صادرات, وبلاگ

خدمات صادرات میگو و قیمت دلاری بهترین انواع میگو

صادرات میگو

میگوی ایرانی یکی از خوشمزه ترین محصولات دریایی است که در ایران صید و به خارج از کشور صادر می شود. صادرات میگو ایران، طی سالهای اخیر رونق بیشتری به خود گرفته و تلاش ها در راستای کاهش مشکلات در این زمینه بوده اند. کشورهای مختلفی از جهان خریدار میگوی ایرانی هستند و فرصت های بسیار خوبی برای صادرکنندگان میگو ایرانی در بازار جهانی وجود دارد. در این مقاله در رابطه با صادرات میگو و نکات مهمی که باید درباره آن بدانید، صحبت خواهیم کرد.

آمار صادرات میگوی ایران

ایران در سال 1400، بیش از 150 میلیون دلار میگو را به کشورهای مختلف جهان صادر کرده است. در حال حاضر 32 کشور مختلف خریدار میگوی ایرانی هستند و میزان صادرات میگو از ایران به این کشورها، در سال 1400 بالغ بر 57 هزار تن بوده است که این رقم در سال 1401 با حدود 35 درصد افزایش، به 77 هزار تن در سال رسید. در ایران برنامه ریزی های مختلفی برای رسیدن به حجم صادراتی 160 هزار تن میگو در سال در حال انجام است و تلاش ها بر این است که این هدف تا سال 1404 محقق شود. صید میگو تنها راه صادرات میگو در ایران نیست و حوضچه های مختلفی در ایران در حال حاضر به کار پرورش میگو مشغول اند؛ به طوری که سطح پرورش میگو در ایران از 14 هزار هکتار فراتر رفته است.

انواع میگو برای صادرات

در کشورمان با توجه به شرایط مختلف موجود در آبهای خزر و خلیج فارس و همچنین اقدامات پرورش دهندگان میگو، انواع مختلفی از میگو به خارج از کشور صادر می شود. از جمله:

 • میگو موزی
 • میگو ببری
 • میگو سفید
 • میگو سفید هندی
 • میگو سرتیز

مراحل و مجوزهای صادرات میگو

میگو همانند هر محصول صادراتی دیگری، برای صادرات نیازمند دریافت یک سری مجوزها و مراحل قانونی است. قوانین صادرات میگو موارد خاصی را در بر نمی گیرند و همان نکاتی را که به طور کلی درباره صادرات محصولات خوراکی باید رعایت کنید، درباره میگو نیز صدق می کند.

شرایط صادرات میگو و چشم انداز آن

میگو یک کالای بسیار گران و استراتژیک محسوب می شود و برای موفقیت در صادرات میگو، باید ارزیابی درستی از نیازهای بازار جهانی و نکات مهم این زمینه داشته باشید. برای مثال، نوع بسته بندی میگو به عنوان یک محصول خوراکی لوکس، برای مصرف کنندگان و خریداران آن در اکثر کشورها، اهمیت بالایی دارد و صادرکنندگان باید حتما به این نکته توجه داشته باشند. میگوی ایرانی از حیث کیفیت و طعمی که دارد، در بازار جهانی بسیار مطلوب ارزیابی شده و صادرات آن در سالهای اخیر موفقیت آمیز بوده است. برای بهبود وضعیت صادرات میگو و گسترش کشورهای خریدار آن، فقط باید به نیازهای بازار و تقاضاها در کشورهای جدید توجه کرد.

صادرات میگو خشک

خشک کردن میگو یکی از راه های نگهداری آن میباشد که باعث می شود تا یک سال ماندگاری داشته باشد. میگو را برای خشک کردن ابتدا در آب نمک می پرند و سپس زیر نور طبیعی خورشید خشک می کنند. میگو خشک صادراتی بسیار پرطرفدار است و انواع مختلفی از غذاها را می توان با میگو خشک تهیه کرد. از این رو صادرات میگو خشک نیز می تواند یکی از راه های کسب سود قابل توجه برای صادرکنندگان باشد.

تعرفه صادرات میگو

صادرات میگو همانند هر محصول دیگری نیازمند دریافت مجوزهای صادراتی است و برای تخمین درست از هزینه های صادرات، باید از تعرفه های مختلف صادراتی آن، مانند تعرفه گمرکی اطلاع داشته باشید.

کد تعرفه گمرکی میگو در ردیف 0306 قرار می گیرد و برای انواع میگو به شرح زیر است:

 • شاه میگو ها: 03062300
 • شاه میگو نروژی: 03063400
 • پست لارو و میگو زنده: 03063520
 • انواع میگو آب سرد: 03061600
 • میگو مولد زنده: 03063510
 • سایر انواع میگو: 03061700

سود صادرات میگو

میگو یکی از محصولات خوراکی بسیار پرسود است و صادرکنندگان علی رغم مشکلات مختلفی که در سالهای اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده اند، توانسته اند از صادرات میگو سود قابل توجهی را به دست آورند. برای مثال، پرورش دهندگان میگو در استان گلستان، به تنهایی 17 هزار تن میگو در سال تولید کرده که درآمدی 100 میلیون دلاری برایشان به ارمغان آورده است.

قیمت جهانی میگو

قیمت میگو در بازارهای جهانی تا حدود 5 و نیم دلار به ازای هر کیلوگرم میگو برآورد می شود. میگو به اشکال مختلفی در بازار کشورهای مختلف جهان فروخته می شود؛ از جمله چیپس میگو، میگو سوخاری، میگو برگر و… . قیمت میگو در بازارهای جهانی به نسبت قیمت آن در داخل کشور، به حدی متفاوت است که با فروش 10 تا 15 کیلوگرم میگو میتوان سودی معادل با سود فروش یک بشکه نفت به دست آورد.

بهترین کشور برای صادرات میگو

میگو یکی از اقلامی است که صادرات آن سود خوبی به دنبال دارد. اما رسیدن به این سود زمانی اتفاق می‌افتد که بازار هدف و خریداران مناسبی برای میگوی صادر شده پیدا کنید. اما چطور می‌توان کشوری را انتخاب کرد که سود صادرات میگوی خوبی عاید صادرکننده شود؟ بهترین کشور برای صادرات میگو کدام است؟ بهترین مقصدها برای صادرات میگو روسیه، چین و کشور های حاشیه خلیج فارس هستند. اما دلیل این انتخاب چیست؟

به طور کلی، صادرات میگو به کشورهایی که غذاهای دریایی جزو فرهنگ غذایی آنها حساب می‌شود می‌تواند بسیار سود آور باشد. کشورهای آسیایی مصرف ماهی و میگوی بالایی دارند و این امر باعث شده مقصد خوبی برای صادرات میگو باشند. همچنین فاصله جغرافیایی نیز بر انتخاب مقصد صادرات میگو مهم است. در ادامه به توضیح دقیق علت انتخاب آن اشاره می‌کنیم:

صادرات میگو به روسیه

روسیه به عنوان یکی از همسایگان دریایی ایران است و پهناورترین کشور آسیا و جهان در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که روسیه با آبهای آزاد زیادی در تماس است و این عامل بر فرهنگ غذایی آن کشور تاثیر گذاشته است. آبزیبان و خصوصا میگو یکی از پر طرفدارترین محصولات مورد استفاده در آشپزی روسیه است.

از جانب دیگر، وسیع بودن روسیه عاملی شده تا رساندن منابع به‌طور مساوی در آن تبدیل به کار مشکلی شود. فاصله بعضی از شهر ها تا دریا بسیار زیاده بوده و باعث می‌شود از مصرف میگوی تازه محروم بمانند. بنابراین صادرات میگو به روسیه تجارتی خوب و کارآمد است.

مزایای صادرات میگو به روسیه

دلایل مختلفی می‌تواند روسیه را به یکی از بهترین مقاصد صادرات میگو تبدیل کند. در ادامه مهم‌ترین دلایل و مزایای صادرات این محصول به کشور روسیه را بخوانید:

 • تقاضای بالا
 • درآمد ارزی
 • فاصله کم با ایران
 • مراودات سیاسی و تجاری
 • مطلوب با روسیه

راه های صادرات میگو به روسیه

شما می‌توانید محصول خود را به 3 روش دریایی، زمینی و هوایی به روسیه صادر کنید. اما با توجه به حساسیت مواد غذایی بهتر است میگوی هود را به روش هوایی به روسیه صادر کنید. محصول هم تازه و هم در سریع‌‌ترین حالت ممکن به مقصد یا همان کشور روسیه میرسد.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با صادرات میگو، آمار صادرات این محصول در ایران و انواع میگو ایرانی، و همچنین سایر نکاتی که در این زمینه می توان اشاره کرد پرداختیم. میگو ایران را می توان به تعداد زیادی از کشورهای جهان صادر کرد و تنها کافی است تجربه کافی در زمینه صادرات داشته باشید و ارتباطات تان در کشور مقصد به خوبی بنا شده باشند. ما در گروه ایرانیان دبی این آمادگی را داریم تا در زمینه صادرات میگو با تمامی صادرکنندگان این محصول همکاری داشته باشیم. برای این کار کافی است با ما تماس بگیرید و از آنجا به بعد، تمامی مراحل صادرات را به ما بسپارید. اگر سوالی دارید که این مطلب به آن پاسخگو نبوده است، با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- قیمت جهانی میگو چند دلار است؟
قیمت میگو در بازارهای جهانی تا حدود 5 و نیم دلار به ازای هر کیلوگرم میگو برآورد می شود.

2-تعرفه صادرات میگو چه عددی است؟
کد تعرفه گمرکی میگو در ردیف 0306 قرار می گیرد و برای انواع میگو به شرح زیر است:
شاه میگو ها: 03062300
شاه میگو نروژی: 03063400
پست لارو و میگو زنده: 03063520
انواع میگو آب سرد: 03061600
میگو مولد زنده: 03063510
سایر انواع میگو: 03061700

3- بهترین انواع میگو صادراتی کدام اند؟
میگو موزی
میگو ببری
میگو سفید
میگو سفید هندی
میگو سرتیز

4- آمار صادرات میگوی ایران چگونه است؟
ایران در سال 1400، بیش از 150 میلیون دلار میگو را به کشورهای مختلف جهان صادر کرده است.
میزان صادرات میگو ایران در سال 1400 بالغ بر 57 هزار تن بوده است که این رقم در سال 1401 با حدود 35 درصد افزایش، به 77 هزار تن در سال رسید.

5- سود صادرات میگو در ایران چگونه می تواند باشد؟
پرورش دهندگان میگو در استان گلستان، به تنهایی 17 هزار تن میگو در سال تولید کرده که درآمدی 100 میلیون دلاری برایشان به ارمغان آورده است.

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *