واردات, وبلاگ

واردات قطعات الکترونیک و بهترین قطعات وارداتی چین

واردات قطعات الکترونیک

وسایل الکترونیک امروزه کاربردهای غیر قابل جاگزینی دارند و در سطوح وسیعی در حال استفاده شدن هستند. از صنایع مهندسی و پزشکی گرفته تا کارخانه ها و حمل و نقل. با توجه به پیچیدگی ساخت این قطعات، بسیاری از کشورها حداقل بخشی از قطعات الکترونیک مورد نیاز خود را از خارج از کشور وارد میکنند. در ایران نیز واردات قطعات الکترونیک رونق و رواج بسیاری دارد. البته برای واردات، نکات بسیاری باید رعایت شوند؛ برای مثال قیمت مناسب، بازار مناسب واردات و کیفیت مناسب قطعات الکترونیک، عواملی هستند که میتوانند در موفقیت یک واردکننده قطعات الکترونیک تاثیر بسزایی داشته باشد.

در این مقاله سعی میکنیم نکاتی مفید را در زمینه واردات قطعات الکترونیکی، از مزایای آن گرفته تا مراحل لازم برای واردات، برای شما بیان کنیم.

معرفی قطعات الکترونیکی مورد نیاز برای واردات

در کشور ما نیاز به واردات قطعات الکترونیکی خاصی همواره وجود دارد. انتخاب قطعه وارداتی، باید بر اساس نیاز بازار صورت پذیرد و این مسئله نیز نیازمند شناخت دقیق از بازار داخل کشور است. قبل از انتخاب قطعات مورد نظر، لازم است تحقیقات کاملی را درباره بازار قطعات الکتریکی و مشتریان هدف خود داشته باشید. تعدادی از قطعات الکترونیک وارداتی در ایران عبارت اند از:

 • انواع PLC
 • انواع انکودر
 • کانکتور
 • آی سی IC
 • ماژول الکترونیکی
 • فن و خنک کننده
 • انواع HMI
 • انواع درایو
 • خازن
 • دیود
 • انواع ترانسمیتر

شیرینی های صادراتی ایران

شیرینی های صادراتی در ایران و همه جای جهان شامل موارد زیر می شود:

 • انواع کیک
 • انواع کلوچه
 • بیسکویت
 • شکلات
 • ویفر
 • غلات حجیم شده
 • آبنبات
 • فرآورده های کاکائویی
 • تافی
 • آدامس
 • هر نوع فرآورده حاصل از کاکائو

  البته این فهرست محدودیتی را برای مشتریان ایجاد نمیکند و در صورت نیاز، میتوان قطعات دیگری را نیز از خارج از کشور سفارش داد. همچنین، در مرحله انتخاب کشور مورد نظر برای واردات، باید به بازار آن کشور دقت داشته باشید. اگر قطعه خاصی وجود دارد که حتما مایل به واردات آن هستید، باید بازار کشورهای مختلف را در تولید آن قطعه مورد بررسی قرار دهید.

  این نکته تا حد زیاد می‌توان در روند فعالیت شما تاثیرگذار باشد؛‌ به این دلیل که با یک انتخاب اشتباه ممکن است آسیب‌ها جبران ناپذیری به فعالیت‌های شما وارد از این رو ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم در روند واردات قطعات الکترونیک کشوری که مایل به واردات این قطعات می‌باشید را به بهترین شکل ممکن بررسی کنید.

مزایای واردات قطعات الکترونیک

اشاره کردیم که صنایع و کارخانه های مختلف در سراسر کشور نیازمند به قطعات الکترونیک هستند. از طرفی، شرایط واردات و صادرات به دلیل مسائل تحریمی، شاهد پیچیدگی هایی بوده که موجب افزایش قیمت و کاهش کیفیت محصولات صادراتی شده است. در این میان، یافتن یک شرکت معتبر واردکننده مانند ایرانیان دبی، میتواند نگرانی های شما بابت این مسائل را به حداقل برساند. با دریافت مشاوره از سوی کارشناسان ما، میتوانید نسبت به موفقیت در این زمینه مطمئن باشید.

مراحل واردات قطعات الکترونیک

پس از پیدا کردن شرکت مناسب داخلی و خارجی، میتوانید مراحل واردات را قدم به قدم طی کنید. در مرحله ثبت سفارش، جزییات اهمیت فراوانی دارند. این خود دلیلی است که عرصه واردات قطعات الکترونیک را به یک عرصه حساس تبدیل میکند؛ به گونه ای که خیلی ها تمایل به ورود به این عرصه را ندارند. نکته هم در آنجاست که در هنگام ثبت سفارش، باید جزییات کامل قطعه مدنظر خود را به شرکت فروشنده اعلام کنید تا دقیقا همان قطعه ای را که میخواهید برای شما ارسال کنند. برای سفارش دقیق قطعه مورد نظر، باید به کارخانه سازنده قطعه، دیتا شیت کالا، تعداد مورد نیاز برای خرید، اطلاعات شرکت سازنده و شماره فنی را به شرکت فروشنده اعلام کنید. همچنین در این مرحله باید مشخص کنید که سفرش شما قرار است به کدام یک از 3 روش زمینی، هوایی یا دریایی قرار است ارسال شود. در ادامه مراحل واردات این قطعات را برایتان شرح می دهیم.

1. سفارش قطعات الکترونیک از خارج کشور

بهترین راه برای سفارش قطعه الکترونیکی مورد نظر، انتخاب یک شرکت واردکننده مناسب است. این شرکت ها در نقش یک واسطه عمل می کنند و اقدامات قانونی لازم و ثبت سفارش را به نمایندگی از طرف شما انجام میدهند. انتخاب یک شرکت ایرانی آشنا با شرایط واردات در زمینه قطعات الکترونیک، از این جهت حائز اهمیت است که قطعات الکترونیک بسیار ظریف و حساس هستند. یعنی در صورت عدم شناخت شما از میزان مراقبت لازم از این قطعات، یا عدم شناخت از استانداردهای شرکت فروشنده خارجی، ممکن است قطعات خریداری شده توسط شما خراب باشند یا در هنگام حمل و نقل دچار آسیب دیدگی شوند. بنابراین قبل از ثبت سفارش قطعات الکترونیکی وارداتی، باید حتما اقدام به دریافت مشاوره در زمینه واردات کنید.

2. انتخاب شرکت فروشنده قطعات الکترونیک

انتخاب شرکت مناسب خارجی برای خرید قطعات الکترونیک، یکی از مراحل مهم واردات در این زمینه میباشد. شرکت مدنظر شما، در شرایطی میتواند انتخابی مناسب و سودآور محسوب شود که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • داشتن سابقه طولانی در این زمینه: این خود به تنهایی یک فاکتور مهم است. سابقه طولانی علاوه بر اینکه احتمال بالا بودن اعتبار آن شرکت را بیشتر میکند، امکان جستجو و تحقیق درباره آن شرکت را نیز برای تایید یا رد اعتبار آن به وجود می آورد.
 • شناخت کافی از قطعات مختلف و کیفیت آنها: یک شرکت فروشنده مناسب باید اطلاعات کافی از بازار قطعات الکترونیک و انواع آنها را داشته باشد. چون این ویژگی سبب میشود آن شرکت بتواند مناسب ترین گزینه های بازار برای خرید را به شما معرفی کند.
 • قیمت مناسب و معقول برای خدمات فروش: این مسئله به استراتژی شرکت فروشنده بستگی دارد. باید با توجه به بازار داخلی قطعات الکترونیک، بتوانید تشخیص دهید که بازه قیمتی مناسب برای آن قطعه در چه حدودی است. پس از آن میتوانید تخمین بزنید که در چه صورت و در چه قیمتی، خرید از یک شرکت خارجی میتواند برایتان به صرفه باشد.
 • توانایی خرید عمده قطعات الکترونیک: قطعا شما به عنوان یک واردکننده، باید اقدام به واردات عمده قطعات الکترونیک کنید. بدیهی است که واردات عمده منجر به کاهش قیمت خرید و افزایش سود شما میشود.
 • توانایی پیدا کردن قطعات نایاب در بازار: اگر می خواهید در بازار داخلی قطعات الکترونیک، یک مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبا داشته باشید، باید قادر به پیدا کردن قطعاتی باشید که در بازار داخلی کمیاب یا نایاب هستند و علاوه بر آن بازار به آنها نیاز دارد. شرکت مورد نظر شما باید قادر باشد این نیاز شما را برآورده کند.
 • سرعت بالا در ارسال محموله های سفارشی: بازار همواره به قطعات مختلف نیاز دارد و در صورت دریافت سفارش های مناسب از مشتریان داخلی، باید قادر باشید این سفارش ها را به سرعت تامین کنید. این یکی از مهم ترین ویژگی های شرکت فروشنده قطعات خارجی است.

3. ارتباط تان با فروشنده را خوب نگه دارید

این درست است که همه در نهایت به بالاترین سود ممکن فکر می کنند؛ اما اگر فروشنده قابل اطمینانی پیدا کردید، سعی کنید او را راضی نگه دارید. در مذاکرات قیمت، بهتر است تلاش کنید به قیمتی دست پیدا کنید که هر دو طرف راضی باشند و از سویی، اعتباری تحت عنوان یک خریدار خوشنام برای خودتان دست و پا کنید.

4. بررسی قوانین مالیاتی

قوانین مالیاتی هر کشوری با دیگر کشور ها متفاوت است. شما باید قوانین مالیاتی کشور مبدا را به طور دقیق بررسی کنید تا بتوانید محصولاتی با مالیات گمرکی کمتر را وارد کنید و حاشیه سودتان را افزایش دهید.

5. برنامه ریزی و محاسبه هزینه‌ها

در این مرحله باید تمام هزینه‌های این کار را برآورد کرده و سود خود را محاسبه کنید. پیشنهاد می‌شود به دنبال قطعات الکترونیکی برند نباشید؛ زیرا نه تنها باید هزینه بیشتری بابت خرید آنها پرداخت کنید، بلکه بیشتر آنها تقلبی هستند و ممکن است در گمرک ایران ضبط شوند.

6. یک قرارداد محکم و خدشه ناپذیر تهیه کنید

بستن قرارداد، بخش مهمی از یک ارتباط تجاری است. یک قرار داد خوب، بیش از هر ویژگی دیگری باید دارای شفافیت باشد. در قرارداد تجاری باید تمامی نکات مربوط به جدول زمانی تحویل، نحوه پرداخت، وظایف طرفین و جریمه هایی که برای عدم عمل به تعهدات در نظر گرفته می شود، موجود باشند. وقتی همه چیز را روی کاغذ بیاورید، احتمال عمل کردن طرفین به تعهدات، خیلی بیشتر خواهد بود.

7. خرید کالا و حمل و نقل آن

در این مرحله شما باید کالای مورد نظر را از فروشنده خریداری کرده و مبلغ آن را به صورت ارزی پرداخت کنید. پس از خرید کالا نوبت به حمل آن می‌رسد. چندین روش برای حمل و نقل قطعات الکترونیکی به ایران وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس شرایط خود و کالا مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

حمل و نقل هوایی مزیت‌ها و معایبی دارد؛ به طور مثال بسیار سریع به مقصد می‌رسد؛ اما نسبت به حمل دریایی بسیار گران‌تر است و روش دریایی خیلی بیشتر طول می‌کشد تا به مقصد برسد. اگر قطعات الکترونیکی که خریداری کرده‌اید زیر 10 کیلو وزن دارند می‌توانید از طریق پست نیز آن‌ها را ارسال کنید. به طور مثال سیستم پستی China Post به روش‌ هوایی بسته‌های شما را باقیمت‌های مناسب ارسال می‌کنند.

شرکت ایرانیان دبی چندین راه برای حمل کالای شما داشته و بهترین روش حمل را با توجه به شرایط شما و بارتان پیشنهاد می‌دهد و در کمترین زمان و با بهترین قیمت ممکن بار شما را حمل خواهد کرد.

8. تشریفات گمرکی

امور گمرکی ایران می‌تواند بسیار پیچیده و خسته کننده باشد و اگر اطلاعات و تجربه کافی در انجام تشریفات گمرکی نداشته باشید، حتی ممکن است باعث ضرر و زیان شما شود. به ویژه اگر بار به صورت دریایی به یکی از بنادر جنوب کشور حمل شود. گمرکات بنادر کشور بسیار سخت‌گیرتر هستند و پروسه ترخیص در این بنادر بیشتر طول می‌کشد.

برای ترخیص کالا خود به مدارک مختلفی نیاز دارید که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • پکینگ لیست یا لیست عدل بندی (اقلام موجود در بار را نشان می‌دهد)
 • اینوویس یا فاکتور فروشنده
 • بارنامه
 • دیتاشیت
 • بیمه نامه بار
 • قبض انبار و ترخیصیه
 • اظهارنامه
  مدارک بالا تنها برخی از مهم‌ترین مدارکی است که شما جهت ترخیص کالای خود از گمرک به آنها احتیاج دارید. شرکت تی اکسپرس در زمینه انجام امور گمرکی دارای سال‌ها تجربه بوده و در کمترین زمان ممکن بار شما را از گمرک خارج می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص مدارک و تشریفات گمرکی می‌توانید با کارشناسان تی اکسپرس در تماس باشید و از آن‌ها مشاوره تخصصی در این زمینه دریافت کنید.

روش های حمل و نقل قطعات الکترونیک وارداتی از خارج از کشور به ایران

بهترین روش برای حمل و نقل قطعات الکترونیک، روش هوایی است. در این روش احتمال آسیب به قطعات الکترونیک به حداقل میرسد و سرعت بالایی نیز در ارسال محموله های سفارشی شما دارد. ایراد این روش، پرهزینه بودن آن است. اگر هزینه های واردات با انتخاب این روش خیلی زیاد میشود، بهتر است به روش دریایی روی بیاورید که کم هزینه تر است. در هر دو روش، باید حواستان به روش مناسب بسته بندی قطعات الکترونیک باشد. این قطعات بسیار حساس هستند و در صورت کوتاهی در بسته بندی مناسب و آسیب دیدگی آن قطعات، شما با ضرر و زیان قابل توجهی مواجه خواهید شد.

تعرفه واردات قطعات الکترونیک

تعرفه گمرکی واردات قطعات الکترونیک عدد ثابتی نیست و همواره تغییر میکند. برای مثال، تعرفه واردات انواع خازن، عددی در حدود 4 تا 5 درصد است. اما برای خازن های قدرت، این عدد تا 20 درصد افزایش می یابد. همچنین دیودهای غیرحساس در برابر نور، ماژول های دیود LED، دستگاه کنترل پنل لمسی (HMI) و کانکتور قابل نصب بر روی برد مدار چاپی، نیز دارای تعرفه ورودی 4 درصدی هستند. تعیین تعرفه گمرکی، به قیمت، جنس محصول، نایاب بودن محصول در بازار داخلی و ارزش آن محصول بستگی دارد. همچنین کشور مبدا محصول وارداتی شما نیز در تعیین تعرفه گمرکی آن موثر است.

واردات قطعات الکترونیک از چین

قطعات الکترونیکی چینی در ایران بازار بسیار خوبی دارد و به دلیل قیمت مناسب و کیفیت نسبتاً خوب افراد زیادی ترجیح می‌دهند از قطعات الکترونیکی چینی استفاده کنند. به همین دلیل، واردات قطعات الکترونیکی از چین تجارتی بسیار پرسود است. اما واردات این قطعات از چین قوانین و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که باید قبل از هر اقدامی از مراحل آن اطلاعات کافی داشته باشید.

دستورالمعل های واردات قطعات الکترونیکی از چین

خرید و فروش قطعات الکترونیک شامل یک سری دستورالعمل های خاص است. از جمله:

ولتاژ پایین یا LVD

دستورالعمل LVD یا Low Voltage Directive دستور العملی است که برای قطعات الکترونیکی در محدوده ولتاژ 50 تا 1000 ولت جریان متناوب و 75 تا 1500 ولت جریان مستقیم در نظر گرفته می شود. هدف از ایجاد این دستورالعمل، اطمینان از محافظت شدن شهروندان در برابر خطرات احتمالی قطعات الکترونیکی است. این دستورالمعل از سال 2016 در حال اجرا می باشد.

محدودیت مواد خطرناک ROHS

دستور العمل ROHS مخفف عبارت Restriction of hazardous substances in electrical and Electronic Equipment می باشد که به معنای محدودیت استفاده از مواد خطرساز در تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی می باشد. هدف از این قانون، محدودیت استفاده از برخی فلزات و مواد خاص در قطعات الکترونیکی است. از جمله:

 • سرب
 • کادمیوم
 • جیوه
 • کروم شش ظرفیتی
 • دی فنیل اتر های پلی برومینه
 • بی فنیل های پلی برومینه
 • اتیل هگزیل فتالات
 • دی ایزو بوتیل فتالات
 • بنزیل بوتیل فتالات
 • دی بوتیل فتالات

تجهیزات رادیویی RED

دستورالعمل RED الزاماتی مهم و اساسی را برای استفاده درست از تجهیزات رادیویی و حفاظت از افراد مرتبط با آن ها فراهم می کند.

سازگاری الکترونیکی EMC

این دستور العمل برای سازگاری الکترومغناطیسی قطعات الکترونیک ایجاد شده است.

بخشنامه WEEE

این بخشنامه به زباله های دستگاه های الکترونیکی و الکتریکی اشاره دارد. با توجه به این که در ساخت این قطعات از مواد شیمیایی استفاده می شود، می توانند مشکلات عدیده ای را برای سلامت و بهداشت انسان ها و محیط زیست به وجود بیاورند.

مزیت واردات قطعات الکترونیک از چین چیست؟

همان طور که گفته شد، واردات این نوع قطعات از چین مزایای بسیاری دارد که یکی از مهم‌ترین آنها قیمت پایین آنها است. بیشتر شرکت‌ها و برندهای معتبری که لوازم الکترونیکی مانند گوشی موبایل، لپ تاپ و تبلت تولید می‌کنند، قطعات الکترونیکی مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان چینی تهیه می‌نمایند و همین امر نشان‌دهنده کیفیت خوب و قیمت مناسب این نوع کالاها در چین است. برخی دیگر از مزایای واردات قطعات الکترونیک از چین در زیر آورده شده است:

بهترین تولیدکنندگان جهان

می‌توان گفت که بهترین تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی در جهان در چین هستند. به طوری که بسیاری از برندهای اروپایی و آمریکایی، مانند اپل، قطعات الکترونیکی مورد استفاده خود را از تولید کنندگان چینی تهیه می‌کنند.

رنج وسیع قطعات

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایا، تنوع این قطعات است؛ شما در بازارهای چین به رنج وسیعی از قطعات الکترونیکی با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف دسترسی خواهید داشت؛ بنابراین شما می‌توانید به راحتی قطعات مورد نظر خود را در بازارهای چین پیدا کنید.

حمل و نقل سریع

از آن جایی که چین یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی در جهان است، حمل و نقل کالا از این کشور به نقاط مختلف جهان با چندین روش مختلف صورت می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، روش دریایی است؛ البته اگر فاکتور زمان برای شما اهمیت دارد و بار شما حجم و وزن بالایی ندارد، پیشنهاد می‌دهیم حمل هوایی را انتخاب کنید.

به طور کلی، برای حمل و نقل سریع کالا، بهترین راهکار، استفاده از روش هوایی است.

بهترین قطعات الکترونیکی برای واردات از چین

پرسودترین قطعات الکترونیکی برای واردات از چین شامل موارد زیر می باشد:

 • آی سی
 • انواع ماژول
 • ترانسفورماتور
 • برد الکترونیکی
 • لامپ های LED
 • سرپیچ لامپ
 • میکروکنترلر
 • کابل برق
 • سنسور
 • کیت های الکترونیکی
 • پرینترهای سه بعدی
 • مبدل های آنالوگ به دیجیتال
 • ترانزیستور

واردات قطعات الکترونیک از چین با سرمایه کم

همانند بیشتر کالاها، قطعات الکترونیکی نیز همواره دستخوش تغییر قیمت هستند؛ بنابراین نمی‌توان به صورت دقیق گفت که برای واردات این نوع کالاها از چین شما به چه مقدار سرمایه احتیاج دارید. درست است که واردات قطعات الکترونیک از چین تجارتی پرسود برای واردکنندگان است؛ اما مشکلات و دردسرهای خاص خودش را نیز دارد و نیازمند کمک گرفتن از افراد با تجربه در این زمینه می‌باشد. به صورت کلی شما می‌توانید واردات را با حجم کمتری شروع کرده و هم‌زمان تجربه نیز کسب کنید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به واردات قطعات الکترونیک، مزایای آن، روش های حمل و نقل، شرکت مناسب فروش و تعرفه واردات قطعات الکترونیکی صحبت کردیم. قطعات الکترونیک محصولاتی هستند که نیاز بازار امروز به آنها همواره وجود دارد و فرصت های بی شماری را در اختیار واردکنندگان قرار میدهد. همچنین در اختیار داشتن دانش کافی در این زمینه، قبل از ورود به عرصه واردات این قطعات، امری ضروری است. اگر در این زمینه سوال یا ابهامی دارید که این مطلب به آن پاسخ نداده است، خوشحال میشویم آن را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم به سوالات شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول

1- مهم ترین قطعات الکترونیک وارداتی در ایران کدام اند؟
انواع PLC
انواع انکودر
کانکتور
آی سی IC
ماژول الکترونیکی
فن و خنک کننده
انواع HMI
انواع درایو
خازن
دیود
انواع ترانسمیتر

2- مراحل واردات قطعات الکترونیک شامل چه مراحلی است؟
1. سفارش قطعات الکترونیک از خارج کشور
2. انتخاب شرکت فروشنده قطعات الکترونیک
3. ارتباط تان با فروشنده را خوب نگه دارید
4. بررسی قوانین مالیاتی
5. برنامه ریزی و محاسبه هزینه‌ها
6. یک قرارداد محکم و خدشه ناپذیر تهیه کنید
7. خرید کالا و حمل و نقل آن
8. تشریفات گمرکی

3- تعرفه واردات قطعات الکترونیکی چه عددی است؟
تعیین تعرفه گمرکی، به قیمت، جنس محصول، نایاب بودن محصول در بازار داخلی و ارزش آن محصول بستگی دارد. تعرفه واردات انواع خازن، عددی در حدود 4 تا 5 درصد است. اما برای خازن های قدرت، این عدد تا 20 درصد افزایش می یابد. همچنین دیودهای غیرحساس در برابر نور، ماژول های دیود LED، دستگاه کنترل پنل لمسی (HMI) و کانکتور قابل نصب بر روی برد مدار چاپی، نیز دارای تعرفه ورودی 4 درصدی هستند.

4- بهترین قطعات الکترونیکی برای واردات از چین کدام اند؟
آی سی
انواع ماژول
ترانسفورماتور
برد الکترونیکی
لامپ های LED
سرپیچ لامپ
میکروکنترلر
کابل برق
سنسور
کیت های الکترونیکی
پرینترهای سه بعدی
مبدل های آنالوگ به دیجیتال
ترانزیستور

 

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *