وبلاگ

ترخیص کالای دریایی

ترخیص کالای دریایی

ترخیص کالای دریایی نسبت به سایر روش‌های ترخیص کالا، بیشترین کاربرد را داشته و از مهم ترین فرآیندهایی است که در صنعت حمل و نقل بین المللی استفاده می‌شود.؛ چرا که ایران از شمال و جنوب به دریا متصل بوده و تعداد بالایی از کالاها از روش حمل و نقل دریایی وارد کشور می‌شوند. بر هر تاجر و بازرگانی لازم است تا از فرآیندهای ترخیص و مراحل آن به صورت جز به جز اطلاع داشته باشد

ترخیص کالای دریایی چیست؟

به فرآیند آزاد سازی کالاهایی که از طریق مرزهای دریایی وارد کشور می‌شوند، ترخیص دریایی گفته می‌شود.

تمامی کالاهای وارداتی به کشور از تمامی مرزها (زمینی-هوایی-دریایی)، باید قوانین گمرکی کشور را رعایت کنند.

بارنامه دریایی

بارنامه دریایی در ترخیص کالاهای دریایی از اهمیت بالایی برخوردار است. این بارنامه توسط شرکت کشتی رانی در مقابل دریافت بار صادر می‌شود که سند مالکیت کالا محسوب شده و همچنین قابل معامله است.

بارنامه سندی است که شامل مشخصات کالا، فرستنده، گیرنده و میزان هزینه‌های حمل و نقل در آن ذکر شده است. بارنامه دریایی برای ۴ گروه تهیه می‌شود که شامل فرستنده کالا، گیرنده کالا، فرمانده کشتی، مالک کشتی یا نماینده قانون است.

بارنامه دریایی از نظر موقعیت جغرافیایی و همچنین تعداد وسیله‌های حمل و نقل به دو دسته حمل مستقیم و مرکب تقسیم بندی می‌شود. در بارنامه‌های دریایی این موارد اهمیت دارند:

  • رسید کالای ارسالی روی کشتی
  • مدارک قرارداد
  • سند مالکیت کالا

بارنامه دریایی شامل موارد زیر است:

  • مشخصات فرستنده
  • مشخصات شرکت حمل و نقل
  • نام و ملیت کشتی
  • اطلاعات کالا

هزینه ترخیص بار دریایی چقدر است؟

از نکاتی که باعث شده است که ترخیص بار دریایی، به پرطرفدارترین روش ترخیص تبدیل شود، هزینه مناسب آن است. هزینه ترخیص کالای دریایی از گمرک شامل هزینه‌های مختلفی می‌شود.

موارد زیر در هزینه ترخیص کالای دریایی تاثیر گذارند:

  • حقوق و عوارض ورودی کالا: در تمامی کشورهای دنیا از جمله ایران، هزینه‌ای تحت عنوان حقوق ورودی از واردکننده اخذ می‌شود که شامل سود بازرگانی و عوارض ورودی است.
  • تخلیه و بارگیری: هنگامی که کالا وارد مبادی گمرک می‌شود، مسئولیت بارگیری و تخلیه کالا برعهده مامورین گمرک است. هزینه تخلیه و بارگیری نیز بر عهده صاحب کالا است. این هزینه بسته به وزن بسته و نوع آن تعیین می‌شود.
  • هزینه انبار داری: هزینه انبار داری در گمرک از مهم‌ترین بخش‌هایی است که بازرگانان باید قبل از واردات کالا آن را مورد بررسی قرار دهند. هزینه انبارداری در گمرک، بسته به نوع و حجم بار توسط گمرک تعیین می‌شود.

شرکت ترخیص بار دریایی

برای ترخیص بی دردسر کالاهایی که از طریق دریا وارد گمرکات کشور شده‌‎اند، لازم است از شرکت‌های ترخیص کالا که از اعتبار بالایی برخوردارند، کمک بگیرید. شرکت کارگو ایرانیان دبی یکی از شرکت‌های در زمینه بازرگانی است که در ترخیص کالای دریایی به صورت تخصصی فعالیت می‌کند. ترخیص کاران متخصص و مجرب این شرکت، بر صفر تا صد امور ترخیص کالاهای دریایی مسلط بوده و در سریع‌ترین زمان ممکن و با رعایت تمامی قوانین کشور، فرآیند ترخیص کالای وارداتی شما را از گمرک انجام می‌دهند.

سوالات متداول

۱-ترخیص کالای دریایی چیست؟

فرایند آزادسازی کالاهایی که از طریق دریا وارد کشور شده می‌شوند، ترخیص کالای دریایی گفته می‌شود.

۲-هزینه ترخیص کالای دریایی چقدر است؟

هزینه ترخیص کالای دریایی بسته به نوع کالا، ابعاد، وزن، مبدا و مقصد، مقررات گمرکی، شرکت حمل و نقل و بیمه متغیر است.

۳-ترخیص کالای دریایی چند روز زمان می‌برد؟

نمی‎توان مدت زمان مشخصی برای انجام فرآیند ترخیص کالای دریایی در نظر گرفت اما به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۲۰ روز زمان می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *