صادرات, وبلاگ

صادرات شیلات

صادرات شیلات

ایران عزیزمان از شمال به سواحل زیبای خزر و از جنوب به آبهای نیلگون خلیج فارس می رسد؛ کشوری که با بیش از 2700 کیلومتر مرز آبی و منابع فراوان آب شیرین، بی شک یکی از بهترین منابع تامین شیلات در جهان به شمار می رود. غذاهای دریایی در سراسر جهان طرفداران پر و پا قرصی دارند و از این روست که صادرات شیلات در ایران، یک گزینه بسیار مناسب برای صادرکنندگان محسوب می شود. کشورهای بزرگ دنیا در این زمینه با سرمایه گذاری های فراوان، بازار دنیا را در دست گرفته اند و اگر در ایران نیز اقدامات مشابهی اتفاق بیفتد، آنگاه عرصه رقابت تاجران بر سر صادرات انواع آبزیان در ایران، یک عرصه تماشایی و سخت خواهد بود.

شیلات به چه معناست؟

شیلات را اصطلاحا مجموعه علومی می نامند که به آبزیان می پردازد؛ از شناسایی و تکثیر آن ها گرفت تا صید و بهره برداری. در گیلان خودمان، شیلات به سدی چوبی گفته می شود که در عرض رودخانه قرار می دهند تا ماهیان را به وسیله آن صید کنند. در فرهنگ دهخدا و فرهنگ معین نیز شیلات را مکان صید ماهیان برای ماهیگیران تعبیر کرده اند. به طور کلی صادرات شیلات را می توان صادرات انواع و اقسام آبزیان و محصولات آن ها دانست.

میزان صادرات شیلات ایران

در ایران با توجه به دسترسی های فراوان به آب های آزاد و دریا، صادرات شیلات روز به روز در حال افزایش می باشد. با این که میزان صید آبزیان در دنیا در حال کاهش سالیانه نیم درصدی است، این عدد در ایران سالی 4 درصد افزایش می یابد. در آماری دیگر، در سال 1400 میزان صادرات شیلات ایران 97 هزار تن، معادل با 164 میلیون دلار بود؛ این در حالی است که در 9 ماهه ابتدایی سال 1401، صادرات شیلات در ایران به عدد 133 هزار تن و به ارزش تقریبی 261 میلیون دلار رسید. این اعداد، نشان دهنده رشد روز افزون صادرات آبزیان هستند که فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه صادرات نیز به شمار می رود.

مجوز صادرات شیلات چگونه دریافت می شود؟

برای دریافت مجوز صادرات شیلات، باید به سازمان شیلات ایران مراجعه کنید. این سازمان زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی می باشد. دریافت این مجوز برای تمامی کسانی که قصد صادرات انواع آبزیان و صادرات خاویار را دارند، ضروری است. برای دریافت این مجوز، فرم های خاصی را باید از سازمان شیلات ایران به صورت حضوری دریافت کرده و تکمیل نمایید و منتظر تایید آن ها بمانید. این یعنی امکان دریافت این مجوز به صورت اینترنتی وجود ندارد.

از این رو ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم در صورت درخواست مجوز صادرات شیلات اقدامات لازم را به دقیق‌ترین شکل ممکن انجام دهید تا در روند صادرات انواع آبزیان از جمله صادرات خاویار به هیچ عنوان دچار مشکل نشوید؛ در ادامه قصد داریم اطلاعات بیشتری را در رابطه با مدارک لازم و همچنین شرایط دریافت مجوز صادرات شیلات را برای شما عزیزان شرح دهیم.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز صادرات شیلات

 • تصویر اساسنامه
 • تصویر کارت بازرگانی
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر کارت ملی مدیرعامل
 • درخواست کتبی

کد تعرفه گمرکی شیلات صادراتی

محصولات مختلفی تحت عنوان صادرات شیلات قرار می گیرند که کد تعرفه گمرکی آن ها به شرح زیر است:

 • ماهی زنده 0301
 • ماهی تازه یا سرد 0302
 • ماهی منجمد 0303
 • فیله ماهی 0304
 • ماهی خشک یا نمکی 0305
 • سخت پوستان 0306
 • نرم تنان 0307
 • بی مهرگان آبزی غیر از سخت
 • پوستان و نرم تنان 0308
 • ماهی آماده یا نگهداری شده خاویار 1604
 • سخت پوستان، نرم تنان یا سایر بی مهرگان آبزی 1605

روش صادرات شیلات به خارج از کشور

برای صادرات شیلات و آبزیان به کشورهای خارجی، ابتدا باید تحقیقاتی را در رابطه با سلیقه مواد غذایی دریایی مردم کشورهای مختلف جهان به دست آورید. اگر از وضعیت صادرات و واردات ایران باخبر باشید، می توانید حدس بزنید که کشورهای مقصد احتمالی صادرات در ایران کدام کشورها هستند. پس باید ابتدا درباره غذاهای دریایی مورد علاقه مردم این کشورهای تحقیق کرده و توانایی ایران در تولید محصولات شیلاتی مورد علاقه این کشورها را ارزیابی کنید.
اگر شرایط مساعد بود، در مرحله بعد باید خریداران شیلات در کشور مقصد را پیدا کرده و با آن ها ارتباط بگیرید. این مرحله کمی دشوار خواهد بود؛ زیرا احتمالا باید نمونه هایی از محصولات دریایی ایران را برای این تاجران بفرستید تا آن ها کیفیت محصول و احتمال موفقیت در فروش آن را ارزیابی کنند. این ممکن است نیازمند سفر به کشور مقصد هم باشد که خود، هزینه های شما را افزایش می دهد. علاوه بر همه این ها، شما باید نسبت به قوانین گمرکی و مالیاتی کشورهای مدنظرتان اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید تا در صورت صادرات به این کشورها، بتوانید هزینه های صادرات را به خوبی تخمین بزنید.

سود صادرات شیلات

صادرات شیلات اصولا یک تجارت پرسود و پر رونق به شمار می رود. این موضوع دلایل مختلفی دارد؛ از کیفیت بالای محصولات دریایی ایرانی گرفته تا برنامه های ایران برای افزایش صید و تولید شیلات. شیلات ایران دارای 12 هزار شناور مختلف است که سالیانه 700 هزار تن صید را از طریق دریا انجام می دهند. همچنین حدودا سالی 560 هزار تن محصولات شیلاتی در ایران پرورش می یابند.
این مسئله، رونق صادرات شیلات را در ایران نشان می دهد و اگر بازرگانان ایرانی سرمایه گذاری های بیشتری در این قسمت انجام داده و کشورهای مناسبی را برای بازار شیلات شناسایی کنند، صادرات این محصول می تواند سود بسیار قابل توجهی را برایشان به ارمغان بیاورد.

سخن نهایی

در این نوشته از گروه ایرانیان دبی، درباره صادرات شیلات و آمار های پیرامون آن صحبت کرده و نکات مهمی را بیان کردیم. ایران یکی از بهترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات شیلاتی در جهان به شمار می رود و محصولات دریایی ایرانی از حیث طعم و کیفیت در دنیا کم نظیر هستند. از این رو، تجارت شیلات در حال رونق گرفتن در ایران است و این رونق شتاب فراوانی به خود گرفته است. امیدواریم نکات بیان شده در این نوشته مورد توجهتان واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که این مطلب به آن پاسخگو نبوده، خوشحال می شویم با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

 

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *