واردات, وبلاگ

واردات قطعات خودرو از دبی و 8 مرحله آن

واردات قطعات خودرو از دبی

واردات قطعات خودرو از دبی و 8 مرحله آن

در این مقاله، قصد داریم در مورد چگونگی خرید قطعات خودرو از دبی و واردات قطعات خودرو از دبی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

در دهه‌های اخیر، خودروهای خارجی بسیار زیادی وارد ایران شده و درصد بالایی از خودروهایی که در خیابان‌های ایران تردد می‌کنند، خودروهای وارداتی هستند. قطعات خودروهای وارداتی در کارخانه‌های ایرانی تولید نمی‌شود و برای تأمین نیاز بازار، قطعات یدکی این خودروها باید از خارج از کشور وارد شود. یکی از کشورهایی که بیشترین واردات قطعات یدکی خودروهای وارداتی از آن انجام می‌شود، امارات است. واردات قطعات خودرو از دبی تجارتی پرسود است که بسیاری از بازرگانان ایرانی تمایل دارند وارد این تجارت شوند. قطعات خودروهای ژاپنی، چینی و اروپایی معمولاً از دبی خریداری شده و سپس به ایران وارد می‌شوند. اما بهتر است بدانید که واردات قطعات خودرو از دبی پیچیدگی‌های خود را دارد و باید قبل از هر اقدامی اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید تا در آینده با مشکل مواجه نشده و ضرر نکنید.

 

مراحل واردات قطعات خودرو از دبی

همان طور که گفته شد، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی امری پیچیده است که نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه دارد. به طور کلی، واردات قطعات خودرو از دبی شامل چندین مرحله می‌شود که در زیر توضیح داده شده‌اند:

مرحله اول – پیدا کردن فروشنده

اولین قدم بعد از جمع آوری اطلاعات لازم در زمینه واردات قطعات خودرو از دبی، این است که تولیدکنندگان یا فروشندگان لوازم یدکی خودرو در دبی را پیدا کرده و با آنها وارد مذاکره شوید.

در این مرحله در مورد جزئیات قطعات مورد نظر، مشخصات فنی آن‌ها و قیمت با فروشنده مذاکره کرده و جهت بررسی کیفیت لوازم یدکی، از فروشنده یا نماینده تولیدکننده، درخواست می‌کنید که برای شما یک نمونه یا همان سمپل ارسال کند.

مرحله دوم – درخواست پروفرما

بعد از این که با فروشنده به توافق رسیدید، درخواست پروفرما می‌کنید. دقت داشته باشید که پروفرما یکی از مهم‌ترین مدارک در امر واردات قطعات خودرو از دبی است و بدون این مدرک قادر به ثبت سفارش و ترخیص کالای خود نخواهید بود.

پروفرما شامل اطلاعاتی نظیر نام و آدرس فروشنده، نام و آدرس خریدار، شماره پروفرما، تاریخ پروفرما، مدت اعتبار پروفرما، مشخصات کالا، تعداد کالا، قیمت واحد، قیمت کل، کارخانه سازنده، کشور مبدأ، کشور مقصد، روش حمل، روش پرداخت و غیره است.

مرحله سوم – ثبت سفارش

بعد از دریافت پروفرما یا همان پیش فاکتور، اقدام به ثبت سفارش کالا در سامانه وزارت صمت می‌کنید. در این مرحله اطلاعات کالا را به طور دقیق و بدون اشتباه در این سامانه وارد کرده و در آخر پروفرمایی که از فروشنده دریافت کرده‌اید را در این سامانه بارگذاری می‌کنید.

مرحله چهارم – دریافت مجوزهای لازم

در این مرحله، برای دریافت مجوزهای لازم که در زمان ثبت سفارش مشخص شده‌اند، اقدام می‌کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که مجوزهای مورد نیاز را دریافت نکنید امکان ترخیص کالا را نخواهید داشت.

یکی از مهم‌ترین مجوزهایی که در این مرحله باید دریافت شود، مجوز استاندارد است؛ لازم و ضروری است که قطعاتی که قصد وارد کردن آن‌ها را دارید، مورد تأیید سازمان استاندارد قرار بگیرند.

مرحله پنجم – تخصیص ارز

در این مرحله بعد از اینکه ثبت سفارش تکمیل شد و تمام مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه دریافت کردید، درخواست تخصیص ارز خود را برای بانک عامل ارسال کرده و در صف تخصیص ارز قرار می‌گیرید.

مرحله ششم – حواله مبلغ پیش فاکتور برای فروشنده

پس از اینکه ارز درخواستی به شما تخصیص داده شد، نوبت به پرداخت مبلغ پیش فاکتور می‌رسد. در این مرحله، از طریق صرافی‌های رسمی و یا صرافی بانک‌ها می‌توانید مبلغ پیش فاکتور را به حساب فروشنده در دبی واریز کنید.

مرحله هفتم – حمل کالا

در این مرحله، کالا از دبی حمل می‌شود. روش‌های مختلفی برای حمل کالا به ایران وجود دارد. حمل هوایی و حمل دریایی دو روشی هستند که واردات قطعات خودرو از دبی به ایران از طریق یکی از این دو روش صورت می‌گیرد. روش هوایی برای حمل کالاهایی که وزن و حجم بالایی ندارند مناسب بوده و سریع‌تر است، اما روش دریایی برای کالاهای سنگین‌تر و حجیم‌تر مناسب بوده و معمولاً مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به یکی از بنادر ایران در جنوب کشور برسد.

از آنجایی که دبی فاصله کمی با ایران دارد، حمل کالا از این شهر به ایران بسیار ارزان قیمت و مقرون به صرفه است؛ به همین دلیل است که بسیاری از بازرگانان واردات قطعات خودرو از دبی به ایران را ترجیح می‌دهند.

مرحله هشتم – ترخیص کالا

ترخیص کالا آخرین مرحله در پروسه واردات قطعات خودرو از دبی به ایران است. در این مرحله و بعد از این که کالای شما از یکی از گمرکات کشور وارد ایران شد، می‌توانید برای ترخیص آن اقدام کنید.

بهتر است بدانید که پروسه ترخیص کالا پروسه بسیار پیچیده و دشواری است که اگر در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی ندارید بهتر است این امر را به یک متخصص بسپارید در غیر این صورت ممکن است این مسیر بسیار زمان بر شده و باعث ضرر و زیان مالی برای شما شود.

شما اگر قصد واردات قطعات خودرو از دبی را دارید می‌توانید این پروسه را به شرکت ایرانیان دبی بسپارید.

چه قطعاتی را می‌توان از دبی وارد کرد؟

به طور کلی قطعات خودرو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

لوازم و قطعات یدکی نو
لوازم و قطعات یدکی استوک
دسته اول که مشخص است؛ قطعات نو هستند که توسط نمایندگی‌های شرکت‌های تولیدکننده به فروش می‌رسند.

دسته دوم به قطعاتی گفته می‌شوند که به دلیل مشکلات فنی بسیار کوچکی که داشته‌اند به کارخانه سازنده پس فرستاده شده و کارخانه با تعمیر و رفع کامل مشکل فنی، آن‌ها را دوباره روانه بازار کرده است. در ادامه بیشتر در مورد این نوع قطعات صحبت می‌کنیم.

واردات قطعات استوک خودرو از دبی

واردات قطعات استوک خودرو از دبی سود بسیار زیادی برای بازرگانان ایرانی به همراه داشت؛ از طرفی این قطعات قیمت بسیار مناسبی داشته و از طرف دیگر کیفیتی مثل کیفیت قطعات نو و فابریک دارند که همین موضوع باعث می‌شود طرف‌داران زیادی داشته باشند. می‌توان گفت بزرگ‌ترین بازار لوازم یدکی خودرو، چه استوک و چه فابریک، متعلق به دبی است؛ با این حال، موضوعی که باید در اینجا ذکر کنیم این است که واردات قطعات استوک خودرو از دبی به ایران ممنوع شده است و در حال حاضر، امکان وارد کردن این نوع قطعات وجود ندارد.

مالیات بر ارزش افزوده واردات قطعات خودرو از دبی

مالیات بر ارزش افزوده مسئله بسیار مهمی است که بهتر است قبل از هر اقدامی از میزان آن اطلاعات کافی داشته باشید. مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که شما باید برای کالایی که وارد کشور می‌کنید به دولت پرداخت نمایید. مقدار مالیات بر ارزش افزوده متغیر است و بر اساس قیمت کل کالای وارداتی محاسبه می‌شود، بنابراین نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

سخن پایانی

واردات قطعات خودرو از دبی یکی از پرسودترین تجارت‌ها بوده و بازرگانان ایرانی همیشه به دنبال واردات قطعات استوک خودرو از دبی به ایران هستند، اما همان طور که گفته شد، این کار نیاز به تجربه و دانش کافی دارد در غیر این صورت ممکن است باعث ضرر و زیان مالی شود.

پیشنهاد ما این است که امر واردات لوازم یدکی خودرو از دبی را به شرکت‌های بازرگانی که در این زمینه متخصص هستند بسپارید تا این پروسه به راحتی انجام شود. 

سوالات متداول

چه قطعاتی را می‌توان از دبی وارد کرد؟
لوازم و قطعات یدکی نو
لوازم و قطعات یدکی استوک


مراحل واردات قطعات خودرو از دبی چگونه است؟
واردات قطعات خودرو از دبی شامل چندین مرحله می‌شود:
مرحله اول – پیدا کردن فروشنده
مرحله دوم – درخواست پروفرما
مرحله سوم – ثبت سفارش
مرحله چهارم – دریافت مجوزهای لازم
مرحله پنجم – تخصیص ارز
مرحله ششم – حواله مبلغ پیش فاکتور برای فروشنده
مرحله هفتم – حمل کالا
مرحله هشتم – ترخیص کالا

واردات قطعات استوک خودرو از دبی به چه صورت است؟
واردات قطعات استوک از دبی به ایران ممنوع شده است و در حال حاضر، امکان وارد کردن این نوع قطعات وجود ندارد.  

مالیات بر ارزش افزوده واردات قطعات خودرو از دبی چقدر است؟
مقدار مالیات بر ارزش افزوده متغیر است و بر اساس قیمت کل کالای وارداتی محاسبه می‌شود، بنابراین نمی‌توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *