صادرات, وبلاگ

صادرات ماهی ایران از قزل آلا تا ماهی زینتی

صادرات ماهی


صادرات ماهی ، برای کشوری که از شمال و جنوب به دریا و خلیج دسترسی دارد، یکی از تجارت های مناسب برای بازرگانان ایرانی به شمار می آید. از سویی، برای صادرات ماهی نیاز اساسی به پرورش آن ندارید و دریای خزر و خلیج فارس، خود به تنهایی منابعی غنی برای تامین ماهی کشور و خریداران ماهی ایرانی در دنیا هستند. ماهی ایران به کشورهای مختلفی در جهان صادر می شود و رقابت زیادی در این زمینه میان صادرکنندگان وجود دارد. در این مقاله قصد داریم درباره نکات مختلف صادرات ماهی ایران صحبت کنیم.

صادرات ماهی ایران

ایران همه ساله بیش از 100 هزار تن ماهی و انواع آبزیان را به کشورهای مختلف جهان صادر می کند. در این باره، آمارهای مختلفی وجود دارند. برای مثال در 5 ماهه ابتدایی سال 1401، نسبت به سال 1400، حجم صادرات ماهی ایران رشدی 4 درصدی را تجربه کرده و به بیش از 51 هزار تن رسیده است.
همچنین، رشد قیمت ماهی در بازار های جهانی، موجب افزایش درآمد صادرکنندگان ماهی شده است. به طوری که درآمد آنها از 65 میلیون دلار طی 5 ماهه اول سال 1400، به 85 میلیون دلار در 5 ماهه ابتدایی 1401 رسید. این مطلب نشان دهنده افزایش بی رویه سود صادرات ماهی است که یک فرصت بی نظیر برای صادرکنندگان ایرانی می باشد.

نحوه صادرات ماهی

برای صادرات ماهی، نکات مختلفی وجود دارد. از قبیل:

  • انتخاب ماهی مورد نظر برای صادرات
  • انتخاب کشور مقصد
  • بررسی بازار کشور مقصد
  • تبلیغات مناسب در کشور مقصد
  • دریافت مجوزهای لازم
  • ارتباط با یک شرکت صادرکننده ماهی

به غیر از این نکات، مراحل مختلفی برای صادرات ماهی به عنوان یکی از پرسودترین محصولات صادراتی ایران باید طی شوند که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

شرکت صادرات ماهی

از جمله مهم ترین نکات برای به ثمر رسیدن فرایند صادرات ماهی، انتخاب یک شرکت صادرکننده ماهی برای تسهیل شرایط صادرات است. در ایران شرکت های مختلفی همه ساله اقدام به صادرات این محصول می کنند.
یک شرکت صادرکننده، باید زیر و بم های این مسیر را به طور کامل بشناسد و نسبت به بازار فروش ماهی در کشورهای خریدار ماهی ایرانی، آشنایی کامل داشته باشد. برای مثال مهم است بدانید که در بازار هر کشور، کدام ماهی با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه می شود.

شرایط صادرات ماهی

تجارت ماهی هر ساله چالش های خاص خود را دارد. برای مثال، در سال 1401، این نگرانی در میان صادرکنندگان وجود داشت که با توجه به شرایط بازار های جهانی، میزان صادرات نتواند به مقدار کافی باشد. اتفاقاتی مانند حذف ارز ترجیحی از نهاده ها و همچنین افزایش قیمت خوراک ماهی در کشور، شرایط صادرات را برای صادرکنندگان ایرانی کمی سخت کرده بود. اما اتفاق نهایی، افزایش 20 درصدی صادرات ماهی در 9 ماهه ابتدایی سال 1401 نسبت به سال 1400 بود که سال بسیار خوبی را برای صادرکنندگان ماهی ایرانی رقم زد.

صادرات ماهی زینتی

ایران همه ساله بیش از 290 میلیون قطعه ماهی زینتی به کشورهای مختلف جهان صادر می کند. ماهی های زینتی در سراسر جهان بسیار پرطرفدار هستند؛ انواع و اقسام ماهی های زینتی که در آکواریوم نگهداری می شوند، در بازار بسیار خریدار داشته و سود خوبی را نصیب صادرکنندگان می کنند. ماهی هایی مانند جک دمپسی، ماهی تترای نئون، ماهی جنگجوی سیامی، ماهی دیسکاس، گربه ماهی کوریدوراس و… انواع مهم و پرفروشی از ماهی های زینتی صادراتی هستند.

نحوه صادرات ماهی زینتی

صادرات ماهی زینتی نسبت به سایر انواع ماهی پیچیدگی های بیشتری دارد. انواع خوراکی ماهی در جهان، تقریبا در همه جا پرطرفدار هستند و فقط ممکن است در یک کشور، نوع خاصی از ماهی خوراکی نسبت به سایر ماهی ها پرطرفدارتر باشد. اما در مورد ماهی زینتی، در هر کشوری به واسطه ترند های تجاری و تبلیغاتی آن کشور و نوع سلیقه بصری مردم، انواع خاصی از ماهی زینتی فروش بیشتری داشته باشد. برای همین، پیش از شروع به کار تجارت ماهی زینتی، باید تحقیقات جامعی درباره بازار شرکت مقصد انجام دهید و از سلیقه مردم و بهترین و پرفروش ترین ماهی های زینتی آن کشور، اطلاعات کاملی به دست آورید.

شرکت صادرات ماهی زینتی

نکته جالب درباره صادرات ماهی های زینتی، این است که شرکت های کمی در این زمینه اطلاعات کافی و جامع دارند. این مسئله، می تواند یک برگ برنده برای شما باشد.

صادرات انواع ماهی ایرانی

در ایران، انواع مختلفی از ماهی های خوراکی به کشورهای مختلف جهان صادر می شوند. در این بخش از مقاله، به هر کدام از آنها اشاره می کنیم.

صادرات ماهی قزل آلا

قزل آلا یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین ماهی ها در سراسر جهان به شمار می رود. در 5 ماهه ابتدایی سال 1401، هر تن ماهی قزل آلا با رقمی بیش از 2100 دلار به فروش رسیده است. این یعنی ماهی قزل آلا نسبت به سال قبل از آن، با 60 درصد افزایش قیمت مواجه شده است. همچنین، حجم صادرات ماهی قزل الا در 5 ماهه ابتدایی 1401 نسبت به سال قبل، بیش از 100 درصد افزایش را تجربه کرده است. این آمار، خبر از بهبود فوق العاده شرایط صادرات قزل آلا می دهد.

صادرات ماهی خشک

ماهی خشک دارای نرخ سودآوری بسیار مناسبی بوده و می توان آن را به کشورهای مختلفی از جهان، در قالب و شکل چیپس، صادر کرد. ماهی به روش هایی کاملا سنتی صید و خشک می شود و یک فرایند 10 روزه، از صید تا خشک کردن ماهی، زمان لازم است. کشورهای آسیایی، خریداران خوبی برای این نوع ماهی هستند و به طور کلی سود بسیار خوبی از صادر کردن ماهی خشک نصیب صادرکنندگان می شود.

صادرات ماهی یال اسبی

ماهی یال اسبی ایران یک خانواده 40 گونه ای است و از مهم ترین ماهی های ساکن در خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رود. این ماهی یکی از منابع غنی پروتئین به شمار رفته و مصرف آن در کشورهای گرمسیر دنیا رایج است. از آنجایی که این ماهی حرام گوشت به شمار می رود، تمام ماهی های یال اسبی صید شده در ایران، مصرف صادراتی دارند و در داخل ایران کسی از این ماهی استفاده خوراکی ندارد. صادرات ماهی یال اسبی در ایران به کشورهای مختلفی از جهان صورت می گیرد.

صادرات ماهی کپور

برخی از آمارها نشان می دهند که ارزش صادرات ماهی کپور ایران، بیش از 4 میلیون دلار بوده است. ماهی کپور در میان بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس یک ماهی پرمصرف به شمار می رود. انواع مختلفی از ماهی کپور در آب های ایران یافت می شود که از جمله آنها می توان به ماهی کپور معمولی، نقره ای، علفخوار و سرگنده اشاره کرد. در سال 95، چیزی بیش از 900 تن ماهی کپور از ایران صادر شده است اما از سالهای اخیر، آمارهای دقیقی در دسترس نیستند.

صادرات ماهی اوزون برون

در ارسال ماهی اوزون برون به سایر کشورها، کیفیت و سلامت ماهی بسیار حائز اهمیت است و کشورهای خریدار، نسبت به این نکته بسیار حساس هستند. از این رو لازم است استانداردهای لازم در پرورش و صید این ماهی، قبل از صادرات رعایت شوند. صادرات اوزون برون، هم از طریق گمرک شمال و هم از طریق گمرک جنوب کشور صورت می پذیرد و کشورهای مختلفی متقاضی این ماهی ایرانی هستند.

سود صادرات ماهی

در این مطلب به وفور اشاره شد که سود صادرات ماهی همه ساله در حال افزایش بوده است. در جهان، بسیاری از کشورها یا به دریا دسترسی ندارند و یا فقط به انواع خاصی از ماهی دسترسی دارند. از این رو بازار تجارت ماهی همه ساله در حال رونق گرفتن در دنیا است. 5 کشور برتر صادرکننده ماهی جهان در سال 2021، بیش از 7.7 میلیارد دلار ماهی به کشورهای مختلف جهان صادر کرده اند. ایران نیز با توجه به دریاهای شمال و جنوب و دسترسی وسیع به انواع ماهی، توانایی رقابت در این زمینه را دارد.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با صادرات ماهی و انواع ماهی های صادراتی صحبت کردیم. همچنین اشاره کردیم که تجارت ماهی یکی از پرسود ترین تجارت ها در میان محصولات صادراتی ایرانی است. در سالهای اخیر، ماهی یکی از معدود محصولاتی بوده که ارزش و حجم صادرات آن، همه ساله با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. ما در ایرانیان دبی این آمادگی را داریم تا با تمامی صادرکنندگان ماهی که قصد فعالیت در این زمینه را دارند همکاری داشته باشیم. بنابراین، برای اقدام در این زمینه، می توانید با ما تماس بگیرید. اگر هم سوالی دارید که این مطلب بدان پاسخی نداده است، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- حجم صادرات ماهی ایران چقدر است؟
ایران همه ساله بیش از 100 هزار تن ماهی و انواع آبزیان را به کشورهای مختلف جهان صادر می کند.

2- قیمت ماهی قزل آلا صادراتی چقدر است؟
در 5 ماهه ابتدایی سال 1401، هر تن ماهی قزل آلا با رقمی بیش از 2100 دلار به فروش رسیده است.

3- مراحل صادرات ماهی شامل چیست؟
انتخاب ماهی مورد نظر برای صادرات
انتخاب کشور مقصد
بررسی بازار کشور مقصد
تبلیغات مناسب در کشور مقصد
دریافت مجوزهای لازم
ارتباط با یک شرکت صادرکننده ماهی

4- حجم صادرات ماهی قزل آلا در ایران چقدر است؟
حجم صادرات ماهی قزل الا در 5 ماهه ابتدایی 1401 نسبت به سال قبل، بیش از 100 درصد افزایش را تجربه کرده است.

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *