صادرات, وبلاگ

صادرات خاویار ایران | صفر تا صد مراحل صادرات و تعرفه

صادرات خاویار ایران

خاویار صادراتی ایران یکی از محبوب ترین و باکیفیت ترین خاویارهای موجود در جهان است و طرفداران بسیاری دارد. خاویار یکی از محصولات مهم صادراتی ایران است و صادرات خاویار همه ساله یکی از پررونق ترین تجارت ها در میان بازرگانان ایرانی است. انواع مختلفی از خاویار در میان مردم نقاط مختلف جهان مصرف می شود و در سالهای اخیر، به جهت جلوگیری از انقراض خاویار وحشی، پرورش خاویار رونق بیشتری پیدا کرده است. ما در این مطلب قصد داریم نکات مختلفی را درباره صادرات خاویار ایران، مراحل، قوانین و نحوه آن بیان کرده و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم.

میزان صادرات خاویار ایران

در سال 1400، در حدود 3374 کیلوگرم خاویار ایرانی به 33 کشور مختلف جهان صادر شده است. آمار گمرک ایران نشان می دهد صادرات خاویار ایران در سال 1400، رشدی 65 درصدی را نسبت به سال 1399 تجربه کرده است. علاوه به 3374 کیلوگرم ذکر شده، تخمین زده می شود که حدود 2 تن خاویار ایرانی نیز به صورت مسافری از کشور خارج شده باشد. این اعداد در سال 1399، به میزان 2281 کیلوگرم از طریق گمرک و در مجموع حدود 4 تا 4.5 تن می باشد؛ این در حالی است که حجم صادرات خاویار ایران در سال 1400 به حدود 5 تا 5.5 تن رسیده است.

تولید خاویار در ایران نیز رشد قابل توجهی را در سالهای اخیر تجربه کرده است. میزان خاویار تولید شده ایرانی، از 12 تن در سال1399 به 16 تن در سال 1400 افزایش یافته. به طور کلی آمار صادرات خاویار ایران نشان دهنده یک رشد قابل توجه در سالهای اخیر، چه از نظر حجم صادرات و چه از منظر ارزش آن می باشد.

انواع خاویار های صادراتی ایران

مهم ترین خاویار های صادراتی ایران شامل 4 نوع زیر است:

 • خاویار بلوگا (Beluga)
 • خاویار آسترا (Ossetra)
 • خاویار سوروگا (Sevruga)
 • خاویار بری (Baerii)
  در میان این نوع خاویار ها، خاویار بلوگا گران ترین و خاویار بری ارزان ترین نوع خاویار به شمار می روند.

مراحل صادرات خاویار ایرانی چیست؟

برای موفقیت در ارسال خاویار صادراتی ایران به سایر کشورها، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. برخی از مراحل صادرات خاویار شامل موارد زیر است:

 • ابتدا باید یک تامین کننده یا پرورش دهنده خاویار در کشور را شناسایی کنید.
 • سپس، بررسی و تحقیقات لازم را درباره کشورهای هدف خاویار ایرانی به عمل بیاورید تا بتوانید مناسب ترین انتخاب را در میان کشورهای موجود داشته باشید.
 • در مرحله بعد، بایستی نسبت به قوانین کشور مقصد و نکات مهمی که در رابطه با آن کشور باید رعایت شوند، اطلاعات کافی به دست آورده و اقدامات احتمالی لازم را انجام دهید. اگر در کشور مقصد صادرات، ارتباطت مناسبی داشته باشید، طی کردن این مرحله برای شما آسان تر و سریع تر خواهد بود.
 • سپس باید بازاریابی مناسبی در رابطه با محصول خود به عمل آورید تا بتوانید فروش مناسبی در آن کشور داشته باشید.
 • در مرحله بعدی، باید قیمت گذاری محصول را به درستی انجام دهید به گونه ای که هم سود مناسبی داشته باشید و هم هزینه های شما به طور کامل پوشش داده شود.
 • مرحله نهایی نیز انتخاب یک بسته بندی مناسب برای محصول است. بسته بندی خاویار صادراتی دارای حساسیت های فراوانی است و نکات مختلفی را در رابطه با آن باید رعایت کنید.

قوانین صادرات خاویار

خاویار یک محصول خوراکی است و علاوه بر قوانین رایج برای صادرات، قوانین خاص دیگری نیز در رابطه با صادرات آن باید رعایت گردند. برخی از قوانین صادرات خاویار در ایران شامل موارد زیر می باشد:

 • با توجه به امکان فاسد شدن خاویار، امکان ارسال آن با روش های طولانی مدت وجود ندارد و فقط از طریق ارسال هوایی و با هواپیما می توان آن را صادر کرد.
 • بسته بندی خاویار باید استانداردهای جهانی، استانداردهای ایران و نیز استانداردهای کشور مقصد را رعایت کرده باشد. خاویار صادراتی یک محصول گران است و علاوه بر نکات فوق، باید بسته بندی شیک و مناسبی برای آن در نظر بگیرید.
 • بسته های خاویار در مدت ارسال به کشور مقصد، باید در یونولیت و یخ نگهداری شده و تا رسیدن به مقصد کاملا سرد بمانند.
 • از منظر صرفه اقتصادی، حجم خاویار صادراتی باید بیش از 5 کیلوگرم باشد تا بتوان به حداقل سود ممکن دست یافت.
 • خاویار را می توان به صورت مسافری نیز از کشور خارج کرد. حداکثر میزان خاویار صادراتی به صورت مسافری، می تواند 125 گرم باشد.

مجوزهای صادرات خاویار

برای صادرات هر محصولی باید مجوزهای خاصی قبل از صادرات اخذ شوند تا روند صادرات آن محصول جنبه کاملا قانونی به خود بگیرد. مجوزهای لازم برای صادرات خاویار عبارت اند از:

 • مجوز دامپزشکی: مجوز دامپزشکی از سوی سازمان دامپزشکی کشور، زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی صادر می شود. برای دریافت مجوز دامپزشکی مراحل خاصی باید طی شوند. ابتدا باید مدارک خود را در سامانه سازمان دامپزشکی بارگزاری کنید. مدارک شما توسط اداره دامپزشکی استان شما بررسی شده و موارد نقص به شما اعلام می شود تا پس از بررسی کامل آنها و رفع مشکلات، مجوز دامپزشکی صادر گردد.
 • مجوز سایتس: مجوز سایتس یک مجوز بین المللی برای صادرات خاویار است که در ایران توسط سازمان شیلات صادر می شود. سایتس نام یک کنوانیسون بین المللی تجارت گونه های جانوری و گیاهی وحشی در حال انقراض است (CITES) که دریافت مجوز از آن به منظور صادرات خاویار ضروری است. با توجه به خطر انقراض ماهیان خاویاری، دریافت این مجوز برای صادرات این محصول در سطح دنیا مورد نیاز می باشد تا مانعی برای انقراض آن شود. این مجوز نشان می دهد که محصول صادراتی شما، حاصل صید غیرمجاز نبوده و پرورش یافته است.
 • مجوزهای مربوط به هر کشور: در هر کشوری که شما قصد صادرات به آن را دارید، قوانین و مجوزهای خاصی
  وجود دارند که باید اخذ شوند.
 • گواهی قرنطینه: دریافت گواهی قرنطینه برای اثبات سالم بودن محصول صادراتی ضروری است.
 • مجوزهای اتاق بازرگانی
 • مجوز حمل و نقل

صادرات خاویار حلزون

خاویار حلزون محصولی است که تاثیرات فوق العاده ای بر پوست، سلامت و جوانسازی آن دارد. این نوع خاویارها یک بار مصرف هستند و باید در آب و در یخچال نگهداری شوند. در حال حاضر شرایط صادرات این حلزون فراهم نیست و امکان صادرات و ترخیص آن وجود ندارد.

صادرات خاویار بلوگا

ایران رتبه یک صادرات خاویار بلوگا را در دنیا به خود اختصاص داده است. بلوگا یکی از معروف ترین انواع خاویار های دریای خزر است که به عنوان یک محصول صادراتی لوکس و در رنگ های نقره ای، سیاه و خاکستری به فروش می رسد. خاویار بلوگا انواع مختفی از جمله امپریال (رویال)، درجه یک و درجه دو دارد. در این میان خاویار بلوگا رویال یکی گران ترین انواع خاویار بلوگا است. خاویار بلوگا قیمت بالایی نیز دارد و می توان آن را با ارزش بسیار بالایی فروخت.

سود صادرات خاویار

خاویار محصول گرانی محصوب می شود و صادرات آن می تواند سود زیادی را نصیب صادرکنندگان کند. در حال حاضر قیمت خاویار صادراتی، به صورت عمده حدود 1000 تا 1300 یورو به ازای هر کیلوگرم است و در بازارهای خارجی می توان آن را با قیمتی در حدود 3000 تا 4000 یورو نیز فروخت. از این رو درآمد صادرات خاویار می تواند رقم بسیار بالایی باشد؛ که البته این موضوع به عوامل دیگری نیز مانند نحوه انتخاب کشور مقصد و بازاریابی محصول نیز بستگی دارد.

تعرفه صادرات خاویار

کد تعرفه گمرکی خاویار در ذیل ردیف 1604 قرار می گیرد. تعرفه گمرکی ترخیص خاویار 16040031 و با حقوق ورودی 55 درصد است و دارای اولویت کالایی 4 می باشد. همچنین کد تعرفه گمرکی بدل خاویار برابر با 16040032 می باشد که دارای حقوق ورودی و اولویت کالایی یکسان با خاویار می باشد.

شرکت صادرات خاویار

یک شرکت معتبر صادرات خاویار باید امکانات و اطلاعات کافی در زمینه صادرات این محصول دریایی و کشورهای مقصد صادرات آن داشته باشد. همچنین باید نسبت به قوانین هر کشور و نحوه ترخیص خاویار از گمرک تسلط کافی داشته باشد. شرکت تی اکسپرس به عنوان یک از معتبرترین صادرکنندگان خاویار در ایران، آمادگی ارسال خاویار به کشورهای مختلف جهان و همکاری با تمامی صادرکنندگان در این زمینه را دارد.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با صادرات خاویار و نکات مهم آن صحبت کردیم. خاویار ایرانی یکی از بهترین و باارزش ترین محصولات صادراتی ایران است که به 33 کشور مختلف دنیا صادر می شود و در سالهای اخیر نیز ارزش و حجم صادرات آن رو به افزایش بوده است. از این رو صادرات این محصول برای صادرکنندگان ایرانی یک غنیمت بزرگ به شمار می رود. امیدواریم این مطلب توانسته باشد رضایت شما را فراهم کرده و اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیارتان بگذارد. اگر در رابطه با نکات مطرح شده سوالی دارید، با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *