وبلاگ

خدمات ارسال بار به خارج از کشور با 3 روش و 6 مرحله

ارسال بار

ارسال کالا به خارج از کشور ممکن است کار بسیار سخت و دلهره آوری به نظر برسد. اما در حقیقت ارسال یک مرسوله پستی به خارج از کشور تفاوت زیادی با ارسال کالا در داخل آن ندارد. تفاوت اصلی ارسال یک مرسوله در داخل کشور و یا به خارج از آن مربوط به روش ارسال می‌باشد. اما روند کار در هر دو شبیه به هم است. ما در این مقاله به بررسی نحوه ارسال بار به خارج از کشور می‌پردازیم و مراحل آن را خدمتتان توضیح خواهیم داد. پس اگر قصد ارسال یک یا چند بسته به خارج از کشور را دارید، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

6 مرحله ارسال بار به خارج از کشور

6 مرحله اصلی ارسال بار به خارج از کشور شامل موارد زیر می شود:

1- از قانونی بودن کالای خود اطمینان حاصل فرمایید.
2-یک کارگزار گمرکی حرفه‌ای انتخاب کنید.
3- اطلاعات مهم درباره مرسوله خود را جمع آوری و یادداشت کنید.
4- اسناد گمرکی مورد نیاز را آماده کنید.
5- صدور برچسب حمل و نقل بین‌المللی
6- بسته بندی درست و اصولی مرسولهدر ادامه تمامی 6 مرحله را برای شما شرح خواهیم داد.

1. از قانونی بودن کالای خود اطمینان حاصل فرمایید

قوانین مربوط به ارسال و دریافت کالا در هر کشوری متفاوت می‌باشد. شما برای ارسال یک مرسوله پستی به خارج از کشور باید قوانین پستی کشور مبدأ و مقصد را به خوبی بشناسید تا در نحوه ارسال بار به خارج از کشور دچار مشکل نشوید. در واقع مطابق با قوانین هر کشور، ورود یک سری کالا به داخل آن ممنوع می‌باشد. برای مثال ورود مواد مخدر و حیوانات زنده به داخل کشور امارات ممنوع می‌باشد و شما نمی‌توانید این موارد را به کشور امارات ارسال کنید. گاهی اوقات هم در شرایط خاص برای ارسال بسته لازم است که مجوز دریافت نمایید.

2. یک کارگزار گمرکی حرفه‌ای انتخاب کنید

اهمیت این مرحله به این دلیل است که کارگزار گمرکی به شما کمک می‌کند تا بسته‌ای را که می‌خواهید به خارج از کشور ارسال کنید؛ بدون هیچ گونه تأخیر یا توقف، از گمرک ترخیص شود و تمام مراحل قانونی آن به درستی انجام بگیرد. همچنین در صورت بروز مشکل کارگزار انتخابی شما می‌تواند از جانب شما آن را بر طرف کند. به این ترتیب انتخاب یک کارگزار خوب و مناسب برای ارسال یک مرسوله به خارج از کشور با خیال راحت بسیار ضروری می‌باشد.

3. اطلاعات مهم درباره مرسوله خود را جمع آوری و یادداشت کنید

در روند نحوه ارسال بار به خارج از کشور، شما باید به یک سری سؤال درباره بسته خود پاسخ دهید تا بتوانید اسناد گمرکی و برچسب حمل و نقل بین‌الملل را دریافت کنید. برای مثال شما باید به سؤالات زیر پاسخ دهید.

 • هدف شما از فرستادن این بسته به خارج از کشور چه می‌باشد؟
 • آیا بسته‌ای که قصد ارسال آن را به خارج از کشور دارید
 • وسایل شخص است یا اسناد و مدارک؟
 • میزان دقیق ارزش کالایی که می‌خواهید آن را ارسال کنید چقدر است؟
 • کالا که قرار است به خارج از کشور ارسال کنید، ساخت چه کشوری می‌باشد؟
 • آیا کد کالا مورد نظر خود و کد HTS را دریافت کرده‌اید؟
 • مشخصات شخصی که قرار است مرسوله را تحویل بگیرد چیست؟
 • آیا هزینه ارسال و مالیات بار به عهده شما است یا شخصی که قرار است آن را دریافت کند؟
  حتماً قبل از اقدام به ارسال مرسوله خود به خارج از کشور جواب تمامی این سؤالات را جمع آوری کنید تا دچار مشکل نشوید.

4. اسناد گمرکی مورد نیاز را آماده کنید

در روند نحوه ارسال بار به خارج از کشور شما نیاز دارید یک سری اسناد و مدارک را آماده کنید. فاکتور تجاری رایج‌ترین سند بین‌المللی است که باید برای ارسال کالا به خارج از کشور آن را آماده کنید. این فاکتور شامل یک سری اطلاعات است که باید به مقامات گمرکی ارائه شود. فاکتور تجاری کالا به مقامات گمرکی کمک می‌کند تا ارزیابی کنند که کالای مورد نظر می‌تواند به خارج از کشور ارسال شود یا خیر. علاوه بر این، فاکتور تجاری برای تعیین عوارض و مالیات مرسوله هم کمک کننده خواهد بود. غیر از فاکتور تجاری، گواهی مبدأ و لیست بسته بندی از اسناد مورد نیاز برای ارسال یک کالا به خارج از کشور می‌باشد.

5. صدور برچسب حمل و نقل بین‌المللی

برای صدور بارنامه یا همان برچسب حمل و نقل بین‌المللی به شکل کاملاً قانونی، شما باید یک فرم مخصوص را پر کنید. این فرم حاوی اطلاعاتی مثل نام و نام خانوادگی فرستنده و گیرنده، آدرس و شماره تلفن آن‌ها می‌باشد. پس از پر کردن فرم و مشخص شدن ارزش کالا، ابعاد بسته و وزن آن را اندازه می‌گیرند. بعد از آن برچسب مخصوص مرسوله شما صادر شده و بر روی بسته بندی کالا مورد نظر چسبانده خواهد شد. با صادر شدن این بارنامه، بارنامه مخصوص دیگری هم برای تحویل بسته در کشور مقصد صادر خواهد شد.

6. بسته بندی درست و اصولی مرسوله

یکی از موارد که می‌تواند در ارسال یک مرسوله به خارج از کشور به شما آرامش خاطر دهد، بسته‌ بندی درست و اصولی آن است. بسته بندی باید محکم، ضد آب و ضد اشتعال باشد تا در صورت بروز هر گونه اتفاق مرسوله شما سالم بماند. با توجه به قوانین شرکت ارسال کننده کالا شما می‌توانید بسته مورد نظرتان را خودتان بسته بندی کنید و یا این که مسئول بسته بندی شرکت این کار را برای شما انجام دهد.

نحوه ارسال بار به خارج از کشور، را طی 6 مرحله به شما عزیزان توضیح دادیم. با رعایت و انجام این مراحل دیگر نگران ارسال بسته خود به خارج از کشور نخواهید بود.

 

ارسال کالا به خارج از کشور چه روش هایی دارد؟

ارسال کالا به خارج از کشور با 3 روش انجام می شود:

1- ارسال از طریق هواپیما
2- ارسال از طریق کشتی
3- ارسال بسته از طریق راه‌های زمینی

1. ارسال از طریق هواپیما

ارسال بسته با هواپیما، سریع‌ترین روش پست یک مرسوله به خارج از کشور می‌باشد. پس اگر می‌خواهید که بسته مورد نظرتان خیلی سریع به دست گیرنده برسد از طریق هوایی اقدام به ارسال بسته خود کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که این روش ارسال هزینه بالا و محدودیت بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. در مقاله «ارسال بار هوایی» با نحوه ارسال هوایی بار آشنا می‌شوید.

2. ارسال از طریق کشتی

ارسال از طریق راه‌های دریایی یکی دیگر روش‌هایی است که می‌توان با آن یک بسته پستی را از کشوری به کشور دیگر انتقال داد. فرستادن مرسوله به خارج از کشور از طریق کشتی، یک راه عالی و مقرون به صرفه می‌باشد. شما می‌توانید از این طریق کالاهای بزرگ و حجیم را به راحتی به خارج از کشور ارسال کنید. در این روش برای ارسال مرسوله از کشتی‌های باری بزرگ استفاده می‌شود. نکته قابل ذکر درباره ارسال بسته از طریق کشتی این است که بسته شما مدت زیادی در راه است اما هزینه ارسال آن مناسب خواهد بود.

3. ارسال بسته از طریق راه‌های زمینی

ویژگی مهم ترانزیت ریلی کالا این است که نسبت به سایر روش‌های ترانزیت کالا از ایمنی و امنیت بیشتری برخوردار است. در این روش خطوط ریلی و قطارهای باربری، کالاهای مورد نظر را از فرستنده دریافت کرده و به مقصد خواهد رساند. البته فراموش نکنید که برای ترانزیت بین‌المللی کالا، باید زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی بین دو کشور مبدأ و مقصد و همچنین کشور‌های واسطه وجود داشته باشد. اما این روش معایبی هم دارد؛ عدم امکان تحویل اجناس به صورت درب به درب و عدم انعطاف زمانی از معایب ترانزیت ریلی می‌باشد.

هزینه ارسال بار به خارج از کشور از طریق پست

هزینه ارسال بار به خارج از کشور از طریق پست به عوامل زیادی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان یک هزینه ثابت و مشخص برای آن اعلام کرد. هزینه ارسال بار به خارج از کشور شامل موارد زیر است:

 • هزینه بسته بندی مرسوله: بسته بندی یک مرسوله انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از بسته بندی‌ها ضدحریق هستند و از بسته شما در برابر آتش سوزی حفاظت می‌کنند. پس بدیهی است که بسته بندی ضدحریق هزینه بالاتری داشته باشد.
 • ارزش کالایی که قرار است به خارج از کشور ارسال شود: با توجه به ارزشی که کالای شما دارد، کالای شما بیمه خواهد شد و در صورت نابودی بسته به شما غرامت پرداخته می‌شود. پس هر چه ارزش کالا شما بیشتر باشد، هزینه ارسال آن هم بیشتر خواهد بود.
 • وزن و ابعاد بسته بندی کالا: هر چه مرسوله شما سنگین‌تر و حجیم‌تر باشد، هزینه ارسال آن به خارج از کشور هم بیشتر خواهد بود.
 • مقصد و فاصله آن تا کشور مبدأ: هر چه مسافت بین مبدأ و مقصد طولانی‌تر باشد، هزینه ارسال آن هم بیشتر خواهد بود.
 • روش فریت بار : بسته به این که مرسوله خود را از طریق زمینی، هوایی و دریایی ارسال کنید، هزینه ارسال متفاوت خواهد بود. ارسال از طریق هواپیما هزینه بیشتری نسبت به بقیه روش‌ها دارد.
 • هزینه شرکت ارسال کننده برای ثبت و ارسال بسته و هزینه گمرک: بر اساس قوانین کشور مبدأ و شرکت ارسال کننده تعیین می‌شود.

مدارک لازم و مراحل ارسال تابلو نقاشی به خارج از کشور

تابلو نقاشی یک اثر منحصر به فرد و خاص و یگانه است و ارزش معنوی خاصی دارد. بنابراین برای ارسال آن به مجوزهای خاص نیاز دارید. برای ارسال تابلو نقاشی به خارج از کشور :

1- ابتدا 3 نسخه رنگی از تابلو نقاشی مورد نظر خود تهیه کنید.
2- در مرحله بعد به سازمان میراث فرهنگی مراجعه نمایید و مجور خروج از کشور را دریافت کنید.
3- بعد از اخذ مجوز، به خانه هنرمندان بروید تا اثر هنری ارزش‌گذاری شود.
4- سپس می‌توانید نسبت به ارسال آن اقدام کنید.

بسته بندی تابلو نقاشی برای ارسال به خارج

جدا از ارزش معنوی اثر هنری، نباید از ارزش مادی آن نیزغافل شد. برخی از نقاشی‌هایی که به خارج از کشور ارسال می‌شوند دارای ارزش مادی زیادی هستند. بنابراین نحوه بسته بندی و ارسال آن بسیار مهم است. اگر بسته بندی یا ارسال تابلو نقاشی به خارج از کشور به خوبی انجام نشود، خسارات مادی و معنوی زیادی به فرستنده و گیرنده وارد می‌شود.

ارسال لباس به خارج از کشور

سرویس ارسال لباس به خارج از کشور با اهداف و دلایل مختلفی انجام می‌شود. برخی در حجم بالا به ارسال لباس احتیاج دارند و به نوعی صادرات پوشاک انجام می‌دهند. برخی دیگر برای مصارف شخصی به ارسال لباس به خارج از ایران نیاز پیدا می‌کنند. در صورتی که قصد ارسال لباس به خارج از کشور را دارید باید بدانید که این کار به 3 روش انجام می‌شود:

 • روش هوایی
 • روش زمینی
 • روش دریایی
  هر کدام از روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای ارسال لباس به خارج از کشور در حجم بالا روش دریایی بهترین گزینه برای شماست. اما باید در نظر داشته باشید زمان رسیدن مرسوله شما بیشتر از روش های دیگر طول می‌کشد. اگر قصد دارید لباس مورد نظر را در حجم کمتر ولی با در بازه زمانی کمتری به خارج از کشور برسانید ارسال هوایی بهترین گزینه شماست.

عوامل موثر بر هزینه ارسال لباس به خارج از کشور

هزینه ارسال لباس یا هر مرسوله دیگر به موارد مختلفی بستگی دارد. وزن مرسوله، ارزش مادی آن، نوع روش انتخابی و کشور مقصد مهم ترین عوامل تاثیرگذار در هزینه ارسال لباس به خارج هستند.

سخن نهایی

در پایان این نوشته می دانید که ترانزیت چیست و ترانزیت کالا به طور کلی به دو دسته ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی یا همان بین‌الملل تقسیم می‌شود که بسته به مرز‌های بین کشور‌ها و همچنین نوع محموله ترانزیت بین دو کشور از روش‌های مختلف هوایی، زمینی، دریایی و ریلی انجام می‌گیرد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و با توجه به شرایط وجود دارد باید انتخاب شود. به یاد داشته باشد که جمع آوری تمام مدارک در ترانزیت کالا به خصوص در ترانزیت بین‌المللی بسیار اهمیت دارد.

سوالات متداول

1- ارسال به خارج از کشور از چه طرقی صورت می‌گیرد؟
- ارسال از طریق هواپیما
- ارسال از طریق کشتی
- ارسال از طریق راه های زمینی

2- هزینه ارسال بار به خارج از کشور چگونه محاسبه میشود؟
هزینه ارسال بار به خارج از کشور به عوامل زیادی بستگس دارد که این عوامل عبارتند از:
- ارزش کالایی جنس ارسال شده
- وزن جنس ارسالی
- فاصله مبدا تا مقصد
- روش ارسال کالا ( هوایی ، دریایی ، زمینی )

3- 6 مرحله ارسال بار به خارج از کشور کدام اند؟
- از قانونی بودن کالای خود اطمینان حاصل فرمایید.
- یک کارگزار گمرکی حرفه‌ای انتخاب کنید.
- اطلاعات مهم درباره مرسوله خود را جمع آوری و یادداشت کنید.
- اسناد گمرکی مورد نیاز را آماده کنید.
- صدور برچسب حمل و نقل بین‌المللی
- بسته بندی درست و اصولی مرسوله

4- اطلاعات مهم درباره مرسوله شامل چیست؟
- هدف شما از فرستادن این بسته به خارج از کشور چه می‌باشد؟
- آیا بسته‌ای که قصد ارسال آن را به خارج از کشور دارید وسایل شخص است یا اسناد و مدارک؟
- میزان دقیق ارزش کالایی که می‌خواهید آن را ارسال کنید چقدر است؟
- کالا که قرار است به خارج از کشور ارسال کنید، ساخت چه کشوری می‌باشد؟
- آیا کد کالا مورد نظر خود و کد HTS را دریافت کرده‌اید؟
- مشخصات شخصی که قرار است مرسوله را تحویل بگیرد چیست؟
- آیا هزینه ارسال و مالیات بار به عهده شما است یا شخصی که قرار است آن را دریافت کند؟

5- هزینه ارسال بار به خارج از کشور از طریق پست به چه عواملی بستگی دارد؟
- هزینه بسته بندی مرسوله
- ارزش کالایی که قرار است به خارج از کشور ارسال شود
- وزن و ابعاد بسته بندی کالا
- مقصد و فاصله آن تا کشور مبدأ
- روش فریت بار
- هزینه شرکت ارسال کننده برای ثبت و ارسال بسته
- هزینه گمرک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *