واردات, وبلاگ

واردات قطعات کامپیوتر و پرسودترین قطعات وارداتی

واردات قطعات کامپیوتر

با در نظر گرفتن عمر حضور بشر روی کره زمین، زمان زیادی از اختراع کامپیوتر نمی گذرد؛ اما در همین مدت کوتاه نیز به جزیی جدانشدنی از زندگی انسان ها تبدیل شده است. به طوری که در تمامی ادارات، منازل و محیط های کاری، برای پیشبرد کارها به کامپیوتر احتیاج داریم؛ شاید تا الان از اهمیت واردات قطعات کامپیوتر با خبر شده باشید اما در ادامه با همراه باشید تا شما عزیزان را بیشتر با شرایط و نیاز تعرفه ها آشنا کنیم.

در این میان بدیهی است که اکثر قطعات کامپیوتر در ایران به میزان کافی تولید نمی شوند و کشورهای مختلفی در سراسر جهان که قادر به تولید قطعات کامپیوتر هستند، منبعی برای تامین نیاز مردم به این قطعات می باشند.

واردات قطعات کامپیوتر نیاز بازار امروز ایران به حساب می آید و رشد روزافزون تکنولوژی، سبب می شود تا قطعات مختلف کامپیوتری، حتی اگر از نظر عملکرد به مشکل نخورند، پس از مدتی دیگر نتوانند نیاز مصرف کنندگان را تامین نمایند. در این مقاله قصد داریم به چالش ها و نکات مربوط به واردات قطعات کامپیوتر بپردازیم.

کدام قطعات کامپیوتر برای واردات مناسب تر هستند؟

به طور کلی، قطعات کامپیوتری را به دو دسته قطعات اصلی و جانبی تقسیم می کنند. قطعات اصلی، همان قطعاتی هستند که درون کیس کامپیوتر استفاده می شوند و عملکرد و راه اندازی کامپیوتر، به آنها بستگی دارد. هارد دیسک، پاور، پردازنده، مادربرد، رم، CPU، کارت گرافیک، هارد SSD و کارت صدا، از جمله مهم ترین قطعات اصلی کامپیوتر هستند

قطعات جانبی به قطعاتی گفته می شود که رابط کاربر با کامپیوتر هستند و نبود آنها، اگرچه مانع از فعالیت کامپیوتر نمی شود، اما عملکرد کاربر را دچار اخلال می کند. از جمله این قطعات می توان به مانیتور، موس، کیبرد، پرینتر، اسکنر و بلندگو اشاره کرد.

شرایط واردات قطعات کامپیوتری

واردات این قطعات نیز مانند هر محصول دیگری، مراحل خاص خود را دارد و مجوزهای قانونی لازم در این زمینه باید اخذ شوند. برای واردات، ابتدا لازم است کارت بازرگانی داشته باشید یا یک شرکت واردات قطعات کامپیوتر را پیدا کرده و از آنها کمک بگیرید. سپس، به دنبال پیدا کردن فروشنده های قطعات کامپیوتر در سایر کشورها باشید. انتخاب کشور مورد نظر برای واردات، به عوامل متعددی بستگی دارد.

هزینه خرید و ارسال محصول، تحریم های اقتصادی، کیفیت قطعات تولیدی در کشور مورد نظر و سایر عواملی که ممکن است در میزان سود واردات قطعات کامپیوتر برای شما تاثیرگذار باشند، باید در انتخاب کشور مقصد لحاظ شوند. پس از تعیین این موارد، باید مجوزهای لازم را از گمرک دریافت کرده تا برای ترخیص کالا از گمرک و ورود کالا به کشور، دچار مشکل نشوید. دقت کنید که اجرای درست این مراحل از اهمیت بالایی برخوردار است.

واردات مستقیم و غیرمستقیم قطعات کامپیوتر

در واردات کالا از کشورهای خارجی، دو روش وجود دارد. روش اول واردات غیرمستقیم کالا است؛ بدین ترتیب که واردکننده از طریق یک واسطه که با قوانین و زیر و بم های واردات قطعات کامپیوتر آشنایی دارد، اقدام به واردات این قطعات می کند. این واسطه ها، تمامی کارهای مربوط به صادرات را انجام داده و مراحل مربوط به اخذ مجوز، مذاکره با فروشنده، تعیین قیمت و ترخیص کالا از گمرک را برای واردکننده انجام می دهند و بدین ترتیب، مناسب کسانی هستند که کوچکترین سررشته ای در واردات و صادرات و قوانین و نکات مربوط به آن ندارند و تنها با دراختیار داشتن سرمایه ای برای واردات، به دنبال دریافت سود اندکی از واردات می باشند.

روش دوم، همان روش واردات مستقیم است. در روش مستقیم، شما به عنوان صادرکننده، خود وارد عمل می شوید و نبض کار را در دست می گیرید. استفاده از این روش نیازمند اطلاع کامل از قوانین مربوط به واردات، مجوزها و پیچیدگی های مختلفی است که در این راه وجود دارند. از جمله مزایای واردات مستقیم، می توان به فروش و سود بیشتر، کنترل بالاتر بر فرایند واردات، افزایش اطلاع شما از بازار و افزایش تجربه و نیز، ایجاد ارتباط مستقیم با فروشندگان خارجی اشاره کرد. البته طبیعتا شما در این راه باید با چالش هایی مانند هزینه بالاتر، اخذ مجوزها از گمرک، تهیه سیستم حمل و نقل و توزیع و سایر مسائل دیگر نیز دست و چنجه نرم کنید. به طور کلی، توصیه ما این است که پس از کسب دانش کافی در زمینه واردات، خودتان به طور مستقیم وارد این زمینه شوید و کار را در دست بگیرید.

حمل و نقل قطعات کامپیوتر از کشور مبدا به ایران

حمل و نقل کالاهای وارداتی می تواند از طرق مختلفی صورت بگیرد. حمل و نقل از طریق زمین، هوا و دریا، راه های مختلفی هستند که پیش پای شما به عنوان واردکننده قطعات کامپیوتر قرار دارند. با توجه به شرایط خاص نگهداری از قطعات کامپیوتری، بهتر است حمل و نقل کالاها از طریق هوایی یا دریا صورت بگیرد تا آسیب های احتمالی وارده به قطعات الکترونیک وارداتی ، به حداقل ممکن برسد.

پیش فاکتور واردات قطعات کامپیوتر

پیش فاکتور یکی از مهم ترین سندهایی است که در فرایند واردات، میان فروشنده و خریدار رد و بدل میشود. پیش فاکتور شامل اطلاعات مهمی مانند تعداد کالاها، قیمت پرداختی، اطلاعات فروشنده و خریدار، مبدا و مقصد کالاهای رو و بدل شده، نحوه پرداخت هزینه کالاها از سوی خریدار به فروشنده و زمان پرداخت، مدت اعتبار فاکتور و نیز، تاریخ تحویل کالاها میباشد.

کالاهای وارداتی شما بدون پیش فاکتور دارای اعتبار نبوده و باید دقت کنید که حتما آن را از فروشنده دریافت کنید. همچنین، بایستی از صحت اطلاعات موجود در پیش فاکتور اطمینان کامل حاصل نمایید.

محاسبه قیمت تمام شده قطعات وارداتی کامپیوتر

نکته ای که در این میان اهمیت دارد، محاسبه درست قیمت تمام شده کالا است. در فرایند واردات قطعات کامپیوتر ، هزینه های مختلفی را باید متحمل شوید؛ از قبیل هزینه باربری، هزینه ارسال، گمرک، بازرسی و… . شما باید تمامی این هزینه ها را به درستی محاسبه کنید تا در انتخاب کشور و شرکت مورد نظرتان برای واردات، به درستی عمل کرده و قیمت گذاری مناسبی را روی محصولتان انجام دهید.

قاچاق قطعات کامپیوتر

به دلیل بازار پرسود قطعات کامپیوتری، بسیاری از واردکنندگان روی به قاچاق کالا می آورند تا از این طریق سود بیشتری نصیب خود کنند. ریسک واردات کالا به صورت قاچاق، بسیار بالا است و با وجود سود بالای آن، در صورت ضبط کالای شما، ممکن است تا 3 برابر ارزش کالای قاچاقی وارداتی تان، با جریمه مواجه شوید.

این یعنی علاوه بر از دست رفتن سرمایه، امکان ورشکستگی نیز در صورت پیگیری این روش بسیار بالا است. ضمن اینکه کالاهای قاچاق، از داشتن هرگونه ضمانت نامه و گارانتی نیز محروم هستند. بنابراین توصیه می کنیم از روش های قانونی و از فروشندگان معتبر کالای وارداتی خود را خریداری کنید.

تعرفه واردات قطعات کامپیوتر

یکی از نکات مهمی که در هزینه واردات قطعات کامپیوتر موثر است، تعرفه گمرکی آن است. تعرفه واردات قطعات رایانه دارای حقوق ورودی 5 درصد است که این هزینه، در هنگام ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت شود.

در هنگام محاسبه هزینه کل واردات، باید ابتدا از قیمت تعیین شده برای تعرفه واردات اطلاع داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که تعرفه های گمرکی برای سال جدید دچار تغییر و تحول نشده اند.

سود واردات قطعات کامپیوت

این که بتوانید چه مقدار سود از طریق واردات تجهیزات کامپیوتری به دست آورید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر بتوانید نیازهای بازار ایران را به خوبی شناسایی کرده و شرکت های فروشنده معتبری را بیابید، شانس شما برای موفقیت در در زمینه واردات لوازم جانبی کامپیوتر بیشتر خواهد بود. همچنین، شما باید بتوانید هزینه های واردات را به خوبی تخمین زده و با توجه به ظرفیت بازار، بهترین قیمت گذاری ممکن را انجام دهید تا هم خریداران زیادی داشته باشید و هم سود مناسبی نصیبتان شود.

شرکت واردات قطعات کامپیوتر

وقتی پای واردات قطعات الکترونیک به میان می آید، تخصص اهمیت بالایی دارد. اگر در مسیر واردات، شناخت کافی نسبت به قطعات کامپیوتر عرضه شده توسط فروشندگان خارجی نداشته باشید، امکان خرید قطعات بی کیفیت و بنجل بسیار بالا خواهد بود. این مسئله به خصوص در ابتدای راه واردات و زمانی که تجربه کافی ندارید، اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای اجتاب از رویارویی با این مشکل، مهم است که از یک شرکت معتبر واردکننده قطعات کامپیوتر کمک بگیرید.

سخن نهایی

در این مقاله درباره واردات قطعات کامپیوتر و نکاتی که در این زمینه می تواند به شما کمک کنند صحبت کردیم و امیدواریم نکات مطرح شده، بتوانند تا حدی به افزایش دانش شما در این زمینه کمک کرده باشند. اگر سوالی دارید که این مقاله به آن پاسخ نداده است، خوشحال می شویم آن را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱- کدام قطعات کامپیوتر برای واردات مناسب تر هستند؟
هارد دیسک، پاور، پردازنده، مادربرد، رم، CPU، کارت گرافیک، هارد SSD، کارت صدا، مانیتور، موس، کیبرد، پرینتر، اسکنر و بلندگو.

۲- تعرفه واردات قطعات کامپیوتر چقدر است؟
تعرفه واردات قطعات رایانه دارای حقوق ورودی 5 درصد است که این هزینه، در هنگام ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *