صادرات, وبلاگ

صادرات میوه از سرمایه لازم تا کشورهای مقصد صادرات

صادرات میوه

مناسب بودن شرایط آب و هوایی و حاصلخیز بودن خاک ایران، موجب شده که به عنوان یکی از مهمترین صادر کننده های میوه به کشورهای همسایه در نظر گرفته شود. از آنجا که ایران آب و هوای 4 فصلی دارد، در بخش های مختلف آن می توان میوه های متنوعی در انواع فصول برداشت کرد. البته صادرات میوه زمانی می تواند سودآور باشد که شما اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید و بدانید که کدام میوه ها را باید به کدام یک از کشورهای اطراف صادر کنید. ما در این مقاله، اطلاعات کاملی را درباره شرایط صادرات میوه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

مهمترین هدف صادرات میوه

یکی از مهم ترین اهداف صادرات میوه که موجب شده خیلی از افراد، به سوی این کسب و کار کشیده شوند، این است که با انجام این کار، می توانید درآمد دلاری قابل توجهی داشته باشید. در کنار این موارد، این امکان را خواهید داشت که به توسعه تجارت خود به خارج از کشور نیز کمک خیلی زیادی کنید. آمار و اطلاعات نشان می دهند که متفاوت بودن ارزهای داخلی و خارجی، باعث شده که این کار سود بسیار زیادی داشته باشد.
یکی دیگر از دلایلی که موجب شده خیلی از افراد بخواهند میوه های خود را به کشورهای اطراف صادر کنند، این است که با انجام این کار، می توانند اشتغال زایی هم داشته باشند و به کار کردن جوانان ایرانی، کمک کنند.

اگرچه صادر کردن میوه به کشورهای خارجی، می توان سود قابل توجهی به دست آورد، اما باید گفت که این امر تا حد خیلی زیادی به حجم میوه صادر شده و کشور مقصد شما بستگی دارد. همچنین خیلی مهم است که شما شما میوه را خریداری کرده اید و یا خودتان آن را کاشته اید. از دیگر فاکتورهای موثر در میزان سودآوری این کار، می توان به مواردی مانند حمل و نقل، قوانین کشورهای مبدا و مقصد، تعداد دفعات صادر کردن میوه، نوع میوه و نوع ارز اشاره کرد.

مهمترین قوانین صادرات میوه

در این بخش، برخی از مهم ترین شرایط صادرات میوه را به صورت مختصر توضیح می دهیم تا بدانید که برای شروع این فعالیت اقتصادی، شناختن چه قوانینی اهمیت دارد.

 • شناخت کامل بازار مقصد و کشوری که قصد صادرات کردن میوه با آن را دارید
 • شناخت کامل شرکت دریافت کننده میوه صادر شده
 • پرداخت هزینه ها و تعرفه های صادرات
 • ترخیص کالا از گمرک
 • بستن قراردادهای مورد نیاز
 • بسته بندی درست کالا و نگهداری مناسب از آن
 • داشتن تاییدیه از سازمان وزارت بهداشت
 • دریافت مجوز خروج از اداره گمرک
 • تسریع در روند ارسال میوه و جلوگیری از تاخیر آن
 • هماهنگی با واحد لجستیک
 • محاسبه کامل هزینه های صادر کردن میوه
 • انجام تحقیقات کافی برای شناختن بازار
 • داشتن تبلیغات درست و هدفمند به صورت حرفه ای برای جذب مشتریان بیشتر
 • انتخاب روش مناسب و مقرون به صرفه برای ارسال و جابجایی میوه

  نحوه صادرات میوه باید کاملاً حساب شده و قانونی باشد تا موقع عبور از مرز، مشکلی برای میوه های شما پیش نیاید. پس اگر می خواهید در این زمینه فعالیت کنید، باید بدانید که می خواهید دقیقاً چه میزان میوه را حمل کنید و چه مدارکی را آماده نمایید.

مهمترین قوانین صادرات میوه

به طور کلی، شرایط صادرات میوه بسته به مبدا و مقصد، می تواند متفاوت باشد. بخش زیادی از این قوانین در اغلب کشورها ثابت هستند که ما در این بخش، برخی از مهمترین آنها را نام می بریم. پس مطمئن شوید که شما هم برای صادرات میوه مورد نظر خود، تمام این قوانین را رعایت می کنید.

 • تمام میوه ها برای ارسال به کشورهای دیگر باید مورد ارزیابی قرار بگیرند و از نظر بسته بندی، شاخص های مورد نظر را از طرف وزارت جهاد کشاورزی داشته باشند.
  در گمرک، فقط کار ترخیص کالا انجام می شود و این مسئله هیچ ارتباطی با قرنطینه و یا فرایندهای تایید کالا ندارد.
 • بکی از اصلی ترین قوانین صادرات میوه که باید حتماً برای همه کشورها رعایت شود، این است که تمام محموله های شما باید مجوز بهداشت و سلامت داشته باشند. این مسئله برای کشورهای اروپایی، اهمیت خیلی بیشتری دارد.
 • از دیگر موارد پر اهمیت برای صادرات میوه به کشورهای اروپایی و هر کشور دیگری، داشتن پکینگ لیست، فاکتور خرید، بارنامه، بیمه نامه و مانیفست هستند.
 • تمام اسناد و مدارک ارائه شده شما در گمرک مورد بررسی قرار می گیرند و کارهای حسابداری و مالی هم در همان قسمت انجام می شود.

مواردی که در بخش بالا گفتیم، فقط قسمت کوچکی از قوانین صادرات میوه به کشورهای خارجی بودند. به همین دلیل هم قبل از شروع کار، باید در ابتدا اطلاعات کاملی درباره قوانین کشور مقصد خود به دست بیاورید و بعد از در نظر گرفتن همه آنها، شروع به صادر کردن میوه کنید.

مهمترین نکات برای صادرات میوه به کشورهای خارجی

بر اساس اطلاعاتی که پیش از این در اختیار شما قرار دادیم، به احتمال خیلی زیاد متوجه شده باشید که صادرات میوه می تواند یک فعالیت بسیار سودآور در نظر گرفته شود. البته این مسئله تا زمانی است که به نکات مهمی برای صادرات توجه کرده باشید.


در این بخش، مهمترین نکاتی که باید به آنها توجه کنید را به صورت مختصر توضیح می دهیم و سعی کنید حتماً قبل از شروع صادرات، درباره همه آنها با افراد متخصص و آگاه مشورت کنید.

 • اول از همه، شما باید یک تامین کننده با سابقه و حرفه ای ی برداشت میوه را پیدا کنید تا با کیفیت ترین میوه ها را در اختیار شما قرار دهد.
 • یکی از اصلی ترین موارد برای صادرات میوه به کشورهای خارجی، این است که میوه های کاملاً با کیفیت و متناسب با استاندارد جهانی داشته باشید.
 • خیلی مهم است که شما بتوانید تمام برنامه ها و مجوزهای ضروری را دریافت کنید.
 • قدم بعدی، این است که در بازار هدف خود، مشتریانتان را به خوبی بشناسید و بتوانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.
  شما باید بدانید که مردم در کشور مقصد، از میوه مورد نظر
 • شما چگونه استفاده می کنند و بر همین اساس، آن را بسته بندی کنید.
 • مطمئناً می دانید که بسته بندی حرفه ای و جذاب، می تواند تاثیر فوق العاده ای در فروش شما داشته باشد.
 • در آخر هم سعی کنید تمام قوانین و شرایط صادرات میوه را بشناسید تا این فرایند چالش برانگیز، کمی آسان تر برای شما انجام شود.

کشورهای وارد کننده میوه از ایران

مهم ترین کشورهای مقصد برای صادرات میوه عبارت اند از:

 • عراق
 • کشورهای عربی حوزه خلیج
 • فارس
 • ترکیه
 • کشورهای اروپایی
 • روسیه
  اگر بخواهیم از منظر میزان سودآوری این کار به آن نگاه کنیم، باید بگوییم که صادرات میوه به کشورهای اروپایی و روسیه، سود خیلی بیشتری برای صاحبان کالا دارد. این در حالی است که برای صادر کردن میوه به این کشورها، طبیعتاً باید هزینه بیشتری برای حمل و نقل بپردازید که برای مثال در نوشته ارسال بار به روسیه به جزییات آن پرداخته ایم. در مقابل، همان طور که هزینه صادرات میوه به کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ین تر می آید، شما هم به طبع سود کمتری دریافت خواهید کرد.

صادرات میوه به کشور عراق

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، عراق یکی از مهمترین کشورهای واردکننده میوه از ایران است. زیرا در این کشور، خاک حاصلخیزی وجود ندارد و به همین دلیل هم نیاز دارد که بخش زیادی از میوه های خود را از کشورهای دیگر و به خصوص ایران وارد کند. در ابتدای این مقاله هم به اختصار گفتیم که در کشور ایران، خاک حاصل خیزی وجود دارد و به همین دلیل هم در فصل های مختلف، میوه های متنوعی تولید می شوند.
از طرف دیگر، عراق کشوری جنگ زده است و همچنین به خاطر مسافت خیلی کمی که با ایران دارد، می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای صادرات در نظر گرفته شود. نکته جالب توجه درباره این کشور این است که شرایط صادرات میوه به عراق نسبت به خیلی از کشورهای دیگر، مناسب تر است و از این رو، شما می توانید بدون چالش خیلی زیادی، انواع میوه ها را به این کشور صادر کنید.

صادرات میوه به کشور قطر

یکی از مهم ترین و اصلی ترین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که شرایط اقتصادی فوق العاده خوبی دارد، کشور قطر است. با این حال، وضعیت آب و هوایی در این کشور هم تعریف چندانی ندارد و به همین دلیل هم شما با شناختن قوانین صادرات میوه به این کشور، می توانید سود قابل توجهی به دست بیاورید. یکی از بهترین و رایج ترین محصولاتی که می توانید برای صادرات به کشور قطر ارسال کنید، مواردی مانند زعفران، کاهو، کلم، کدو، خرما، فلفل دلمه ای، هندوانه، خیار و سایر موارد این چنینی هستند.

البته نسبت به عراق، قوانین صادرات میوه به قطر نسبتا سختگیرانه تر است و به همین دلیل هم بهتر است حتماً از افراد حرفه ای و کاربلد در این زمینه کمک بگیرید. اما مطمئن باشید که صادر کردن میوه به این کشور، می تواند سود فوق العاده ای برای شما داشته باشد. زیر را بین واحد پول قطر و ایران، تفاوت زیادی وجود دارد.

صادر کردن میوه به عمان

عمان در منطقه جنوب شرقی خلیج فارس واقع شده است و بخش زیادی از درآمد این کشور، از طریق فروش نفت به دست می آید. این کشور محصولات متنوعی از کشورهای مختلف وارد می کند که یکی از مهمترین آنها، صادرات میوه از ایران است.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید اطلاعات و آمار را ارقام نشان می دهند که تقریباً 90 درصد از موارد ضروری کشور عمان، از کشورهای اطراف و یا حتی سایر کشورهای اروپایی تأمین می شود که در میان این کشورها، ایران سهم زیادی در صادرات میوه دارد.

می توانید بعد از بسته بندی و انجام کارهای اداری، میوه های خود را از طریق روش دریایی از کشور ایران به عمان بفرستید و مطمئن باشید که با هزینه پایین و کاملاً سالم به مقصد خواهد رسید. خوشبختانه در کشور عمان، قوانین سختگیرانه ای برای نحوه صادرات میوه وجود ندارد و به همین دلیل هم تاجران می توانند با کسب کمی اطلاعات درباره شرایط صادرات میوه به این کشور، سود قابل توجهی به دست بیاورند.

صادر کردن میوه به دبی

دبی هم مانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، خاک حاصلخیزی ندارد و به همین دلیل هم گزینه مناسبی برای پرورش میوه و انواع سبزیجات نیست. از این رو، می تواند برای دریافت مواد غذایی و میوه های مورد نیاز خود، آنها را از کشورهای اطراف مانند ایران دریافت کند. با این حال، باید گفت که در سال های اخیر، کشور ترکیه بخش زیادی از بازار صادرات میوه به دبی را در دست گرفته است و میوه و مواد غذایی بیشتری را به دبی می فرستد.

با این حال، هنوز هم مقدار خیلی زیادی میوه از ایران به دبی صادر می شود و در سال های اخیر، این رقم افزایش هم داشته است. دبی هم به خاطر داشتن گردشگران زیاد، نیاز شدیدی به این مواد غذایی و انواع میوه ها دارد و به همین دلیل هم با صادر کردن میوه، می توانید به سود مورد نظر خود برسید.

صادر کردن میوه به کویت

در نهایت، یکی دیگر از مهم ترین کشورهای دریافت کننده میوه از ایران که ما در این فهرست آنها اشاره می کنیم، کشور کویت است. این کشور به خاطر داشتن مرز آبی با ایران، گزینه مناسبی برای صادرات و واردات در نظر گرفته می شود. با این حال، ممکن است در طول فرایند ارسال کالا، کمی با چالش مواجه شوید که با بالا بردن اطلاعات خود درباره نحوه صادرات میوه به این کشور، این مشکل برای شما حل خواهد شد.
نکته بسیار مهمی که باید برای صادرات میوه به کویت مد نظر قرار دهید، این است که کالای ارسالی شما باید کاملاً حرفه ای و زیبا بسته بندی شده باشد. همچنین سعی کنید روی بسته های میوه، برچسب های زیبایی را به شکل عربی بزنید تا تمام مشخصات آن ها روی محصول به نمایش در بیایند.

در حالی که شما باید برای صادر کردن میوه به خیلی از کشورهای دیگر، هزینه قابل توجهی برای مالیات بپردازید، این مسئله درباره کشور کویت صدق نمی کند. از این رو، هر چقدر میوه که بخواهید را می توانید به کشور کویت بفرستید و نیازی به پرداخت مالیات خیلی زیاد هم نخواهید داشت.

سخن نهایی

در این مقاله از گروه ایرانیان دبی، اطلاعات کاملی درباره صادرات میوه و مهم ترین کشورهای دریافت کننده میوه از ایران به دست آوردید. همان طور که متوجه شدید، برای موفقیت در این زمینه، باید اطلاعات زیادی درباره قوانین و نحوه صادرات میوه داشته باشید تا موقع ارسال کالا، با مشکلی مواجه نشوید. فراموش نکنید که گرفتن مشاوره از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه، می تواند کمک خیلی زیادی به شما کند. اگر هر سوال دیگری درباره قوانین و شرایط صادرات میوه به کشورهای اروپایی و یا کشورهای اطراف دارید، می توانید با کارشناسان ما در گروه ایرانیان دبی تماس بگیرید.

 امیدواریم نکات بیان شده در این نوشته مورد توجهتان واقع شده باشد. اگر سوالی دارید که این مطلب به آن پاسخگو نبوده، خوشحال می شویم با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

0 روزها 00 ساعت 00 دقیقه 00 ثانیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *