صادرات, وبلاگ

صادرات صیفی جات ایران با بهترین روش ها!

صادرات صیفی جات ایران

صادرات ایران به تازگی مرز 43 میلیارد دلار در سال را پشت سر گذاشته است و محصولات کشاورزی، دست کم 6 میلیارد دلار از آن را پوشش می‌دهند. کشور ایران به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و امکان کاشت و برداشت انواع مختلفی از محصولات کشاورزی، همه‌ساله محصولات متنوعی را به نقاط مختلف جهان صادر می‌کند. در این میان، صادرات صیفی جات با حجمی بالغ بر 2 میلیون تن در سال و ارزشی معادل بیش از 500 میلیون دلار، سهم مهمی را در صادرات محصولات کشاورزی به خود اختصاص داده اند. در این مقاله، به بررسی صادرات صیفی جات ، مراحل و نکات مربوط به آن می‌پردازیم.

کدام صیفی جات صادرات بیشتری دارند؟

از میان انواع صیفی جات، هندوانه پرطرفدارترین محصول صادراتی ایران به شمار می‌رود و خربزه و بادمجان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که “هندوانه تازه”، رتبه دوم محصولات صادراتی کشاورزی ایران را پس از پسته، در اختیار دارد و “خربزه تازه” نیز در میان 10 محصول صادراتی کشاورزی ایران قرار گرفته است. حجم صادرات “هندوانه تازه” در 10 ماهه اول سال 1401، 4500 میلیارد تومان و “خربزه تازه”، بالغ بر 1100 میلیارد تومان بوده است. همچنین، جالب است که بدانید ایران یکی از 5 تولیدکننده برتر بادمجان در جهان است و سابقه حضور در جمع 3 تولیدکننده برتر جهان را نیز دارد.

آمار صادرات صیفی جات ایران

ایران پنجمین صادرکننده برتر صیفی جات در جهان می باشد و حجم صادرات صیفی جات ایران در 5 ماهه ابتدایی سال 1399، چیزی حدود یک میلیون و 100 هزار تن و دارای ارزشی بالغ بر 240 میلیون دلار بوده است.

مراحل و قوانین صادرات صیفی جات

آگاهی از قوانین مربوط به صادرات صیفی جات، از ضروریات ورود به این عرصه است. برخی از قوانین و نکاتی که قبل شروع صادرات باید از آنها آگاهی داشته باشید عبارتند از:

 • شناخت و آگاهی کامل از بازار صیفی جات در کشور مقصد
 • تعیین نحوه صادرات، که می‌تواند به صورت مستقیم یا به کمک نمایندگی فروش در کشور مقصد باشد. شناخت کامل از یک شرکت صادرات صیفی جات که بتواند در کشور مقصد نمایندگی صادرات شما را بر عهده بگیرد، امری ضروری است.
 • آشنایی کافی از تعرفه صادرات صیفی جات و پرداخت به موقع تعرفه ها
 • دریافت “تاییدیه سلامت محصول” از وزارت بهداشت، یا “گواهی بهداشت محصولات کشاورزی” از سازمان حفظ نباتات
 • دریافت مجوز خروج محصولات از گمرک
 • رفع موانع صادرات محصول و جلوگیری از طولانی شدن فرایند صادرات
 • بسته بندی زیبا و شکیل
 • تبلیغات مفید و موثر در کشور مقصد
 • رعایت استانداردهای جهانی صادرات(علامت استاندارد محصول، درج تاریخ تولید و انقضا با فرمت میلادی، درج توضیحات محصول به زبان کشور مقصد در بسته بندی و…)

بهترین زمان صادرات صیفی جات

اشاره کردیم که مراحل برداشت صیفی جات در فصول گرم سال اتفاق میفتد. در فهرست محصولات کشاورزی صادراتی ایران، کلمه “هندوانه تازه” به جای هندوانه درج شده است؛ این خود بدین معناست که آگاهی از زمان برداشت صیفی جات و خرید به موقع آنها اهمیت بسزایی دارد. اگر در خرید صیفی جات تعلل به خرج دهید و در زمان مناسب و بلافاصله بعد از برداشت محصول، آنها را خریداری نکنید، قطعا در فروش محصول خود در زمان مناسب و با قیمت مناسب با مشکل مواجه خواهید شد.

بسته بندی صیفی جات صادراتی

به طور کلی صادرات محصولات کشاورزی از حساسیت بالایی برخوردار است پس بسته بندی صیفی جات صادراتی نیز اهمیت بالایی دارد و در صورت بسته‌بندی نامناسب، امکان رقم خوردن خسارت‌های غیرقابل جبران و سنگین برای صادرکننده وجود دارد. علاوه بر جلوگیری از فاسد شدن محصول، یک بسته بندی مناسب باید بتواند مانع از تغییر بو و مزه‌ی محصول صادراتی شود و کیفیت آن را تا لحظه خرید و مصرف محصول از سوی مشتری حفظ کند. برای مثال، در بسته بندی هندوانه باید از کارتن های 5 لایه کرافت استفاده شود تا علاوه بر حفظ کیفیت هندوانه، کارتن بسته بندی نیز بتواند وزن سنگین محصول (هر کارتن حاوی 4 عدد هندوانه) را تحمل کرده و فرم خود را از دست ندهد. علاوه بر آن، بسته بندی هندوانه صادراتی باید به گونه‌ای باشد که در هنگام حمل و نقل، بتوانیم از آسیب نرسیدن به محصول اطمینان حاصل کنیم.

همچنین برای صادرات بادمجان، جلوگیری از ایجاد فشار روی پوسته‌ی بادمجان و نیز قرارگیری بادمجان‌ها به طور فشرده در کنار هم، امری ضروری است. در بسته بندی بادمجان، لارم است برای تک‌تک آنها از نایلون‌های نانو استفاده شود تا مدت زمان ماندگاری محصول افزایش یابد. استفاده از کارتن‌های لمینتی 5 لایه و 5 ردیفه و نیز استفاده از نبشی‌های استاندارد و پالت‌های استاندارد (یوروپالت) در بسته بندی بادمجان، به افزایش طول عمر محصول کمک شایانی می‌کند.

چگونه ریسک صادرات صیفی جات را کاهش دهیم؟

دو نکته مهم در صادرات صیفی جات وجود دارد که رعایت آن ها می تواند سود شما را افزایش داده و ریسک خرابی محصولات و ضرر کردن را به صفر برساند. این دو نکته عبارت اند از:

 • ارسال به موقع و سریع محصولات: با توجه به شانس خرابی و فاسد شدن صیفی جات صادراتی، لازم است زمانبندی برداشت و بسته و بندی و ارسال محصولات را به گونه ای انجام دهید که محصولات صادراتی شما در سریع ترین زمن ممکن به دست خریداران برسند. در این صورت، با توجه به تازگی صیفی جات صادر شده، شانس فروش موفق آن ها و کسب سود از طریق صادرات برای شما بسیار بیشتر خواهد بود.
 • انتخاب خریدار مناسب: بسیاری از خریداران تلاش می کنند پرداختی های خود را تا بعد از فروش صیفی جات در کشور خودشان به تاخیر بیندازند. این کار لزوما ایرادی ندارد اما بهتر است ابتدا 3 یا 4 بار با آن خریدار تجارت کرده و از قابل اطمینان بودنش مطمئن شوید، و سپس این کار را انجم دهید.

شناسایی کشور مقصد برای صادرات صیفی جات

شناسایی کشور مقصد برای صادرات، یکی از مهم‌ترین مراحل در صادرات صیفی جات به شمار می‌رود. شناخت و آگاهی از ذائقه مردم کشور مقصد و همچنین فرهنگ تغذیه‌ای آن کشور، در انتخاب کشور مقصد معیار بسیار مهمی است. اگر از این منظر مانعی وجود نداشته باشد، در مرحله بعد باید به شناسایی بازار صیفی جات کشور مقصد و رقبای موجود در بازار بپردازیم و با تبلیغات مناسب و بازاریابی هدفمند، فروش محصولات خود را به سرانجام برسانیم.

شرکت صادرات صیفی جات

صادرات صیفی جات به عنوان مواد غذایی فاسد شدنی، ظرافت های خود را دارد و شرکت هایی که صادرات این نوع محصولات را انجام می دهند، باید نسبت به بسته بندی، نحوه ارسال و مدت زمان ارسال صیفی جات به کشور مقصد، حساسیت بالایی داشته باشند.

شرکت تی اکسپرس بهترین و باسابقه ترین شرکت در زمینه صادرات صیفی جات است و تمامی مراحل صادرات این محصولات را در همکاری با صادرکنندگان صیفی جات، به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد.

ممنوعیت صادرات صیفی جات ایران صحت دارد؟

صادرات 4 محصول کشاورزی ایران، شامل سیب زمینی، بادمجان، گوجه فرنگی و پیاز، از 30 فروردین 1401 با ممنوعیت مواجه شد که 7 ماه بعد، این ممنوعیت از سوی دیوان عدالت اداری لغو گردید. در آبان 1401 و با صدور حکم دیوان عدالت اداری، این ممنوعیت که برای تنظیم بازار صیفی جات در ایران وضع شده بود، برطرف شد.

تعرفه صادرات صیفی جات در سال 1402

تعرفه صادرات صیفی جات در سال 1402، برابر با 100 درصد ارزش پایه صادراتی در نظر گرفته شده است. در گزارش معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خطاب به سازمان توسعه تجارت ایران، تعرفه هندوانه، خربزه، ملون و طالبی، 100 درصد ارزش پایه صادراتی می باشد. با لغو ممنوعیت صادرات صیفی جات از سوی دیوان عدالت اداری، تعرفه جدید صادرات بادمجان نیز برای سال 1402 تعیین شد. مشابه با هندوانه، بادمجان نیز به عنوان یک محصول آب بر، دارای 100 درصد تعرفه قیمت پایه صادراتی است که از ابتدای سال 1402 اجرایی خواهد شد.

صیفی جات چیست؟

صیفی در لغت به معنای تابستانی است و صیفی جات، به محصولاتی گفته می‌شود که تمامی مراحل کاشت، رشد و برداشت آنها در فصول گرم سال(اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز) انجام می‌شود. از معروف‌ترین صیفی‌جات موجود در ایران می‌توان به هندوانه، خربزه و طالبی اشاره کرد.

تفاوت صیفی جات با سبزیجات چیست؟

از منظر گیاه شناسی، هر گیاه شامل بخش‌های مختلفی مانند ساقه، میوه و… است و صیفی جات، برخلاف سبزیجات، دارای دانه هستند و از طریق گلدهی به بار می‌آیند؛ در حالی که سبزیجات می‌توانند از سایر بخش‌های گیاه مانند ساقه، ریشه و برگ نیز تولید شوند.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به صادرات صیفی جات و نکات مربوط به آن صحبت کردیم و تلاش شد تا شما را با نکات، قوانین و مراحل صادرات صیفی جات، تا حد امکان آشنا کنیم. اگر در این زمینه سوالی دارید که پاسخ آن را در این مطلب دریافت نکردید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- تعرفه صادرات صیفی جات در سال 1402 چقدر است؟
تعرفه صادرات صیفی جات در سال 1402، برابر با 100 درصد ارزش پایه صادراتی در نظر گرفته شده است.

2- کدام صیفی جات صادرات بیشتری دارند؟
از میان انواع صیفی جات، هندوانه پرطرفدارترین محصول صادراتی ایران به شمار می‌رود و خربزه و بادمجان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

3- آمار صادرات صیفی جات ایران؟
ایران پنجمین صادرکننده برتر صیفی جات در جهان می باشد و حجم صادرات صیفی جات ایران در 5 ماهه ابتدایی سال 1399، چیزی حدود یک میلیون و 100 هزار تن و دارای ارزشی بالغ بر 240 میلیون دلار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *