وبلاگ

با روش‌ های ارسال حیوانات با هواپیما آشنا شوید!

حمل حیوانات خانگی با هواپیما

اگر از کسانی هستید که در منزل خود حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، شاید تا به حال برایتان پیش آمده است که مجبور شده‌اید به سفر بروید و نمی‌دانید که چگونه حیوان خانگی خود را با خود ببرید. چرا که در برخی از موارد، حمل و نقل حیوان خانگی ممنوع می‌باشد.

علاوه بر این خیلی از کشور‌ها یک سری از گونه‌های جانوری را ندارد و برای آشنایی مردم خود با این حیوانات، آن‌ها را از کشور‌های دیگر خریداری کرده و در باغ وحش کشور خود از آن‌ها نگهداری می‌کنند.

بنابراین باید روشی برای حمل حیوانات با هواپیما وجود داشته باشد تا بتوان یک حیوان را از کشوری به کشور دیگر انتقال داد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا درمورد ارسال حیوانات با هواپیما صحبت کنیم. پس اگر در منزل خود حیوان خانگی دارید مطالعه این مقاله برای شما سودمند خواهد بود.

حمل حیوانات خانگی با هواپیما

شرکت‌های هواپیمایی ایران و خیلی دیگر از کشور‌های دنیا اجازه حمل حیوان خانگی را به مسافر‌ان خود می‌دهند اما این مجوز شرایط و مقررات مخصوص خود را دارد. برای مثال ورود حیوانات خانگی یا پرندگان به داخل کابین هواپیماهای ایران ممنوع می‌باشد. یعنی شما نمی‌توانید در طول پرواز حیوان خانگی را در کابین هواپیما و در کنار خود داشته باشید. در نتیجه اگر قصد دارید که حیوان خانگی یا پرنده‌تان را با خودتان به مسافرت ببرید، برای حمل آن با هواپیما باید از طریق دفاتر فروش بلیط هواپیما برایش، بلیط مخصوص تهیه کرده و مجوز شرکت هواپیمایی مورد نظر را دریافت کنید.

برای ارسال حیوانات با هواپیما از کشوری به کشور دیگر، باید قوانین و مقررات مربوط به حمل حیوانات خانگی با هواپیما در کشور مبدأ و مقصد را حتماً مطالعه فرمایید. چرا که این قوانین در هر کشوری متفاوت می‌باشد. شما همچنین می‌توانید برای اطمینان بیشتر قبل از سفر به شرکت هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید و جزئیات قوانین مربوط به حمل سگ با هواپیما را به دست آورید تا در سفر خود دچار مشکل نشوید.

اگر قرار باشید که شما و حیوان خانگی‌تان در یک پرواز باشید، طبق قوانین باید در پایانه مسافری حیوان خود را تحویل داده و پس از فرود، آن را در سالن دریافت بار در فرودگاه کشور مقصد تحویل بگیرید. اما در صورتی که صاحب حیوان در یک پرواز با او نباشد، حیوان در پایانه باربری فرودگاه مبدأ پذیرش می‌شود و در نهایت در فرودگاه مقصد شخصی که مسئول دریافت حیوان می‌باشد، با ارائه مدرک شناسایی خود، حیوان را تحویل خواهد گرفت. در واقع مشخصات گیرنده توسط فرستنده در بارنامه نوشته شده است.

این نکته را هم باید یادآور شد که ارسال حیوانات با هواپیما محدود به حیوان خانگی و اهلی نمی‌شود و شما می‌توانید با رعایت قوانین حیوان وحشی را هم با هواپیما جا به جا کنید.

شرایط پذیرش حیوانات خانگی در فرودگاه

به طور کلی یک سری شرایط و قوانین برای پذیرش حیوانات توسط شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد که این شرایط به قرار زیر می‌باشد.

1- حتماً بیست و چهار ساعت قبل از سفر، با فرودگاه مورد نظر خود تماس بگیرید تا اگر مشکل و یا مسئله‌ای برای ارسال حیوانات با هواپیما وجود داشت، مطلع شوید و برای حل آن وقت کافی داشته باشید.
2- فراموش نکنید کد AVIH را از دفاتر فروش بلیط هواپیما دریافت نمایید.
3- پذیرش حیوان خانگی و سپردن آن به قسمت باربری فرودگاه زمان بر خواهند بود. پس حداقل دو ساعت زودتر برای پرواز خارجی و حداقل یک ساعت جلوتر برای پرواز داخلی در فرودگاه حاضر شوید.
4- برای حمل سگ با هواپیما ، باید 10 هفته از تولد حیوان گذشته باشد. این قانون برای برخی کشورها حداقل 12 هفته در نظر گرفته شده است. این قانون شامل گربه‌ها نیز می‌شود.
5- برای تعداد حیواناتی که در یک پرواز می‌توانید حمل کنید هم محدودیت وجود دارد. طبق قوانین سازمان دامپزشکی ایران، هر شخص می‌تواند حداکثر 2 قلاده گربه یا سگ حمل کند. همچنین تعداد پرندگانی که هر شخص مجاز به حمل آن می‌باشد، 10 قطعه پرنده تزئینی می‌باشد.
6- حداقل 5 ساعت قبل از پرواز از دادن غذای سنگین و زیاد به حیوان خودداری نمایید. چرا که ممکن است در طول پرواز اذیت شود.
7- حتماً توجه فرمایید که اگر قرار است مدت زمان پرواز حیوان بیشتر از دو ساعت باشد، آب و غذای سبک و کافی در قفس او بگذارید.
8- به یاد داشته باشید که برخی از شرکت‌های هواپیمایی حیوانات بیمار، پرخاشگر و حیواناتی که ارزش مادی زیادی دارند را پذیرش نکنند از این رو حتماً در مورد جزئیات قوانین مربوط به حمل حیوان با شرکت هواپیمایی مورد نظر خود حتماً تماس بگیرید.
9- به یاد داشته باشید که قوانین گفته شده، قوانینی کلی می‌باشد و ممکن است یک شرکت هواپیمایی علاوه بر این قوانین، مقررات دیگری هم داشته باشد که باید آن‌ها را هم رعایت کنید.

مدارک لازم برای حمل حیوانات خانگی با هواپیما

حمل حیوانات مختلف چه وحشی و چه خانگی با هواپیما به راحتی حمل انسان نخواهد بود. پس حتماً قبل از سفر تمامی مدارک لازم که از سوی شرکت هواپیمایی به شما اعلام می‌شود را همراه خود داشته باشید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید. مدارک لازم برای ارسال حیوانات با هواپیما به قرار زیر است.

1- شناسنامه حیوان
2- گذرنامه حیوان
3- اصل فرم پرداخت کرایه حمل حیوانات
تکمیل کردن فرم مخصوص درخواست انجام امور موجودات زنده
تأییدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه و همچنین اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی که از سوی دامپزشکی دولتی کشور مبدأ یا مقصد صادر می‌شود.
این نکته را هم یادآور می‌شویم که دریافت گواهی بهداشتی بین‌المللی برای ارسال حیوانات با هواپیما در سفرهای داخلی لازم نیست و فقط داشتن آن در سفرهای خارج از کشور اجباری می‌باشد.

هزینه حمل حیوانات با هواپیما چقدر است؟

هزینه حمل حیوانات خانگی با هواپیما رقم دقیق و مشخصی ندارد که در این مقاله بازگو کنیم و فقط روش محاسبه آن را خدمتتان ارائه می‌دهیم. در واقع مبلغ دقیق حمل حیوان خانگی در حین خرید بلیط روی هزینه اضافه بار حساب می‌شود که محاسبه این هزینه بر اساس وزن حیوان و وزن قفس آن است. محاسبه هزینه ارسال حیوانات با هواپیما به شرح زیر است.

برای پرنده‌های خانگی: وزن خود پرنده به اضافه وزن قفس او ضرب در 4

برای حیوانات خانگی و اهلی: مجموع وزن حیوان و قفس او ضرب در 2

به این ترتیب مبلغ اضافه بار برای حیوانات مشخص می‌شود. البته فراموش نکنید که کارگذاری هم به این مبلغ اضافه خواهد شد.

قفس مناسب حمل حیوان چطور باید باشد؟

بدیهی است که شما نمی‌توانید هیچ حیوانی را بدون قفس با هواپیما حمل نمایید. اما برای خرید قفس حیوان نیز یک سری مقررات وجود دارد که باید آن‌ها را هم رعایت فرمایید. نکات خرید قفس مناسب برای ارسال حیوانات با هواپیما که از سوی شرکت‌های هواپیمایی تعیین می‌شود، به صورت زیر است.

1- قفس حیوان باید ابعاد مشخصی داشته باشد تا اجازه سفر به او داده شود. ابعاد قفس بر اساس نوع حیوان تعیین می‌شود. یعنی حیوان در قفس خود باید بتواند به صورت طبیعی بایستد. برای اطلاعات دقیق‌تر از ابعاد قفس، حتماً قبل از سفر با شرکت هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید.
2- قفس حیوان باید به اندازه کافی محکم باشد و همچنین دارای منافذ تهویه باشد.
3- در قفس حیوان حتماً باید قفل داشته باشد تا به صورت تصادفی باز نشود.
4- قفس پرندگان و حیوانات نباید چرخ داشته باشد.
5- بستن قلاده در داخل قفس ممنوع می‌باشد. همچنین پوزه حیوان هم باید آزاد باشد.
6- اگر امکان گازگرفتگی یا نیش زدن از سوی حیوان شما وجود دارد، حتماً کادر پرواز را از این موضوع مطلع بفرمایید.
7- قفس حیوان باید برچسب اطلاعات را داشته باشد. این برچسب حاوی نام کامل، نشانی و شماره تماس صاحب او می‌باشد.

قوانین حمل سگ با هواپیما

سگ به عنوان محبوب‌ترین حیوان خانگی محسوب می‌شود. به همین دلیل مسافرت سگ با هواپیما بیشتر از سایر حیوانات رخ خواهد داد. از این رو در این بخش نکاتی را به شما یادآوری می‌کنیم که باید قبل سفر از آن‌ها آگاه باشید. با رعایت این قوانین سفری آرام و بی‌دردسر را حیوان خانگی شما تجربه خواهد کرد.

قفس حیوان خود را چند روز قبل تهیه فرمایید: دلیل این کار این می‌باشد که بهتر است حیوان شما قبل از پرواز، با شرایطی که قرار است در هنگام پرواز تجربه کند، آشنا شود. به این ترتیب شما باید از چند روز قبل قفس مورد نظر را تهیه کرده و به اندازه ساعات پرواز، حیوان را داخل قفس جای دهید. این کار را دو یا سه بار قبل از سفر تکرار کنید تا حیوان یک آشنایی نسبی با محیط پرواز پیدا کند.

لباس خود را داخل قفس سگ بگذارید: سگ حیوانی است که وابستگی زیادی به صاحب خود پیدا می‌کند. برای این که سگ در طول سفر حس امنیت و آرامش داشته باشد، بهتر است شما یکی از لباس‌های خود را که از آن استفاده کرده‌اید (لباس را نباید بشویید)، را داخل قفس سگ قرار دهید. حیوان با حس کردن بوی صاحبش در طول مسیر حس می‌کند او کنارش است و ترس او از پرواز خیلی کمتر خواهد شد.

غذای سنگین قبل از پرواز ممنوع: برای پروازی راحت‌تر بهتر از چند ساعت قبل از پرواز به سگ خود غذای زیاد و سنگین ندهیم. البته این موضوع برای تمام حیوانات صدق می‌کند نه فقط سگ. ‌بلیط بدون توقف بخرید: قطعاً شرایط پرواز برای سگ یا دیگر حیوانات خیلی سخت‌تر از حالت عادی می‌باشد. برای این که سگتان کمتر اذیت شود و مدت زمان پرواز کمتری را تجربه کند، تا حد امکان برای او بلیط یکسره و بدون توقف تهیه فرمایید. به قوانین توجه کنید: توجه به قوانین و رعایت کردن آن‌ها در هر مکان و زمانی واجب است. برای خرید بلیط هواپیما برای حیوان خانگی خود، حتماً قوانین مربوط به حمل حیوان با هواپیما را از ایرلاینی که قرار است با آن سفر کنید، دریافت نمایید. چرا که در غیر این ‌صورت ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که کنترلش از عهده شما خارج بوده و باعث آزرده خاطر شدن شما می‌شود.

سخن نهایی

به طور کلی باید گفت ارسال حیوانات با هواپیما نه آن‌قدر کار سختی است که تحت هیچ شرایطی نشود آن را انجام داد و نه آن‌قدر آسان می‌باشد که به راحتی اتفاق بیفتد. در اصل شما باید پیگیر قوانین مربوط به ارسال حیوانات با هواپیما باشید و این قوانین را باید به صورت کاملاً دقیق از طریق تماس با ایرلاین مورد نظر خود دریافت کنید. فراموش نکنید که برای سفرهای خارج از کشور، قوانین مربوط به ارسال حیوانات با هواپیما در کشور مقصد را هم پیگیری نمایید. چرا که در برخی از کشورها حمل حیوانات با هواپیما کاملاً ممنوع می‌باشد.

سوالات متداول

1- هزینه حمل حیوانات با هواپیما چقدر است؟
مبلغ دقیق حمل حیوان خانگی در حین خرید بلیط روی هزینه اضافه بار حساب می‌شود که محاسبه این هزینه بر اساس وزن حیوان و وزن قفس آن است

2- مدارک لازم برای حمل حیوانات خانگی با هواپیما
شناسنامه حیوان
گذرنامه حیوان
اصل فرم پرداخت کرایه حمل حیوانات
تکمیل کردن فرم مخصوص درخواست انجام امور موجودات زنده
تأییدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه و همچنین اصل گواهی بهداشتی بین‌المللی که از سوی دامپزشکی دولتی کشور مبدأ یا مقصد صادر می‌شود

3- قفس مناسب حمل حیوان چطور باید باشد؟
قفس حیوان باید ابعاد مشخصی داشته باشد تا اجازه سفر به او داده شود.
قفس حیوان باید به اندازه کافی محکم باشد و همچنین دارای منافذ تهویه باشد.
در قفس حیوان حتماً باید قفل داشته باشد تا به صورت تصادفی باز نشود.
قفس پرندگان و حیوانات نباید چرخ داشته باشد.
بستن قلاده در داخل قفس ممنوع می‌باشد. همچنین پوزه حیوان هم باید آزاد باشد.
اگر امکان گازگرفتگی یا نیش زدن از سوی حیوان شما وجود دارد، حتماً کادر پرواز را از این موضوع مطلع بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *