کارگو, وبلاگ

مزایا و معایب حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد حمل و نقل وسایل، کالا و انسان؛ مزایا و معایبی دارد. در این مقاله که به موضوع مزایا و معایب حمل و نقل هوایی اختصاص دارد سعی می‌کنیم مزایای حمل و نقل هوایی را در کنار معایب حمل و نقل هوایی جداگانه بررسی کرده و به آن ها بپردازیم.

انواع حمل ‌و ‌نقل هوایی

 • پرواز چارتر: این نوع پرواز هم برای انتقال مسافر و هم برای حمل بار هوایی داخلی و خارجی کاربرد دارد. نکته مهم در مورد پرواز چارتر این است که شما نمی‌توانید تحت هیچ شرایطی، زمان بلیط خود را تغییر دهید. پرواز چارتر گرون‌ترین نوع پرواز به حساب می‌آید و در آن یک هواپیما و خدمه پرواز در اختیارتان قرار می‌گیرد تا شما را مستقیم از مبدا به مقصد برساند.
 • پرواز سیستمی: بلیط این نوع پرواز به نسبت ارزان‌تر بوده و شما می‌توانید آن را از آژانس‌های هواپیمایی سراسر کشور تهیه فرمایید. مزیتی که پرواز سیسمتی نسب به پرواز چاتر دارد این است که مسافر بدون پرداخت جریمه، می‌تواند زمان پرواز خود را تغییر دهد. این نوع پرواز صرفا برای جا به جایی مسافر استفاده می‌شود.
 • پرواز بازرگانی: همانطور که از اسم این نوع پرواز مشخص است، پرواز بازرگانی تنها برای ارسال بار و حمل کالا کابرد دارد. این نوع پرواز برای ارسال بار خود به دو روش فریت و کارگو تقسیم می‌شود. روش فریت برای حمل کالای مسافران به کار می‌رود. برای مثال افرادی که به کشور‌های دیگر مهاجرت می‌کنند، وسایل منزل خود را به روش فریت به کشور مقصد ارسال می‌کنند. اما بازرگانان برای حمل و نقل بار خود جهت صادرات و واردات کالا، باید از روش کارگو استفاده کنند.

مزایای حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی، به محض ورود به بازار تحول شگرفی در صنعت حمل و نقل ایجاد کرد. در قدم اول بررسی مزایا و معایب حمل و نقل هوایی، مزایای آن را بررسی می‌کنیم. این روش مزایای مختلفی همچون کاهش زمان حمل و نقل دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • سرعت:
  یکی از مزایای جدی حمل و نقل هوایی سرعت بالای آن است. هوایپما به علت تکنولوژی پیشرفته و سرعت بالا امکان جابه‌جایی سریع بین دو نقطه را فراهم می‌کنند. معمولا هواپیماهای مسافربری سرعتی بین ۰.۸ تا ۰.۹ ماخ دارند. این سرعت حدودا بین ۸۵۰ تا ۹۵۰ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. در جدول زیر می‌توانید سرعت پرکاربردترین هوایپماهای مسافربری دنیا را ببینید.
 • بدون مانع بودن:
  یکی از مزایای حمل و نقل هوایی که روی سرعت آن تاثیر جدی دارد، بدون مانع بودن آن است. به عنوان مثال در حمل و نقل زمینی موانعی برای سرعت حمل و نقل وجود دارد، این موانع مواردی همچون، ترافیک، مشکلات جاده‌ای و مواردی از این قبیل است. حمل و نقل هوایی در مقایسه با بقیه انواع حمل و نقل چنین مشکلاتی را ندارد.
 • مسیر مستقیم:
  در ادامه مزایا و معایب حمل و نقل هوایی باید به این نکته توجه کرد که هواپیماها معمولا در ارتفاع ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ متر از سطح زمین پرواز می‌کنند و همه هواپیماها روی مسیرهای هوایی به سمت مقصد می‌روند. با توجه به این نکته، هواپیماها عمدتا بر روی یک مسیر مستقیم از مبدا به مقصد حرکت می‌کنند. این درحالی هست که در حمل و نقل ریلی یا زمینی و حتی دریایی، برای رسیدن به مقصد باید با توجه به شرایط همواره مسیری طولانی‌تر از فاصله مستقیم بین مبدا و مقصد طی شود.
 • امنیت:
  علی‌رغم تصورات عموم مبنی بر خطرناک بودن حمل و نقل هوایی، معمولا حمل و نقل هوایی امنیت بیشتری نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل دارد. به طور کلی نرخ حوادث در حمل و نقل هوایی نسبت به سایر روش‌ها کمتر است. جالب است بدانید که چنانچه در سفرهای دچار حادثه شوید با احتمال ۹۵ درصد نجات پیدا خواهید کرد. این شانس به دلیل اقدامات و ویژگی‌های امنیتی است که در هواپیماها تعبیه شده‌اند. به عنوان مثال در بسیاری از هواپیماهای پیشرفته دنیا، ۲ عدد موتور کمکی در طرفین قرار داده شده‌است تا در هنگام حادثه برای موتورهای اصلی در طرفین هواپیما امکان پرواز تا زمانی که بتواند روز زمین بنشیند وجود داشته باشد.
  احتمال اینکه شما در حین رانندگی دچار حادثه شوید تقریبا معادل با یک در هزار است، این در حالی است که احتمال حادثه در پرواز هوایی یک در ۱۱ میلیون است.
 • راحتی و دسترسی آسان:
  یکی دیگر از مواردی که باید در بررسی مزایا و معایب حمل و نقل هوایی در دسته بندی مزایا به آن اشاره کرد راحتی و دسترسی آسان است. سرویس‌های هواپیمایی همواره خدماتی منظم و در دسترس هستند. مسیرهای هوایی معمولا برنامه‌ریزی های بلند مدت و ثابتی دارند. در واقع شما با استفاده از این سرویس‌ها می‌توانید برنامه ریزی درستی در مورد برنامه‌های حمل و نقل خود داشته باشید.
 • دیگر مزایا:
  چنانچه برای رساندن بار به مقصدی عجله زیادی دارید، در صورت تاخیر رسیدن بار به مقصد مشمول جریمه سنگین خواهید شد، قصد دارید محموله با ارزشی را در اسرع وقت به مقصدی برسانید یا برای رسیدن به مقصدی نیاز دارید هر چه سریع‌تر به مقصد برسید؛ حمل و نقل هوایی بهترین گزینه برای شماست.

معایب حمل و نقل هوایی

تا اینجای مقاله در بررسی مزایا و معایب حمل و نقل هوایی به طور خاص به مزایای این روش حمل و نقل پرداختیم. در ادامه به معایب حمل و نقل هوایی می‌پردازیم. این روش حمل مانند همه روش‌های حمل و نقل معایبی نیز دارد که به عنوان مثال هزینه نسبتا بالا از معایب آن می‌باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این معایب می‌پردازیم.

 • هزینه:
  به طور کلی در انواع روش‌های حمل و نقل، حمل و نقل هوایی پرهزینه‌ترین و گران‌ترین نوع حمل و نقل به حساب می‌آید. همین موضوع باعث می‌شود که حمل و نقل هوایی برای حمل هر نوع کالایی یا هر نوع سفری مناسب نباشد.
 • محدودیت ظرفیت:
  در کنار هزینه بالا که به عنوان مهترین بخش از معایب حمل و نقل هوایی شناخته می‌شود، این روش حمل و نقل ظرفیت محدودی دارد. به نسبت روش‌های دیگر حمل و نقل همچون دریایی، ریلی و زمینی این روش حمل و نقل ظرفیت کمتری دارد، همچنین هزینه زیاد آن باعث می‌شود که برای حمل کالاها در حجم زیاد یا وزن بالا گزینه مناسبی نباشد.
 • محدودیت‌های امنیتی:
  نکته دیگری که در دسته‌بندی معایب از مزایا و معایب حمل و نقل هوایی جای می‌گیرد، محدودیت‌های امنیتی حمل و نقل هوایی است. به طور کلی حمل و نقل هوایی، استانداردها و شیوه نامه‌های حمل و نقل هوایی اجازه حمل هرگونه کالا یا وسایل را نمی‌دهد. مسئله امنیت پرواز، آسیب‌ها و خطرات احتمالی که ممکن است بارها به هواپیما بزنند در کنار خطراتی که ممکن است برای جان مسافران پدید آید؛ یک موضوع بسیار حساس است که در نتیجه آن حساسیت‌های زیادی در مورد کالاهای مجاز برای حمل وجود دارد که نوعی محدودیت برای حمل و نقل هوایی ایجاد می‌کند.
 • عدم قطعیت‌های احتمالی:
  حمل و نقل هوایی به شدت به شرایط جوی و آب و هوایی وابسته است، همین موضوع موجب عدم قطعیت می‌شود. به عنوان مثال به علت شرایط بد جوی، پروازها ممکن است چند ساعت تاخیر داشته باشند یا حتی کنسل شوند و به زمان دیگری موکول شوند.

سخن پایانی

تا اینجای مقاله سعی شد تا مزایا و معایب حمل و نقل هوایی به طور جامع و کامل بررسی شود. همانطور که گفته شد، این روش‌ حمل و نقل مزایای مختلفی دارد که این مزایا باعث می‌شود برای جابه‌جایی های حساس و با ارزش یا جابه‌جایی‌ها با محدودیت زمان بسیار گزینه مناسبی باشد.

همچنین معایب حمل هوایی، که مهمترین آن‌ها هزینه بالای آن است، منجر می‌شود که این روش حمل و نقل محدودیت‌هایی برای حمل بار در حجم بالا داشته باشد.

همانطور که گفته شد، با کنار هم گذاشتن تمامی مزایا و معایب حمل و نقل هوایی ؛ این روش حمل و نقلی برای جابه‌جا کردن کالاهای با ارزش بالا و حجم بسیار کم مانند زعفران یا مواردی از این جنس بسیار مناسب است. دقت داشته باشید که حمل کالاهی باارزشی همچون عتیقه و مواردی از این قبیل ممنوع می‌باشد.

در مورد جابه‌جایی محموله‌هایی که حجم و وزن بیشتری دارند، مثل یک محموله بزرگ سیمان یا مواردی از این جنس، معمولا روش‌های دیگر حمل و نقل توصیه می‌شود. روش‌های حمل و نقل ریلی، زمینی و به طور خاص حمل و نقل دریایی برای ارسال محموله در حجم و وزن بالا بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

سوالات متداول

1- انواع حمل و نقل هوایی چیست ؟
*پرواز چارتر
*پرواز سیستمی
*پرواز بازگانی

2- مزایای حمل و نقل هوایی چیست ؟
سرعت، بدون مانع بودن، امنیت و … از جمله مزایای حمل و نقل هوایی است.

3- معایب حمل و نقل هوایی چیست ؟
هزینه، محدودیت امنیتی، محدودیت ظرفیتی و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *