نیز از ایران صورت می‌گیرد.

این دو نوع چرم به دلیل کمیابی و خاص بودن در جهان، سطح تقاضای بسیار خوبی را در بازارهای بین‌المللی دارند و قیمت آن‌ها نیز بسیار بالاتر از چرم گاوی و یا گوسفندی می‌باشد.

حال فرض کنید که بتوانید محصولات نهایی این دو نوع چرم را تهیه کنید و آن‌ها را به بازارهای جهانی صادر کنید؛ مسلماً سود بسیار بیشتری در انتظار شما خواهد بود ولی قبل از آن که برای صادرات چرم شترمرغ و کروکدیل به صورت محصولات نهایی مانند کیف و کفش اقدام کنید، مطمئن شوید که بستر مناسب و زیر ساخت‌های قوی برای تهیه و تولید و دباغی این نوع چرم‌ها دارید؛ چرا که این دو نوع چرم بسیار گران هستند و در صورتی که نتوانید با کیفیت مناسبی، آن‌ها را فرآوری کرده و به محصول نهایی تبدیل کنید، تنها سرمایه خود را به هدر داده‌اید؛ حتی طراحی محصولاتی مانند کیف و کفش چرم کروکدیل و یا شترمرغ در کیفیت محصول شما تأثیر بسیار زیادی دارد. پس به تمامی مراحل توجه ویژه‌ای نشان دهید.

وسایل مربوط به آتش بازی و مواردی شبیه به آن، جزو لیست وسایل غیر مجاز در بار هواپیما برای پروازهای خارجی محسوب می‌شوند. در برخی پروازها، می‌توانید با خود یک بسته کبریت را به داخل کابین هواپیما ببرید ولی وسایل آتش زا در بار هواپیما و در کابین، ممنوع می‌باشد. فندک را در صورتی می‌توانید با خود حمل کنید که مواد اشتعال‌زای آن را به طور کامل خالی کرده باشید.

سخن نهایی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت ایرانیان دبی، در زمینه صادرات چرم توضیحاتی کامل برای شما عزیزان جمع آوری کردیم و نکات ویژه‌ای که برای تجارت در این حوزه باید مد نظر داشته باشید را نیز به شما عزیزان معرفی کردیم. امیدواریم که این نوشته برای شما عزیزان مفید و کاربردی واقع شده باشد. در صورتی که سؤالی در زمینه صادرات چرم ایران در ذهن دارید که در این مقاله نتوانستید به پاسخ آن برسید، می‌توانید سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، شما عزیزان را راهنمایی کنیم. همچنین اگر نکته‌ای در خصوص صادرات چرم وجود دارد که از ذکر آن در این نوشته غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم تا آن را با ما و دیگران در قسمت نظرات زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1- آیا صادرات چرم ایران امکان پذیر است ؟
بله شما میتوانید در تمامی فرآیندهای تولید چرم صادرات را انجام دهید.

2-سرمایه مورد نیاز برای صادرات چرم چقدر است ؟
برای صادرات چرم بسته به این موضوع که چرم خام یا فرآوری شده میخواهید صادر کنید متفاوت است.

3- صادرات چرم چقدر سود دارد ؟
سود بالا در صادرات چرم مربوط به محصولات فرآوری شده چرم می باشد که متاسفانه ایران جایگاه بالایی در این زمینه ندارد و عمده صادرات بصورت خام انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *