لجستیک, وبلاگ

تفاوت لجستیک و حمل و نقل چیست؟

فرق لجستیک و حمل و نقل

این عبارت را شاید بار ها شنیده باشید: “لجستیک و حمل و نقل” یا شاید هم به شکل های دیگر. مثل: “لجستیک یا همان حمل و نقل” و “سیستم حمل و نقل یا همان سیستم لجستیک” تفاوت لجستیک و حمل و نقل در چیست؟ آیا این دو به یک معنی هستند؟
لجستیک و حمل و نقل، با یکدیگر متفاوت هستند. مهم نیست چند بار، در چه موقعیت هایی و توسط چه اشخاصی این اصطلاحات به طور اشتباه به جای یکدیگر به کار رفته اند یا حتی شاید خود شما نیز به این دو اصطلاح به یک معنی نگاه کرده اید، ولی این دو اصطلاح با یکدیگر تفاوت دارند و در کاربرد، با عملیات متفاوتی از یکدیگر سر و کار دارند.

فرق لجستیک و حمل و نقل

لجستیک و حمل و نقل دو بخش بسیار مهم خدمات حمل و نقل و توزیع هستند و با هم تفاوت دارند. حمل و نقل، جابه‌جایی کالا است و لجستیک مدیریت حمل و نقل داخلی و خارجی کالا از تولیدکننده به کاربر نهایی است. این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما آن ها دو بخش بسیار متفاوت از زنجیره تامین هستند. لجستیک و حمل و نقل با انتقال محصولات و خدمات از یک مکان به مکان دیگر سر و کار دارد.
اگر چه این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می شوند، ولی تفاوت‌ لجستیک و حمل و نقل، به سادگی قابل تمیز می باشد.
عملیات لجستیک مربوط به تدارکات مرتبط با یکپارچه‌سازی انبار، حمل‌ و نقل، فهرست ‌نویسی، جابه‌جایی و بسته‌ بندی کالا است در حالی که حمل و نقل، با عملکرد جابجایی محصولات از یک مکان به مکان دیگر سروکار دارد.
به بیانی دیگر می‌توان گفت که حمل و نقل، خود بخشی از یک پروسه بزرگ تر به نام لجستیک می باشد و یکی از عملیات مختلف آن می باشد.
در ادامه به بررسی جزئیات هر کدام از این اصطلاحات می پردازیم تا بتوانید بهتر تفاوت لجستیک و حمل و نقل را درک کنید.

لجستیک

لجستیک فرآیند تامین، تولید و توزیع مواد و محصولات با کیفیت مناسب و برای یک کاربر نهایی است. همچنین شامل علم برنامه ریزی برای مدیریت و اجرای رویه ها برای دست یابی به کارآمد ترین و مؤثر ترین روش های انبارداری و حمل و نقل کالا و خدمات است. خدمات، کالا و سایر اطلاعات از نقطه مبدا یا همان تولیدکننده، به نقطه مقصد یا همان مصرف کننده از طریق کانال های لجستیک ارسال می شود تا نیاز های مشتری را به بهینه ترین شکل ممکن، برآورده کند.
در فرآیند های لجستیک، مزایا و عملکرد هایی اضافه شده است که با خدمات حمل و نقل تفاوت دارد. مدیران لجستیک باید بر اساس فاکتور های تعیین کننده در بسته بندی، کانتینر کردن محصولات (بارگیری)، اسناد و مدارک و بیمه، انبارداری، واردات و صادرات، مقررات و خسارت بار تصمیم گیری کنند. آن ها همچنین با همکاران کلیدی، تعهدات نسبت به تولیدکننده، مدیریت فروشندگان و شرکا و کاهش ریسک در عملیات سروکار دارند.

نکات موثر در مدیریت سیستم لجستیک

1. برنامه ریزی صحیح و کاربردی

اولین قدم برای انجام درست یک کار است. بنابراین لازم است که یک برنامه ی جامع و کاربردی که نکات را از کوچک تا بزرگ در آن گنجانده باشید را طراحی کنید تا بتوانید بر اساس آن، عملکردی منظم و با بازدهی بالا داشته باشید. برنامه ریزی لجستیک شامل به دست آوردن محصولات، امکانات انبارداری مناسب برای نگهداری کالا، قبل از خروج از درب کارخانه و تحویل به کاربران نهایی و سیستم حمل و نقل بهینه سازی شده محصولات به کاربران نهایی است.

2. اتوماسیون

نقش عمده ای در افزایش کارایی یک شرکت ایفا می کند. اتوماسیون جایگاهی حیاتی در بهینه سازی دارد. چرا که با اتوماسیون هم به نیروی انسانی کم تری نیاز است و هم پروسه ی اجرایی شدن مراحل مختلف کار را تسریع می کند. لازم به ذکر است از آن جایی که در اتوماسیون، نقش نیروی انسانی کم رنگ تر می شود، درصد خطای انسانی نیز کاهش می یابد.

3. روابط ارزشی در کار گروهی

جنبه ضروری هر سازمانی محسوب می شود. مسئول رشد هر شرکتی، تیم آن است. اهمیت تیمی پویا در لجستیک می تواند با آموزش کارکنان و داشتن یک مدیر تدارکات با مهارت های بین فردی محقق شود. این آموزش باید تمام تیم را، از فرد تحویل دهنده تا مدیر انبار و مدیران میانی تیم لجستیک، پوشش دهد. همچنین نیاز است که در تیم لجستیک، یک فرد مورد اعتماد و یک برنامه ی اضطراری پشتیبان وجود داشته باشد تا مشکلات و مسائل پیش بینی نشده، تداخلی در روند اصلی کار ایجاد نکنند.

4. مدیریت انبار

بخش بسیار مهمی از مدیریت موثر لجستیک است. بهینه سازی عملیات و فرآیندهای انبار، به همان اندازه که به مدیران لجستیک بستگی دارد، به نوع کالای مورد نظر جهت انبار کردن نیز مرتبط است.

5. بهینه سازی صحیح شبکه لجستیک

نیاز به ادغام داده های حاصل از فرآیند های تجزیه و تحلیل، بازخوردهای جمع آوری شده و محاسبات اندازه گیری های مختلف دارد. هنگامی که مدیر لجستیک، استراتژی های جدیدی را در سیستم به کار می گیرد، باید خروجی این استراتژی ها و بازدهی و تاثیراتی که بر سیستم و کارایی آن گذاشته اند را تجزیه و تحلیل کند. تجزیه و تحلیل و آنالیز اصولی و درست، نقش اساسی در تعیین موفقیت یا شکست یک شرکت دارد.

6. استفاده پویا و داینامیک از سیستم لجستیک

منظور این است که باید آخرین فناوری و رویکردهای نوآورانه را برای خدمات حمل و نقل و توزیع بهتر، با یکدیگر تطبیق داد. مدیریت لجستیک موثر برای بهبود کارایی عملیات های مختلف در طول پروسه های مختلف لجستیک، تضمین رضایت مشتری و افزایش بهره وری، باید به طور مداوم در حال تحول باشد و در مقابل تغییرات منعطف بوده تا بتواند از فرصت های جدید، به خوبی استفاده کند.

خدمات حمل و نقل

حمل و نقل کارآمد با بازدهی مناسب، برای بقای سرویس حمل و نقل و توزیع مهم است. حمل و نقل کارآمد باید برای بهترین مسیر تحویل و همچنین بسته بندی مقرون به صرفه که سرمایه گذاری کم نیاز داشته و در عین حال ایمنی کالا را تضمین می کند، تجزیه و تحلیل شود.
خدمات حمل و نقل شامل جابه جایی کالا و خدمات، افراد و حیوانات از یک مکان به مکان دیگر از طریق زیر ساخت های موجود نظیر راه آهن، جاده، خطوط هوایی، بنادر و راه های دریایی می باشد.
به طور کل، خدمات حمل و نقل را می توان به سه حوزه مختلف تقسیم کرد:

زیرساخت
وسایل نقلیه
عملیات
حمل و نقل امکان برقراری ارتباط و تجارت بین دو طرف مختلف را فراهم می کند.
هنگام برنامه ریزی فرآیند حمل و نقل، به روش اجرای عملیات حمل و نقل باید بسیار توجه کرد. در برنامه ریزی مخصوص این کار باید ضمن قیمت گذاری مناسب تعیین کنید که:

کالا یا خدمات باید در چه بازه ی زمانی معینی به کاربر نهایی برسد؟
ارزش کالای مورد نظر جهت حمل و نقل و توزیع چقدر است؟
اندازه و وزن کالای مورد نظر جهت انتقال و توزیع، چقدر است؟

تاثیر فناوری های جدید بر سیستم های لجستیک و حمل و نقل

کشف و پیشرفت فناوری ‌های جدید، تأثیر زیادی بر تغییرات صنعت حمل ‌و نقل و همچنین صنعت لجستیک گذاشته است. این فناوری های جدید، امکان نظارت بر فرآیند ها را در زمانی که عملیات در جریان است به ما میدهد. همچنین با استفاده از تکنولوژی جدید، می توان دسترسی به منابع کلیدی را بهبود بخشید و در تمامی بخش های اجرایی کار، از شفافیت لازم بهره برد. فناوری تبادل یکپارچه اطلاعات عملیاتی را با شاخص های کلیدی عملکرد فراهم کرده است که صنعت را ساده و سازماندهی کرده است. این فناوری های جدید، تبادل یکپارچه اطلاعات عملیاتی را با شاخص های کلیدی عملکرد فراهم کرده است که به ساده سازی و سازماندهی بهتر عملیات های مختلف منجر شده است.
صنعت حمل و نقل و خدمات توزیع، بسیار رقابتی می باشد و در این عرصه ی رقابتی، ضروری است که اطلاعات و محصولات فیزیکی با کارایی و هزینه کمتری حرکت کنند. مشتریان خواستار خدمات با کیفیت و سرعت بالاتر هستند که فقط فناوری می تواند به تحقق این امر کمک کند.
مدیریت زنجیره تامین موفق و لجستیک، تفاوت بین صرفا حفظ بقا در این صنعت و موفقیت در خدمات حمل و نقل و توزیع است. مانند مدیریت زنجیره تامین، سیستم لجستیک نیز بهبود یافته است. از این رو، مزایای فوری آن را می توان از نظر هزینه های حمل و نقل کم تر و خدمات تحویل بهینه مشاهده کرد.

سخن نهایی

تفاوت لجستیک و حمل و نقل در کاربرد و عملیات هر کدام از آن ها می باشد. به طوری که سیستم های حمل و نقل، خود جزئی از عملیات کلی لجستیک می باشند. به بیانی دیگر، لجستیک شامل تامین مواد و محصولات مورد نیاز برای تولید، حمل و نقل این محصولات تا کارخانه، فرآیند انبارداری و حمل و نقل محصولات نهایی و تحویل آن ها به کاربران نهایی می باشد. در این زنجیره ی فعالیت ها که مربوط به لجستیک است، تنها بخش هایی مشخص به حمل و نقل پرداخته می شود. پروسه ی حمل و نقل شامل جابه جایی یک کالا یا خدمات از مکانی به مکان دیگر است.

هر کدام از این فرآیند ها، هرچقدر بیشتر بهینه شوند، کارایی کل سیستم بالاتر می رود و در نتیجه، هزینه ها کاهش یافته، سرعت عملیات بالاتر رفته، کیفیت خدمات حمل و نقل و توزیع بیشتر شده، رضایت بیشتری از مشتریان جلب شده و در نهایت، سودآوری شرکت افزایش می یابد.

می توان فناوری های جدید را عامل اصلی بهبودی و بهینه سازی این صنعت دانست. لذا استفاده از این نوع فناوری ها و انعطاف مدیران ارشد در سیستم های لجستیک و حمل و نقل در قبال تغییرات، بسیار مهم می باشد. به طوری که بقا و موفقیت سیستم مدیون عملکرد صحیح در این زمینه می باشد.

سوالات متداول

1- فرق لجستیک و حمل نقل چیست ؟
در وقع میتوان گفت حمل و نقل قسمتی از سیستم لجستیک است که تنها مربوط به حمل کالا از مکانی به مکان دیگر میشود اما لجستیک به کل فرآیند تحویل کالا از تامین کننده تا رسیدن به دستت مشتری است.

2- نکات مهم در مدیریت سیستم لجستیک چیست ؟

  • برنامه ریزی صحیح
  • اتوماسیون
  • کارگروهی
  • مدیریت انبار
  •  بهینه سازی صحیح شبکه لجستیک
  •  استفاده از فناوری در سیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *