صادرات, وبلاگ

صادرات گز و سوهان ایرانی از صفر تا 100 و تعرفه گمرکی

صادرات گز و سوهان ایرانی

صادرات گز و سوهان ایرانی به نوعی بخش مهمی از تاریخچه صادرات محصولات غذایی از ایران به کشورهای خارجی می باشد. گز و سوهان صادراتی ایران شناخته شده ترین شیرینی های صنعتی تولید داخل هستند؛ به طوری که خود ما ایرانی ها هم هر گاه از قم یا اصفهان عبور یا به این دو شهر سفر کنیم، حتما این دو محصول خوشمزه را در سبد خریدمان قرار می دهیم. کشورهای مختلف جهان نیز خریداران گز و سوهان صادراتی ایران هستند و همه ساله رقابت زیادی در میان بازرگانان ایرانی برای صادرات این دو محصول پرطرفدار صادراتی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم نکات و ابعاد مختلف صادات گز و سوهان را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

صادرات گز و سوهان ایرانی چه مراحل و نکاتی دارد؟

ابتدا لازم است به بررسی گز و مراحل و نکات صادرات آن بپردازیم و سپس سراغ سوهان برویم. می دانید که گز ایرانی یکی از محصولات خوشمزه و از سوغاتی های استان اصفهان است. اما با بررسی صادرات گز به چه نکاتی میرسیم؟

چرا گز یک محصول صادراتی مهم است؟

مهم ترین دلیل برای صادرات گز، توجیه اقتصادی آن است. گز یک محصول صادراتی به شدت پرسود به شمار می رود.

دلایل پرسود بودن صادرات گز عبارت اند از:

ماندگاری گز صادراتی

صادرات یک فرایند زمان بر است و محصولات خوراکی، باید دارای ماندگاری مناسبی باشند؛ زیرا اگر برای مثال، رسیدن محصول صادراتی به مقصد یک ماه طول بکشد، آن وقت تازگی خود را از دست داده و دیگر در بازار کشورهای خارجی خریدار نخواهد داشت.

گز صادراتی ایران یک مزیت بسیار مهم نسبت به سایر انواع خوراکی ها دارد و با ماندگاری 4 ماهه که می تواند به 6 ماه نیز افزایش پیدا کند، تا رسیدن به مقصد تازگی و خوشمزگی خود را به هیچ عنوان از دست نمی دهد. البته، برای رسیدن به این هدف، محصول شما باید دارای یک ویژگی مهم باشد؛ ویژگی ای به نام بسته بندی مناسب.

بسته بندی گز صادراتی، فاکتور تعیین کننده در سود صادرات گز

به طور کلی محصولات صادراتی ایرانی، به خصوص مواد غذایی، یک نقطه ضعف بزرگ دارند و آن هم توجه نکردن به بسته بندی مناسب است. در این میان، گز اصفهان یک استثنای جالب توجه محسوب می شود و بسته بندی آن، یکی از نقاط قوتش به شمار می آید. اکثر شرکت های تولیدکننده گز ایرانی، علاوه بر توجه به نکات مهم برای حفظ ماندگاری محصول، به شیک بودن، شکیل بودن و زیبایی طرح بسته بندی نیز توجه زیادی می کنند و بسته بندی این محصولات در نوع خود به شدت منحصر به فرد است.

این شاید به تاریخچه صادرات گز و همچنین، معماری زیبای ایرانی که در اصفهان جلوه و نمود بسیار بیشتری دارد، بازگردد. در بسته بندی گز های صادراتی ایران، از طرح و نقش های اسلیمی و نقش و نگار های خاص ایرانی، به وفور استفاده می شود و همین موضوع، زیبایی خیره کننده ای به این محصولات می بخشد.

کم بودن قیمت گز صادراتی ایران

در معاملات تجاری، سود نهایی با هزینه های تولید نسبت عکس دارد. هرچقدر هزینه های تولید کمتر باشد، سود نهایی محصول بیشتر است. هزینه های تولید در ایران با در نظر گرفتن قیمت دلار، در مجموع خیلی کم است و قیمت برخی از بهترین انواع گز صادراتی، از 9 دلار فراتر نمی رود.

با وجود این که این موضوع منطقا نباید خبر خوبی باشد، اما به هر حال بازرگانان سراسر جهان از این مسئله باخبر هستند و به همین دلیل خریداران بسیاری برای گز ایرانی در دنیا وجود دارد. هزینه های کم تولید نیز سبب می شود تا در مجموع، صادرات گز صرفه اقتصادی مناسبی داشته باشد.

همخوانی طعم گز با ذائقه مردم جهان، دلیل بالا بودن نرخ موفقیت در صادرات گز

گز در میان مردم سراسر جهان بسیار پرطرفدار است. نکته این موضوع، سازگاری گز با طبع مردم جهان و شباهت های آن با بسیاری از محصولات خوراکی و شیرینی های رایج مورد علاقه مردم آن کشورها است.

به طور کلی، ذائقه مردم جهان در موفقیت صادرات یک محصول خوراکی، نقش مهمی دارد. برای مثال، ذائقه مردم آمریکا به شکلی است که ترجیح می دهند هر غذایی را مصرف کنند، به شرطی که خوشمزه و خوردنش لذت بخش باشد. در حالی که ژاپنی ها رژیم غذایی بسیار سالمی دارند. هلندی ها به غذاهای دریایی و ماهی علاقه بسیاری دارند، و لبنانی ها به شدت از انواع پیش غذا در کنار غذای اصلی خود استفاده می کنند. بنابراین، صادرات مواد غذایی به هر کدام از این کشورها، محدودیت های خاص خود را دارد. مثلا گفته می شود مردم کانادا از دوغ ایرانی چندان خوششان نمی آید و با خوردنش حالت تهوع می گیرند، اما همان دوغ در کشورهای عرب زبان و کشورهای خاورمیانه، به شدت پرطرفدار است. صادرات گز از آنجایی مهم و پرسود می شود که شباهت های گز با بسیاری از شیرینی جات رایج در کشورهای مختلف دنیا، موجب پرفروش شدن و پرطرفدار شدن آن می گردد.

نحوه صادرات گز

برای صادرات گز دو روش معمول وجود دارد:

 • اگر شما یک شرکت بازرگانی دارید و مجوزهای صادرات و ترخیص را می توانید به آسانی دریافت کنید، آنگاه صادرات گز برایتان بسیار آسان و به صرفه خواهد بود. تنها کافی است یک تولیدکننده استاندارد گز در ایران را پیدا کرده و محصولاتش را با قیمتی مناسب از او خریداری کنید. پس از آن، تنها بسته بندی و بازاریابی محصول است که برایتان باقی می ماند و می توانید محصول را به یک شرکت حمل و نقل و صادرات،  تحویل دهید تا ادامه مراحل را برایتان انجام دهند. این روش روش پرسودی است، اما پیچیدگی ها و دردسرهایی دارد که کنار آمدن با آن ها، نیازمند آگاهی از شرایط بازار ایران و جهان و قوانین آن ها می باشد.
 • در روش دوم صادرات گز، شما به دنبال یک شرکت حمل و نقل هستید که خدمات ترخیص کالا و صادرات را برایتان انجام دهد. شرکت ایرانیان دبی این آمادگی را دارد تا در تمامی مراحل حمل بار و ترخیص کلا در صادرات گز، در کنار شما باشد.

بهترین سوهان صادراتی ایران چیست؟

بهترین سوهان تولید شده در قم، سوهان لقمه ای است که به کشورهای مختلف دنیا صادر شده و طرفداران بسیاری دارد. سوهان لقمه ای ظاهر بسیار زیبا و فریبنده ای نیز دارد و در صورت بسته بندی مناسب، می توان فروش خوبی را برای آن در بازار های جهانی متصور شد.

بسته مناسب سوهان صادراتی

بسته بندی مناسب سوهان برای صادرات، باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • استفاده از مواد مناسب در بسته بندی، به دلیل وجود چربی زیاد در طبخ سوهان
 • پوشاندن سوهان با لایه های آلومینیومی یا کاغذ مومی
 • اطمینان از بی ضرر بودن جعبه های فلزی بسته بندی برای سوهان خوراکی
 • اطمینان از عدم ورود هوا به بسته بندی سوهان
 • محافظت از سوهان در برابر گرما و نور

انواع گز و سوهان صادراتی ایران

انواع مختلفی از گز ایرانی به کشورهای مختلف جهان صادر می شود؛ از جمله:

 • گز آردی
 • گز لقمه ای
 • گز مغزدار
 • گز معمولی
 • گز شکلاتی
 • گز پروبیوتیک
 • گز بدون گزنبین

همچنین از انواع مختلف سوهان صادراتی ایران می توان موارد زیر را نام برد:

 • سوهان پسته ای
 • سوهان باقلوایی
 • سوهان گزی
 • سوهان حلوایی
 • سوهان معمولی
 • سوهان حبه ای
 • دسر سوهان
 • سوهان عسلی

آمار صادرات گز و سوهان ایرانی

آمارها نشان می دهند که در سال 1401، 552 تن گز به ارزش حدودی 1 میلیون و 200 هزار دلار به کشورهای خارجی صادر شده است که ارزش ریالی آن، معادل با 33 میلیارد تومان می باشد. در سال 1400، 1087 تن گز به کشورهای مختلف صادر شده که ارزش دلاری آن برابر با 1 میلیون و 700 هزار دلار و ارزش ریالی آن برابر با 40 میلیارد تومان می باشد. در سال های گذشته 26 کشور مختلف، مقاصد گز صادراتی ایران بوده اند.

آمار صادرات سوهان در سال 1401 برابر با 1073 تن به ارزشی معادل با 1 میلیون و 750 هزار دلار یا به عبارتی 48 میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که در سال 1400، حجم صدرات سوهان ایران برابر با 1050 تن و با ارزش تقریبی 1 میلیون 600 هزار دلار بوده است که ارزش ریالی حدودا 37 میلیارد تومانی را نشان می دهد.

این آمارها نشان می دهند که در مجموع، صادرات سوهان در سال 1401، رشد محسوسی را تجربه کرده است که در مقابل، آمار صادرات گز نشان دهنده افت نسبی ارزش و حجم صادرات می باشد.

نکته جالب توجه آنجاست که میزان صادرات سوهان در حوالی سال 98 حدود 225 تن بوده است و این عدد در دوران همه گیری کرونا به صفر رسید. با توجه به این که در قم سالانه 50 هزار تن سوهان تولید می شود، اعداد بالا و مقایسه آن ها با سال 98 نشان می دهد که با بازاریابی مناسب، می توان مشتریان فراوانی را در سراسر جهان برای سوهان قم پیدا کرد.

صادرات گز به عراق

همسایگی ایران و عراق موجب شده است تا ایران بزرگترین صادرکننده به عراق در جهان باشد. بیشترین حجم صادرات به عراق از ایران، کره جنوبی، آمریکا و چین انجام می شود و کم بودن هزینه های حمل و نقل و گمرک سبب می شود تا تجار عراقی تمایل زیادی به تجارت با ایرانیان داشته باشند. از سویی، پرطرفدارترین محصولات صادراتی به عراق نیز مواد غذایی هستند و خوش طعم بودن گز باعث پرطرفدار بودن این شیرینی در میان مردم عراق گشته است.

عراقی ها بسیار خوش خوراک هستند و حتی از لحاظ فرهنگی، چاق بودن در میان آنان پسندیده است؛ زیرا به عنوان نشانه ای از مصرف غذاهای متنوع و مناسب تلقی می شود. چیزی که سالها پیش در ایران نیز رواج داشت. از این رو مصرف شیرینی جاتی مانند گز در عراق بسیار بالاست و خود این کشور نیز شیرینی های محلی بسیار خوشمزه ای دارد. صادرکنندگان گز به عراق را دارا می باشد.

کد تعرفه گمرکی گز و سوهان

کد تعرفه گمرکی برای صادرات گز و سوهان در ردیف 17049010 قرار گرفته است.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با صادرات گز و سوهان و آمارهای صادرات صحبت کردیم و اشاره کردیم که چرا صادرات گز و سوهان ایرانی می تواند بسیار پرسود بوده و موفقیت های بسیاری را نصیب صادرکنندگان کند. سازگاری سوهان و گز با ذائقه مردم جهان، شانس موفقیت در صادرات این محصولات را به شدت افزایش می دهد و آمارها نیز رشد قابل توجهی را در این زمینه در سال های اخیر نشان می دهند. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما واقع شده باشد. اگر قصد صادرات گز و سوهان را دارید، گروه ایرانیان دبی آمادگی این را دارد تا در تمامی مراحل صادرات، از بسته بندی گرفته تا ترخیص، در کنار شما باشد. اگر در رابطه با مطالب مطرح شده سوالی دارید، لطفا با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *