صادرات, وبلاگ

نحوه صادرات شیرینی

صادرات شیرینی

صنعت 1.1 تریلیون دلاری شیرینی در سراسر جهان رونق فراوانی دارد. کشورهای متعددی تولیدکننده انواع و اقسام شیرینی در دنیا هستند و سود فراوانی را همه ساله نصیب خود می کنند. صادرات شیرینی در ایران نیز یکی از مهم ترین و پرسودترین تجارت ها به شمار می آید که درصد قابل توجهی از صادرات ایران را شامل می شود. اما برای ورود به عرصه صادرات این محصول، ابتدا باید نسبت به نکات مهم آن، مراحل و مزایای صادرات شیرینی اطلاع کافی داشته باشید. در این مطلب قصد داریم اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. پس با ما همراه باشید.

آمار صادرات شیرینی در ایران

مطابق با آمار گمرک ایران، صادرات شیرینی ایران در 5 ماهه ابتدایی سال 1401 معادل با 48 میلیون دلار بوده است. در سال 1397، بالاترین رقم در 6 سال اخیر به ارزش 305 میلیون دلار به ثبت رسیده، در حالی که این عدد در سال 98 به 187 میلیون دلار تنزل یافته است. ایران سهمی حدودا نیم درصدی را در صادرات شیرینی جهان به خود اختصاص داده است و با توجه به بازار بسیار تقاضاگر شیرینی در جهان، این میزان صادرات قابلیت افزایش را نیز دارد.

صادرات شیرینی در هر دو سال 99 و 1400 در ایران روندی افزایشی را تجربه کرده و به ترتیب به 209 و 234 میلیون دلار در سال رسیده است.

شیرینی های صادراتی ایران

شیرینی های صادراتی در ایران و همه جای جهان شامل موارد زیر می شود:

 • انواع کیک
 • انواع کلوچه
 • بیسکویت
 • شکلات
 • ویفر
 • غلات حجیم شده
 • آبنبات
 • فرآورده های کاکائویی
 • تافی
 • آدامس
 • هر نوع فرآورده حاصل از کاکائو

شهرهای تولیدکننده شیرینی صادراتی در ایران

آذربایجان شرقی و غربی، تهران، اصفهان و خراسان، مهم ترین استان های تولیدکننده شیرینی صادراتی در ایران هستند. در میان این استان ها، آذربایجان غربی با سهمی 60 درصدی، پیشتاز است و مهم ترین قطب صادرات شیرینی ایران به شمار می رود. برای شما به عنوان صادرکننده شیرینی، اطلاع از این موارد بسیار مهم است؛ زیرا برای دستیابی به سود حداکثری، باید تخمین درستی از هزینه های حمل و نقل داشته باشید. همچنین اگر کشور مقصد خود را برای صادرات انتخاب کرده اید، این تخمین می تواند دقیق تر شود.

نحوه صادرات شیرینی و انتخاب کشور مقصد

روش صادرات شیرینی و هرگونه ماده خوراکی، دارای ظرافت های خاصی میباشد. قبل از ورود به عرصه صادرات این محصول خوشمزه، یک بررسی آماری مورد نیاز است.

در این مرحله، باید علاوه بر اطلاع از بهترین کشورهای مصرف کننده شیرینی، در مورد ذائقه آن کشورها نیز اطلاع پیدا کنید. مثلا بعضی از کشورهای شرق آسیایی، شیرینی های کم شیرین تری را مصرف می کنند و در شیرینی های مصرفی خود، از موادی مانند آرد برنج و پودر لوبیا نیز استفاده می کنند؛ امری که در سایر کشورهای جهان، چندان رایج نیست. در برخی از کشورهای اروپایی، وافل و دسرهایی که با خامه درست می شوند، بسیار پرطرفدار هستند. در مقابل، بسیاری از کشورهای عربی و خاورمیانه، سلیقه مشابهی با ما دارند و شیرینی های صادراتی ایران، به خصوص شیرینی های محلی ایرانی، احتمالا در این کشورها با استقبال بهتری مواجه شوند؛ در حالی که در کشورهای اروپایی، علاقه عموم مردم به سمت شیرینی های صنعتی و کارخانه ای است.

بسته بندی شیرینی صادراتی

یکی از ضعف های صادرکنندگان ایرانی، بسته بندی محصولات صادراتی است. بسته بندی محصولات خوراکی مانند شیرینی، باید علاوه بر حفظ کیفیت و تازگی محصول، شکیل و شیک باشد و خود بسته بندی، به تنهایی بتواند نظر مشتریان را به خود جلب کند. از این رو بسته بندی شیرینی صادراتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای بهبود کیفیت بسته بندی شیرینی صادراتی، بسته شیرینی شما باید هم ظاهر بسیار خیره کننده ای داشته باشد و هم برای باز شدن بسته، تمهیدات مناسبی بیندیشید. برای جلد بسته بندی شیرینی خود حتما باید از یک طراح خبره و کاربلد کمک بگیرید. همچنین دقت داشته باشید که نحوه باز شدن بسته شیرینی، یکی از فریبنده ترین و جذاب ترین نکات برای مشتری است. علاوه بر سادگی و سهولت باز شدن بسته، باید در نحوه باز شدن آن خلاقیت فراوانی به خرج دهید تا مصرف کنندگان را از نظر بصری و ذهنی، کاملا تحت تاثیر قرار دهید. این در واقع عاملی است که سبب خرید مجدد محصولات شما و وفاداری مشتریان نسبت به برند شما خواهد شد.

شرایط صادرات شیرینی

برای صادرات شیرینی، باید اطلاعات کافی از مجوزهای قانونی صادرات و همینطور روندهای نقل و انتقالات درآمد حاصل از صادرات به کشور داشته باشید. امروزه صادرات شیرینی پیچیدگی های خاصی دارد و علاوه بر نکات رایج مربوط به صادرات که باید رعایت کنید، این پیچیدگی ها را نیز بایستی بشناسید. همچنین، نکات خاصی درباره هر کشور وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید؛ مثلا در یک کشور ممکن است طراحی یک بسته بندی شیک، هزینه اضافی محسوب شود و موضوعیت نداشته باشد. برای همین، بهتر است به عنوان صادرکننده شیرینی، اگر در ابتدای راه هستید، با یک شرکت صادرکننده شیرینی همکاری کنید تا شما را در ابتدای این راه راهنمایی کنند. کارشناسان ما در تی اکسپرس می توانند پاسخ تمامی سوالات تان در زمینه صادرات شیرینی را به شما بدهند.

تعرفه گمرکی صادرات شیرینی

کد تعرفه گمرکی شیرینی در گمرک جهانی، کد 1704 است و در ایران، کد 17049090 به آن اختصاص یافته است. ترخیص کالا از گمرک برای صادرکننده بسیار مهم است و به دلیل خوراکی بودن این محصول صادراتی، ترخیص شیرینی باید به سرعت انجام شود تا شیرینی ها به موقع صادر شده و فاسد نشوند. از این رو لازم است نسبت به قوانین و مدارک مربوط به گمرک، اطلاع کافی داشته باشید.

صادرات شیرینی به عراق

عراقی ها علاقه بسیاری به شیرینی دارند و انواع شیرینی های ایرانی جزو بهترین محصولات برای صادرات به عراق هستند. شیرینی جزو مهم ترین انتخاب های بازرگانان ایرانی برای صادرات به عراق است و همواره در فهرست مهم ترین محصولات صادراتی به ای کشور دیده می شود. برای صادرات شیرینی به عراق، یک تحقیق کوچک کافی است! فقط کافی است بدانید مردم عراق از کدام شیرینی های ایرانی خوششان می آید و شروع به صادرات آن ها کنید. البته برای ایجاد یک مزیت رقابتی میان خیل وسیع بازرگانان ایرانی شاید بد نباشد که فروش محصولات جدید را نیز در این کشور امتحان کنید. بدون شک این کار ریسک های خاص خود را نیز دارد و باید قبل از پذیرفتن آن، جوانب مختلف کار را بسنجید.

صادرات شیرینی خانگی

در صادرات محصولات خوراکی، تازگی آن ها اهمیت زیادی دارد و ویژگی شیرینی های خانگی این است که نمی توانند تا مدت زیادی تازگی خود را حفظ کنند؛ از این رو صادرات شیرینی خانگی به خودی خود امری محال به نظر می رسد. راه جایگزین، تلاش برای تولید شیرینی های خانگی در کارخانه ها و افزودن مواد نگهدارنده است. این کار شاید کمی از خوشمزگی شیرینی بکاهد؛ اما با توجه به ممکن شدن صادرات آن و امکان چشیدن مزه آن از سوی مردم سراسر جهان، قطعا ارزشش را خواهد داشت.

سخن نهایی

در این مقاله درباره صادرات شیرینی و نکات مهمی که هر صادرکننده شیرینی باید بداند، و همچنین شرایط و مشکلات آن صحبت کردیم. آمار صادرات شیرینی در ایران عدد قابل توجهی است؛ اما در صورت سرمایه گذاری صادرکنندگان و اصلاح قوانین آن، می تواند به میزان قابل توجهی با افزایش مواجه شود. در صورتی که تمایل دارید در این عرصه سرمایه گذاری کرده یا اقدام به صادرات شیرینی کنید، می توانید با ما تماس بگیرید. همچنین اگر سوالی درباره این مطلب دارید، خوشحال می شویم با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *