صادرات, وبلاگ

صادرات شکلات | مراحل، مجوزها و مدارک مورد نیاز

صادرات شکلات

مطابق با آخرین آمارها در سال 2021، شکلات 141 امین محصول مبادله ای در جهان به شمار میرود و ارزش جهانی صادرات آن به 32.7 میلیارد دلار میرسد. این نشان دهنده یک رشد 14.2 درصدی نسبت به سال 2020 است؛ زمانی که ارزش جهانی صادرات شکلات ، 28.7 میلیارد دلار بود. در حالی که صادرات شکلات ایران در همین بازه زمانی با کاهش مواجه گشته است. فرصت های بسیاری در زمینه صادرات شکلات در ایران وجود دارند که آگاهی از آنها میتواند سود بسیاری را نصیب صادرکنندگان کند. در این مقاله از تی اکسپرس، قصد داریم راجع به مراحل، مجوزها، سود صادرات شکلات و سایر نکات مهم در این زمینه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

برای صادرات شکلات از کجا شروع کنیم؟

برای شروع به کار در این زمینه، باید ابتدا نسبت به بازار کشور مقصد آگاهی پیدا کنیم. بسیاری از کشورها خود صادرکننده شکلات هستند و ممکن است پیدا کردن بازار مناسب برای فروش شکلات در آن کشورها، سخت تر باشد. همچنین، هر کشوری قوانین خاص خودش را در زمینه واردات دارد. برای اطمینان از اجرای درست فرایند صادرات، ابتدا باید نسبت به این قوانین آگاهی پیدا کرده و نسبت به اخذ مجوزهای لازم اقدام کنید. این مجوزها برای ترخیص کالا از گمرک ضروری هستند و اگر شکلات صادراتی شما مجوزهای لازم را نداشته باشد، امکان توقف کالاها در گمرک وجود دارد.

با توجه به امکان فاسد شدن شکلات به عنوان یک محصول غذایی، این اتفاق میتواند ضررهای بیشماری را متوجه کسب و کار شما کند. بهترین کار این است که با یکی از شرکت های فعال در زمینه فروش شکلات در کشور مقصد ارتباط گرفته و قرارداد ببندید. بدین صورت، شرکت مذکور برای سودآوری خودش هم که شده، شما را از تمام این قوانین آگاه میسازد.

مجوزهای لازم برای صادرات شکلات

اکنون که در بخش قبل راجع به لزوم اخذ مجوزهای لازم صحبت کردیم، شاید کنجکاو شده باشید که چه مجوزهایی برای آغاز به کار صادرات شکلات مورد نیاز است. در بازار جهانی تجارت شکلات، قوانین خاصی وجود دارد که هر صادرکننده ای باید آنها را رعایت کند. تعدادی از این قوانین به دریافت مجوزهای لازم از کشور مبدا مربوط میشوند. این مجوزها در کشور ما برای قانونی شدن فرایند صادرات شکلات ضروری هستند.

مجوزهای صادرات شکلات عبارتند از:

 • مجوز سازمان انرژی اتمی
 • مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست ایران
 • مجوز سازمان ملی استاندارد ایران
 • مجوز سازمان غذا و دارو
 • مجوز سازمان قرنطینه IVO
 • مجوز بهداشت بسته بندی مواد غذایی؛ در این بخش سازمان های زیادی دخیل هستند از جمله سازمان جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان صنعت معدن و تجارت، اتحادیه ها و مجمع امور صنفی، وزارت کار و… .

مدارک مورد نیاز صادرات شکلات

میان “مجوزها” و “مدارک” لازم برای صادرات شکلات، تفاوت ساده ای وجود دارد. مجوزها تنها آغازکننده راه شما به عنوان صادرکننده شکلات هستند و برای پیشبرد فرایند صادرات، کافی نیستند. مدارک لازم، نشان دهنده توانایی شما برای صادرات شکلات یا هر محصول دیگری میباشند. البته در مورد مواد غذایی مانند شکلات، برخی از مدارک لازم، نسبت به محصولات صادراتی دیگر متفاوت است. برخی از این مدارک را به شما معرفی میکنیم.

کارت بازرگانی به نام صادرکننده

کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی صنعت، معدن و تجارت میشود. هر کارت بازرگانی پس از صدور، یک سال اعتبار دارد و پس از آن باید تمدید شود. دریافت کارت بازرگانی، خود فرایند پیچیده و نسبتا زمانبری دارد و باید اقدامات لازم برای دریافت آن، قبل از آغاز کار انجام شود.

لیست عدل بندی یا پکینگ لیست

این لیست باید توسط فروشنده کالا تهیه شود. هر بارنامه ارسالی توسط صادرکننده، شامل محتویات خاصی است که لیست عدل بندی، تمام محتویات آن بسته و مشخصات ظاهری کالاهای موجود در هر بسته را مشخص میکند. در هنگام صدور مجوز خروج کالا از گمرک، ماموران گمرکی کالاهای صادارتی موجود در هر محموله را به طور دقیق ارزیابی میکنند و موجودی هر محموله، با لیست عدل بندی تطبیق داد میشود؛ به همین دلیل این لیست بسیار اهمیت دارد. در لیست عدل بندی اطلاعات زیادی درج شده است که از جمله آنها میتوان به نام و آدرس فروشنده و دریافت کننده، کشورهای محل بارگیری و تخلیه کالا، نحوه پرداخت، شرح کالا، مشخصات فنی و… اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

اشخاص حقیقی که قصد فعالیت در زمینه مواد غذایی را دارند، پس از ثبت شرکت خود، نیاز به ثبت برند نیز دارند. ثبت برند به مدارک و اسناد خاصی نیاز دارد، از جمله:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • اظهارنامه
 • مدارک نمایندگی
 • ده نمونه از لوگو به صورت گرافیکی و با ابعاد 10 در 10 (در صورت گرافیکی نبودن، کپی لوگو تحویل داده شود)
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های قانونی

حداقل سرمایه لازم برای صادرات شکلات

آیا من سرمایه کافی برای ورود به عرصه صادرات شکلات را دارم؟ برای پاسخ به این سوال، باید برآورد مناسبی از هزینه ها داشته باشید. هزینه های صادرات شکلات شامل موارد مختلفی میشود. هزینه هایی مانند نیروی انسانی، حمل و نقل، بسته بندی، تهیه مواد اولیه، بازاریابی و حتی هزینه های دریافت مدارک و مجوزهای لازم برای آغاز به کار اشاره کرد. برآورد این هزینه ها، پیش نیاز ورود به این عرصه است. برخی از این هزینه ها میتواند با در نظر گرفتن کشور مقصد یا تغییر احتمالی قوانین دریافت مجوزها، متفاوت باشد. شما باید با تخمین تمامی هزینه های لازم و مقایسه آن با سرمایه ای که در اختیار دارید، تصمیم لازم برای ورود به این عرصه را اتخاذ نمایید.

سود صادرات شکلات

شکلات در سراسر جهان محصول پرطرفداری است و اگر بتوانید ذائقه مردم کشور مقصد را به درستی تشخیص دهید، سود هنگفتی از این تجارت نصیب شما خواهد شد. موفقیت در صادرات این محصول شیرین و خوشمزه، به طعم و مزه شکلات، کیفیت و نوع بسته بندی شکلات، نرخ ارز و عوامل دیگر بستگی دارد. شرایط اقتصادی و تحریمی در سالیان اخیر، رسیدن به سود ماکزیمم را کمی نسبت به قبل سختتر کرده است؛ اما همچنان فرصت های زیادی در این زمینه وجود دارد. شاید رقابت با کشورهایی مانند آلمان، بلژیک، ایتالیا و هلند، بزرگترین صادرکننده های شکلات در جهان، برای ایران کمی سخت و ناممکن باشد؛ اما با شناسایی بازارهای مناسب، میتوان فروش و سود مناسبی را در این بخش به دست آورد.

آمار صادرات شکلات ایران

در حالی که در بازار جهانی، صادرات شکلات رشدی 14 درصدی را از سال 2020 تا 2021 تجربه کرده، اما میزان شکلات صادراتی ایران با کاهشی 74 درصدی، به حدود 2 میلیون دلار در سال رسیده و جایگاه 86 ام دنیا را در این زمینه به خود اختصاص داده ایم. آمار صادرات شکلات در ایران در کنار شیرینی سنجیده می شود و مجموع صادرات این دو محصول در سال 99، حدود 475 میلیون دلار بوده که در 8 ماهه ابتدایی سال 1400، به 320 میلیون دلار رسید. گفته می شود با توجه به بازارهای کشورهای همسایه و سلیقه مردم این کشورها، امکان صادرات این محصولات تا سقف 1.5 تا 2 میلیارد دلار در سال نیز وجود دارد. لازمه تحقق این امر، حمایت از صادرکنندگان و پیدا کردن بازار های مناسب در کشورهای خارجی و همسایه می باشد.

برای موفقیت در صادرات شکلات چه باید کرد؟

موفقیت در صادرات شکلات به تبلیغات مناسب برای این محصول در بازار کشورهای مقصد بستگی دارد. در حالی که بسیاری از کشور های خاورمیانه، سلیقه ای متمایل به گز و سوهان صادراتی ایران دارند، اما اکثر کشورهای اروپایی شکلات های کاکائویی را ترجیح می دهند. بنابراین باید تمرکز خود را روی انتخاب محصول مناسب برای صادرات قرار داده و با توجه به ذائقه مردم در کشور مقصد تصمیم بگیرید. برای مثال، خشکبار صادراتی ایران نیز در میان مردم جهان شناخته شده و پرطرفدار است و تاکید روی این ویژگی در بازاریابی محصول شما اثری بسیار مثبت خواهد داشت.

ممنوعیت صادرات شکلات

برای صادرات شکلات ایرانی منع و ممنوعیتی وجود ندارد. تنها دلیل که ممکن است مانع اجرای فرایند صادرات شود، ناقص بودن مدارک و نبود مجوزهای لازم برای صادرات است. در غیر این صورت، شما باید بتوانید بدون هیچ مشکلی محصول خود را صادر کنید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به صادرات شکلات، مراحل آن، مجوزها و مدارک لازم و سود صادرات این محصول خوشمزه صحبت کردیم. صادرات شکلات در ایران، در سالهای اخیر روند نزولی را طی کرده است؛ با این حال همچنان میتواند زمینه مناسبی برای ورود صادرکنندگان ایرانی باشد. موفقیت در این زمینه نیز به داشتن دانش کافی و اطلاعات کامل از قوانین این عرصه بستگی دارد. امیدواریم این مقاله به افزایش اطلاعات شما در این بخش کمک کرده باشد. اگر شما هم قصد ورود به عرصه صادرات را دارید، میتوانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- برای صادرات شکلات از کجا شروع کنیم؟
باید ابتدا نسبت به بازار کشور مقصد آگاهی پیدا کنیم. بسیاری از کشورها خود صادرکننده شکلات هستند و ممکن است پیدا کردن بازار مناسب برای فروش شکلات در آن کشورها، سخت تر باشد.

2- مجوزهای لازم برای صادرات شکلات کدام اند؟
مجوز سازمان انرژی اتمی
مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست ایران
مجوز سازمان ملی استاندارد ایران
مجوز سازمان غذا و دارو
مجوز سازمان قرنطینه IVO
مجوز بهداشت بسته بندی مواد غذایی؛ در این بخش سازمان های زیادی دخیل هستند از جمله سازمان جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان صنعت معدن و تجارت، اتحادیه ها و مجمع امور صنفی، وزارت کار و… .

3- مدارک مورد نیاز صادرات شکلات شامل چه مواردی می شود؟
کارت بازرگانی به نام صادرکننده
لیست عدل بندی یا پکینگ لیست
مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

4- کدام مدارک برای ثبت برند ضروری هستند؟
شناسنامه و کارت ملی
اظهارنامه
مدارک نمایندگی
ده نمونه از لوگو به صورت گرافیکی و با ابعاد 10 در 10 (در صورت گرافیکی نبودن، کپی لوگو تحویل داده شود)
ارائه رسید پرداخت هزینه های قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *