صادرات, وبلاگ

صادرات به دبی از صفر تا صد و ترخیص کالا در دبی

صادرات به دبی چگونه است؟

دبی یکی از مهم‌ترین شهرهای کشور کوچک امارات بوده که در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. باوجوداینکه امارات کشور کوچکی است، اما اقتصاد آن بر کل جهان تأثیر بسیار زیادی دارد، زیرا یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. اقتصاد این کشور بیشتر بر روی فروش نفت، خدمات و صنعت توریسم می‌گردد. صادرات به دبی کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد، لذا اگر به فکر صادرات کالا به دبی هستید، باید از تمامی قوانین و مراحل این کار آگاه باشید تا در آینده با مشکل مواجه نشده و دچار ضرر و زیان مالی نشوید. شهر دبی، سرمایه‌پذیرترین شهر در جهان است و شرکت‌ها و افراد از سرتاسر دنیا برای سرمایه گذاری در کشور امارات و شهر دبی، به آن جا سفر می‌کنند و از آن جایی که دبی در فاصله کمی از ایران قرار گرفته است.

بسیاری از سرمایه گذاران و بازرگانان ایرانی نیز، به سرمایه گذاری در دبی علاقه نشان می‌دهند. همچنین به دلیل تحریم‌ها علیه ایران، دبی راهی برای صادرات محصولات ارزنده ایرانی، مانند فرش، به دیگر نقاط جهان می‌باشد. در این مقاله در مورد قوانین صادرات به دبی، هزینه صادرات به دبی، مراحل صادرات به دبی، بررسی بازار صادرات کشور دبی و کالاهای صادراتی کشور ایران به دبی اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

صادرات به دبی چگونه است؟

در این قسمت قصد داریم آموزش صادرات به دبی را به صورت ساده به شما ارائه دهیم. در واقع، میخواهیم بدانیم که به عنوان یک صادرکننده، باید چه چیزی برای فروش به دبی ببریم؟ از آن جایی که کشور امارات کشوری خشک و بیابانی و عموماً آب و هوای گرمسیری دارد، کشاورزی در این کشور و به ویژه در دبی، رونق چندانی ندارد، لذا کشور امارات مجبور است که این گروه کالایی را، برای تأمین نیاز جامعه، از دیگر کشورها وارد کند که ایران، به دلیل فاصله کمی که با دبی دارد، یکی از این کشورها است.

صادرات کالاهای ایرانی به کشور امارات در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، به‌طوری‌که طبق گزارشات، در سال 98 حدود 5 میلیارد دلار کالا از ایران به امارات صادر شده است.

مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به دبی

کالاهای متنوعی از ایران به امارات صادر می‌شود که اصلی‌ترین آنها محصولات کشاورزی و معدنی است. برخی دیگر از اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به دبی به قرار زیر هستند:

 • آهن
 • حلزون
 • فولاد
 • صادرات میوه
 • صادرات خشکبار
 • سنگ‌ها و فلزات گران‌بها
 • سنگ‌های ساختمانی
 • سبزیجات
 • مشتقات نفتی و سوخت‌های
 • فسیلی
 • سرب
 • صادرات ماهی
 • محصولات کشاورزی
 • صادرات زعفران
 • فرش و گلیم
 • صادرات صنایع دستی
 • عسل

قوانین صادرات به دبی

همان طور که گفته شد، قبل از اقدام به صادرات کالا به دبی، از تمامی قوانین و مقررات صادرات ایران و امارات مطلع شده و از جزئیات آگاه باشید در غیر این صورت، با مشکل مواجه خواهید شد زیرا صادرات به دبی نیز پیچیدگی‌هایی دارد که باید راه و چاه را بدانید تا موفق شوید.

کشور امارات یک کشور استراتژیک در منطقه خاورمیانه است و قوانین خاص خود را در امر تجارت و گمرک دارد؛ بنابراین برای اینکه بتوانید در بازارهای کشور امارات کار کنید باید به این قوانین تسلط داشته باشید.

صادرات کالا به دبی معمولاً از طریق شرکت‌های بازرگانی مستقر در دبی انجام می‌شود، بنابراین باید با یک شرکت بازرگانی در دبی قرارداد همکاری ببندید؛ اما اگر مایل هستید به صورت مستقل صادرات کالا به دبی انجام دهید، باید خود یک شرکت بازرگانی در دبی ثبت کرده و از طریق شرکت خود در دبی صادرات کالا به دبی را انجام دهید.

برخی از قوانین کلی صادرات کالا به دبی

 • ارسال کد واردکننده یا صادرکننده هنگام صادرات کالا به امارات
 • تطبیق داشتن کالای وارد شده به امارات با کالایی که در پروانه واردات یا صادرات قید شده‌اند.
 • کالای وارد شده به کشور امارات باید حداکثر تا 72 ساعت بعد از ورود، به مقصد نهایی رسیده باشد.

تمامی کالاهای وارد شده به دبی باید عوارض گمرکی پرداخت کنند که تعرفه گمرکی هر کالا با کالای دیگر متفاوت است و شما باید قبل از ارسال کالا از تعرفه گمرکی آن در کشور امارات مطلع باشید. بهتر است بدانید که کالاهایی که از طریق شرکت‌های بازرگانی مستقر در مناطق آزاد دبی به امارات وارد می‌شوند، از پرداخت عوارض گمرکی معاف هستند، پرداخت نکردن عوارض گمرکی می‌تواند هزینه‌های تمام شده شما را بسیار کاهش و در نتیجه سود خالص را افزایش دهد.

جزئیات بسیار زیاد دیگری در قوانین صادرات کالا به امارات وجود دارد که برای کالاهای مختلف، این قوانین می‌توانند در جزئیات متفاوت باشند، بنابراین لازم است که از جزئیات قوانین مربوط به کالای صادراتی خود اطلاعات کامل کسب کنید سپس اقدام به صادرات کالا به امارات نمایید.

مراحل صادرات به دبی

همان طور که گفته شد، اکثر کالاها از طریق شرکت‌های بازرگانی مستقر در دبی که وارد کشور امارات می‌شوند، پس یکی از اولین مراحل پیدا کردن شرکت‌های بازرگانی در دبی هستند. همین طور می‌توانید با ثبت یک شرکت در دبی، خود به صورت مستقل کار کرده و کالای خود را از طریق شرکتی که در دبی ثبت کرده‌اید صادر کنید. برای این کار، باید ابتدا در گمرک دبی ثبت نام کرده و کد وارد کننده یا صادر کننده را دریافت نمایید. سپس مدارک ثبت شرکت خود را برای سازمان گمرک دبی می‌فرستید تا بتوانید مجوزهای مورد نیاز برای صادرات کالا به دبی را دریافت کنید. برخی دیگر از مراحل صادرات کالا به دبی در زیر شرح داده شده است:

اخذ کارت بازرگانی

اولین مرحله برای صادرات به امارات دریافت کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی ایران است. بدون این کارت شما قادر به انجام هیچ‌گونه تجارتی با کشورهای دیگر نخواهید بود. کارت بازرگانی در دو نوع حقوقی و حقیقی صادر می‌شود که می‌توانید به نام شرکت و یا شخص آن را دریافت کنید.

بررسی بازار صادرات کشور دبی

اگر می‌خواهید کالایی را به دبی صادر کنید، باید حتماً بازار کالای مورد نظر، میزان تقاضا، قیمت کالا در بازار دبی و رقبای خود در این زمینه را بررسی کرده و بشناسید تا بتوانید کالای خود را به راحتی در دبی به فروش برسانید در غیر این صورت دچار ضرر و زیان مالی می‌شوید. تبلیغات نیز بخش مهم دیگری است که باید برای به فروش رساندن کالای خود در دبی در نظر بگیرید. بدون تبلیغات شما و کالای شما شناخته نخواهد شد و شانس شما برای موفق شدن در بازارهای دبی کاهش می‌یابد. شما با تبلیغات می‌توانید مشتری و خریداران کالای خود در دبی را بیابید.

صدور پروفرما

پس از یافتن مشتری‌های جدید در دبی، باید یک پروفرما صادر کنید که شامل اطلاعاتی مانند شرح کالا، تعداد کالا، قیمت واحد، قیمت کل، شیوه پرداخت، روش حمل و اطلاعات خریدار و فروشنده است.

بستن قرارداد با خریداران

پس از تأیید شدن پیش فاکتور توسط خریدار، شما یک قرارداد با توجه به قوانین بین‌المللی تجارت (اینکوترمز) با مشتری خود بسته و هر دو طرفین پای قرارداد را امضا می‌نمایید.

انتقال وجه

روش پرداخت کاملاً توافقی است که بین شما به عنوان فروشنده و مشتری صورت می‌گیرد. شما می‌توانید مبلغ کالای خود را از طریق صرافی‌های رسمی و سیستم‌های بانکی دریافت کنید.

دریافت مجوزهای موردنیاز

به یاد داشته باشید به منظور اینکه بتوانید کالای خود را در گمرک دبی ترخیص کنید به برخی از مدارک و مجوزها نیاز دارید. برخی از این مدارک عبارت‌اند از:

 • گواهی مبدأ کالا
 • بارنامه
 • پروفرما
 • پکینگ لیست (لیست عدل بندی)
 • بیمه نامه کالا
 • گواهی بازرسی کالا

توجه داشته باشید مدارکی که در بالا ذکر شد به صورت کلی بوده و ممکن است این مدارک درمورد کالای مختلف متفاوت باشد، لذا قبل از هر اقدامی، در مورد مجوزهایی که کالای صادراتی شما نیاز دارد آگاه شوید.

بررسی قوانین گمرک در دبی

زمانی که کالای شما حمل شده و وارد یکی از گمرکات دبی شد، شما می‌توانید پروسه ترخیص کالا را آغاز کنید. قوانین گمرک در دبی زیاد پیچیده و سختگیرانه نیست، اما با این حال برای ترخیص کالای خود از گمرک دبی به مدارکی در بالا ذکر شد نیاز دارید. هزینه‌هایی نیز باید پرداخت کنید که عوارض گمرکی یکی از این هزینه‌ها است، البته همان طور که گفته شد، ترخیص کالا در امارات، اگر در یکی از مناطق آزاد دبی باشد، شامل عوارض گمرکی نمی‌شود.

صادرات به دبی با لنج

دو راه برای صادرات کالا به دبی وجود دارد؛ حمل هوایی و دریایی. حمل دریایی معمولاً به وسیله لنج انجام می‌شود که نام دیگر آن ته لنجی می‌باشد، این روش از قدیم در میان بازرگانان ایرانی و عرب رایج بوده است، زیرا حمل با لنج دردسر پهلوگیری را نداشته و بسیار سریع‌تر از کشتی می‌باشد.

برخی از کالاهای صادراتی ایران به دبی توسط لنج‌های مخصوص این کار انجام می‌شود. صادرات به دبی با لنج برای برخی محصولات ممکن است چالش برانگیز باشد؛ به طور مثال صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به دلیل داشتن تاریخ مصرف و امکان خراب شدن، به یخچال احتیاج دارند که پیدا کردن لنج‌های دارای یخچال کمی دشوار است.

صادرات حلزون به دبی

مصرف حلزون در سالهای اخیر افزایش قابل توجهی در دبی داشته است. مصارف متعدد حلزون در زمینه های غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی، سبب شده است تا صادرات حلزون به دبی در سالهای اخیر با رشد چشمگیری مواجه شود. تقاضا برای خرید حلزون در بازارهای جهانی بیشتر از مصرف آن است و همین امر نشان دهنده یک فرصت فوق العاده برای صادرکنندگان میباشد تا به سود قابل توجهی از این طریق دست یابند. ارزش جهانی بازار حلزون در سال 2016 رقمی معادل با 170 میلیون یورو بوده است که در مقایسه با تقاضای پرتعداد بازار برای خرید حلزون، رقم ناچیزی به شمار میرود.

حلزون طی سالهای اخیر به یک کالای مصرفی در دبی تبدیل شده است؛ به طوری که در فروشگاه های سطح شهر نیز میتوان در ویترین مغازه ها، فروش حلزون را مشاهده کرد. شما، چه به عنوان پرورش دهنده حلزون و چه به عنوان صادرکننده آن، اگر قدم به عرصه صادرات حلزون به دبی بگذارید، فرصت های زیادی را پیش پای خود خواهید داشت.

هزینه صادرات به دبی

هزینه صادرات به دبی کاملاً بستگی به نوع کالایی دارد که قصد صادرات آن به دبی را دارید. برخی از هزینه‌هایی که در پروسه صادرات کالا به دبی خواهید داشت عبارت‌اند از: هزینه بسته بندی کالا، هزینه بارگیری، حمل (بسته به روش حملی که با مشتری خود توافق کرده‌اید)، هزینه بیمه کالا، هزینه‌های گمرکی در دبی و غیره. اما شما می‌توانید با حمل کالا به یکی از گمرکات مناطق آزاد دبی از پرداخت عوارض گمرکی معاف شده و هزینه‌های خود را کاهش دهید.

کالاهای صادراتی کشور ایران به دبی

لیست کالاهای صادراتی ایران به امارات و دبی بسیار متنوع است؛ برخی از این کالاها به قرار زیر هستند:

 • زعفران
 • خشکبار و آجیل
 • فرش و گلیم
 • آلوئه‌ورا
 • سبزیجات
 • صنایع دستی
 • سنگ‌ها و فلزات قیمتی
 • عسل
 • مصالح ساختمانی

سخن نهایی

همان طور که گفته شد، امارات کشوری کوچک است که اقتصاد آن تأثیر بسیاری بر دنیا دارد. اما به دلیل هوای گرم و خشکی که دارد، پرورش محصولات کشاورزی را برای ساکنین این کشور دشوار کرده است لذا مجبور به واردات این گروه کالایی از کشورهای مجاور از جمله ایران هستند. کالاهای متنوعی از ایران وارد امارات می‌شوند. با این حال صادرات کالا به دبی نیز قوانینی دارد که باید قبل از هر اقدامی از این مقررات اطلاعات کافی داشته باشید.

در این مقاله در مورد مراحل صادرات به دبی، قوانین صادرات به دبی، هزینه صادرات به دبی و کالاهای صادراتی کشور ایران به دبی صحبت کردیم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سؤالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات مطرح کرده تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- مراحل صادرات به دبی چیست ؟
اخذ کارت بازرگانی، بررسی بازار صادرات کشور دبی، صدور پروفرما، بستن قرارداد با خریداران، انتقال وجه،دریافت مجوزهای موردنیاز، بررسی قوانین گمرک در دبی

2- اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به دبی چیست ؟
آهن، فولاد، میوه و خشکبار، سنگ‌ها و فلزات گران‌بها، سنگ‌های ساختمانی، سبزیجات، مشتقات نفتی و سوخت‌های فسیلی، سرب، انواع ماهی، محصولات کشاورزی، زعفران، فرش و گلیم، صنایع دستی، عسل و …

3- هزینه صادرات به دبی چیست ؟
برخی از هزینه‌هایی که در پروسه صادرات کالا به دبی خواهید داشت عبارت‌اند از: هزینه بسته بندی کالا، هزینه بارگیری، حمل، هزینه بیمه کالا، هزینه‌های گمرکی در دبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *