واردات, وبلاگ

واردات تجهیزات پزشکی از 0 تا 100 و تعرفه گمرکی

ارزش کل بازار تجهیزات پزشکی ایران در سال 1401 معادل با 3.5 میلیارد دلار بوده است که از این میزان، حدود 65 درصد آن را تجهیزات پزشکی وارداتی تشکیل میدهند. واردات تجهیزات پزشکی در کشورمان رونق فراوانی دارد و اقلام مختلفی از تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، همه ساله از کشورهای مختلف جهان به ایران وارد میشود. ناگفته پیداست که با در نظر گرفتن اهمیت تجهیزات پزشکی در حفظ سلامت بیماران، واردات این اقلام با سختگیری بیشتری مواجه است و مجوزهای مختلفی در این زمینه مورد نیاز است. از این رو، علی رغم حجم بالای واردات، لازم است از پیچ و خم های این مسیر آگاه شده و نکات لازم برای ورود به این عرصه را بدانیم. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد واردات تجهیزات پزشکی را بررسی کنیم و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. با ما همراه باشید.

کدام تجهیزات پزشکی به کشور وارد میشوند؟

علم پزشکی بسیار گسترده است و تجهیزات مختلفی در زمینه های مختلف برای پزشکان و بیماران استفاده میشوند. بدیهی است که اکثر کشورهای دنیا امکان تولید همه این تجهیزات را ندارند و ایران نیز در این زمینه مستثنی نیست. واردات لوازم پزشکی در ایران محدود به بخش خاصی نمیشود و انواع و اقسام این تجهیزات همه ساله به کشور وارد میشوند. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تجهیزات دندانپزشکی

مانند دوربین داخلی برای دهان، نگاتسکوپ، سنسورهای RVG، اولتراسونیک، دستگاه جرم گیری، انواع فرز، دستگاه رادیوگرافی، قیچی دندانپزشکی، تجهیزات رادیولوژی دهان، اسکنر فسفرپلیت، کورت های جراحی، هت چت و… .

2. ابزارهای جراحی عمومی

از جمله چاقوهای جراحی، نخ بخیه، چسب برش جراحی، استپلر لاپاراسکوپی، انواع سیستم های درناژ، تیشواکسپندر و… .

3. تجهیزات ارتوپدی، سی تی اسکن، تصویربرداری، فیزیوتراپی

4. تجهیزات عمومی بیمارستانی و پزشکی

مانند تخت بیمارستانی، برانکارد، دستگاه فور، صندلی تابوره، پاراوان، رنه فرم، دستگاه اتوکلاو و… .

5. تجهیزات درمان و بستری اطفال

مانند تخت وارمر، بیلی روبین چک، فتوتراپی، اکسی هود و انکوباتور.

6. تجهیزات آزمایشگاهی

مانند ترازوی آزمایشگاهی، چراغ بونزن، سانتریفیوژ، میکروسکوپ، مثلث نسوز و سه پایه، قیف آزمایشگاهی، ترموتر، بشر، بورت، لوله های آزمایش و… .

7. تجهیزات جراحی و اتاق عمل

از جمله دستگاه سی آر ام، اکسیژن ساز، ماشین بیهوشی، ساکشن جراحی، ابزار جراحی، تیغ میکروتوم، سوزن بیوپسی، چراغ سیالیتیک، الکتروکوتر، سوزن اسپاینال و… .

8. تجهیزات پوست، مو و زیبایی

مانند دستگاه میکرودرم، دستگاه لیزر مو، آر اف فرکشنال، دستگاه کیوسوییچ، دستگاه پلاسما، هیدرودرم ابریژن، دستگاه هایفو و… .

مراحل واردات تجهیزات پزشکی

اشاره کردیم که تجهیزات پزشکی از جمله اقلام وارداتی پرسود هستند و با توجه به دشواری خودکفایی کامل در این زمینه، امکان سرمایه گذاری طولانی مدت نیز در واردات این اقلام وجود دارد. از این رو، در شرایط عادی عده زیادی از واردکنندگان تمایل دارند در این زمینه فعالیت کنند؛ اما قوانین واردات این تجهیزات کمی سختگیرانه وضع شده تا امکان خسارت به بیماران، پزشکان و بیمارستان ها در اثر کیفیت پایین یا استاندارد نبودن این تجهیزات، به حداقل برسد. برای شروع، باید انواع و اقسام مجوز واردات تجهیزات پزشکی را اخذ کنید و از قوانین مختلف این عرصه آگاهی داشته باشید. مراحل قانونی واردات تجهیزات پزشکی عبارتند از:

 • آماده سازی مدارک لازم برای دریافت مجوز واردات از اداره کل تجهیزات پزشکی
 • مراجعه به سامانه جامع تجارت ایران NTSW و دریافت مجوز واردات و صادرات
 • اگر یک شرکت تجاری دارید، باید در سامانه جامع ثبت شرکت ها مدارک مثبت ثبت شرکت را دریافت کنید.
 • دریافت کد IRC (که مخفف Iran Registration Code میباشد) از سازمان غذا و دارو
 • دریافت تاییدیه از سوی ناظر یا مدیر فنی تعیین شده از سوی کمیته تجهیزات پزشکی

پرداخت هزینه های واردات تجهیزات پزشکی

همچنین، برای ترخیص تجهیزات پزشکی وارداتی از گمرک، مدارک دیگری نیز باید موجود باشند که برخی از آنها عبارتند از:

 • کد تعرفه گمرکی
 • برگه ثبت سفارش واردات کالا
 • پرفورما یا پیش فاکتور
 • کارت بازرگانی
 • پکینگ لیست
 • اسناد حمل و نقل کالا از
 • کشور مبدا تا ایران
 • ترخیصیه
 • اسناد پرداخت بانکی

شرایط واردات لوازم پزشکی

در مرحله عبور کالاها از گمرک، باید نکات خاصی را مد نظر داشته باشید. داشتن مدارک لازم برای واردات تجهیزات پزشکی، تنها شرط موجود نیست و باید از ریزه کاری ها و جزییات قوانین موجود در این زمینه نیز آگاهی داشته باشید.

برخی از نکات مهم این بخش را با هم خواهیم شناخت:

 • هر کالای وارداتی حتما باید دارای کد IRC باشد. در غیر این صورت، واردات آن کالا و عبور کالا از گمرک امکان پذیر نخواهد بود.
 • نکته دوم این که باید قبل از اقدام به صادرات، آیین نامه های وزارت بهداشت را بررسی کرده و از لیست کالاهای مورد نیاز کشور، اقدام به واردات کنیم. اگر کالای وارداتی ما جزو اقلام این لیست نباشد، از واردات آن جلوگیری خواهد شد و سرمایه شما به هدر خواهد رفت.
 • هر کالای وارداتی به کشور، باید در خود کشور تولیدکننده نیز به فروش برسد. این قانون برای جلوگیری از واردات محصولات بی کیفیت یا غیراستاندارد سایر کشورها وضع شده است و بدیهی است که کیفیت پایین یک کالای پزشکی، ممکن است جان یک بیمار را به خطر بیندازد.
 • تمامی کالاهای وارداتی باید دارای کلاس بندی خطر با درجه بندی های A تا D باشند.

تعرفه واردات تجهیزات پزشکی چقدر است؟

تجهیزات پزشکی وارداتی دارای حقوق ورودی های مختلف، از 5% تا 20% میباشند که برای هر کالا به طور جداگانه تعریف شده است. برای مثال، تعرفه گمرکی دستگاه ضربان قلب دارای حقوق ورودی 5% است؛ در حالی که حقوق ورودی دستگاه مانیتور علائم حیاتی 20% و حقوق ورودی دستگاه ساکشن پزشکی، 15% میباشد. تعرفه وارداتی لوازم پزشکی عدد مشخصی برای همه اقلام نیست و هر کالا، کد تعرفه گمرکی خاص خود را دارد که با توجه به آن کد، تعرفه گمرکی کالای مورد نظر تعیین میشود. تعرفه گمرکی اکثر اقلام پزشکی ذیل ردیف 9018 تعریف شده است و برخی دیگر از این اقلام نیز دارای کدهای متفاوت، از 9019 تا 9027 هستند.

شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی

یک شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی باید آشنایی بسیار کاملی با ظرافت ها و قوانین واردات این نوع تجهیزات داشته باشد. با توجه به حساسیت، اهمیت بالا و نوع استفاده از تجهیزات پزشکی، قوانین بسیار سختگیرانه ای (به درستی) درباره واردات این نوع قطعات وضع شده است. هر شرکتی که قصد واردات این نوع تجهیزات را داشته باشد، باید از این قوانین آگاهی کامل داشته و البته، با قبول مسئولیت واردات تجهیزاتی که کیفیت آن ها مستقیما با جان انسان ها مرتبط است، سعی در واردات بهترین و باکیفیت ترین انواع لوازم پزشکی به کشور را داشته باشد. پیشنهاد ما به شما، همکاری با تی اکسپرس به عنوان بهترین شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی است. ما در تمامی مراحل واردات، از اخذ مجوزها گرفته تا ترخیص کالا از گمرک ، در کنار شما خواهیم بود تا بهترین تجربه واردات را برایتان رقم بزنیم.

سود واردات تجهیزات پزشکی

با توجه به این که تجهیزات پزشکی بسیار در کشورمان مورد نیاز هستند، سود واردت آن ها نیز می تواند عدد قابل توجهی باشد. البته برای افزایش سود واردات این نوع تجهیزات، نیاز است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تخمین هزینه های واردات به طور کامل
 • انتخاب کشور فروشنده
 • تجهیزات پزشکی به بهترین شکل
 • انتخاب بهینه ترین روش حمل و نقل
 • ترخیص سریع کالاها از گمرک
 • انتخاب به موقع بازار داخلی
 • تعیین قیمت های فروش

سرمایه لازم برای واردات تجهیزات پزشکی

برای واردات تجهیزات پزشکی، باید سرمایه قابل توجهی داشته باشید و با رقم های اندک نمی توانید وارد بازار واردات این محصولات شوید. تجهیزت پزشکی اقلام گران قیمتی هستند و شرکت های خارجی نیز به هیچ عنوان مهلت پرداخت با تاخیر یا پرداخت مرحله به مرحله را در اختیار شما قرار نمی دهند. از این رو، لازم است ابتدا از در اختیار داشتن سرمایه کافی برای این کار مطمئن شده و سپس به این بازار ورود کنید.

هزینه واردات تجهیزات پزشکی

هزینه های مختلفی در مسیر واردات لوازم پزشکی پیش پای واردکننده قرار میگیرد که این هزینه ها، لزوما ثابت نیستند و به عوامل مختلفی بستگی دارند.

اما به طور کلی، هزینه های اصلی واردات در زمینه تجهیزات پزشکی شامل موارد زیر است:

 • هزینه های بازرسی کیفی و بازرسی کالا
 • هزینه های حمل و نقل، باربری و انبارداری
 • هزینه های سود بازرگانی و حقوق ورودی کالا که در تعرفه گمرکی کالا اعمال میشود
 • هزینه های گمرکی کالا که میتواند شامل موارد مختلفی باشد. برای مثال، اگر حمل و نقل به صورت دریایی انجام شده باشد، هزینه صدور ترخیصیه کشتیرانی نیز به آن بخش اضافه خواهد شد. اگر کالا به آزمایشگاه احتیاج داشته باشد، هزینه آزمایشگاه نیز منظور میشود. سایر هزینه های گمرکی، مشابه ترخیص انواع دیگر کالا از گمرک است.

شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی

یک شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی باید آشنایی بسیار کاملی با ظرافت ها و قوانین واردات این نوع تجهیزات داشته باشد. با توجه به حساسیت، اهمیت بالا و نوع استفاده از تجهیزات پزشکی، قوانین بسیار سختگیرانه ای (به درستی) درباره واردات این نوع قطعات وضع شده است. هر شرکتی که قصد واردات این نوع تجهیزات را داشته باشد، باید از این قوانین آگاهی کامل داشته و البته، با قبول مسئولیت واردات تجهیزاتی که کیفیت آن ها مستقیما با جان انسان ها مرتبط است، سعی در واردات بهترین و باکیفیت ترین انواع لوازم پزشکی به کشور را داشته باشد. پیشنهاد ما به شما، همکاری با تی اکسپرس به عنوان بهترین شرکت واردکننده تجهیزات پزشکی است.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به واردات تجهیزات پزشکی، مراحل آن، قوانین واردات، مجوزهای لازم برای واردات و نیز تعرفه واردات لوازم پزشکی صحبت کردیم. تجهیزات پزشکی یک عرصه وارداتی پرسود اما حساس است که باید افرادی که آگاه به قوانین و زیر و بم های این عرصه هستند، به آن وارد شوند. فرصت های موجود در بازار ایران و جهان در این زمینه بسیار است و میتوان امیوار بود با اصلاح برخی از قوانین این عرصه، واردات این اقلام با سهولت بیشتری صورت پذیرد. اگر شما هم قصد ورود به این عرصه را دارید یا در این زمینه سوالی دارید، خوشحال میشویم آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- کدام تجهیزات پزشکی به کشور وارد میشوند؟
تجهیزات دندانپزشکی، ابزارهای جراحی عمومی، تجهیزات ارتوپدی، سی تی اسکن، تصویربرداری، فیزیوتراپی، تجهیزات عمومی بیمارستانی و پزشکی، تجهیزات درمان و بستری اطفال، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات جراحی و اتاق عمل، تجهیزات پوست، مو و زیبایی.

2- تعرفه واردات تجهیزات پزشکی چقدر است؟
تجهیزات پزشکی وارداتی دارای حقوق ورودی های مختلف، از 5% تا 20% میباشند که برای هر کالا به طور جداگانه تعریف شده است.

3- هزینه واردات تجهیزات پزشکی شامل چیست؟
هزینه های بازرسی کیفی و بازرسی کالا
هزینه های حمل و نقل، باربری و انبارداری
هزینه های سود بازرگانی و حقوق ورودی کالا
هزینه های گمرکی کالا

مدارک لازم برای واردات تجهیزات پزشکی کدام اند؟
کد تعرفه گمرکی
برگه ثبت سفارش واردات کالا
پرفورما یا پیش فاکتور
کارت بازرگانی
پکینگ لیست
اسناد حمل و نقل کالا از کشور مبدا تا ایران
ترخیصیه
اسناد پرداخت بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *