وبلاگ

تخفیف سود بازرگانی مناطق محروم

تخفیف سود بازرگانی مناطق محروم

تخفیف سود بازرگانی مناطق محروم

تخفیف سود بازرگانی موضوع امروز مقاله ماست. پیش از ورود به این بحث لازم است تا مفاهیم پایه ای را درباره حقوق گمرکی و حقوق ورودی بدانیم. البته که بسیاری از بازرگانان این مفاهیم را میشناسند و نیازی به توضیح دوباره نیست اما هدف ما از آوردن این مطالب آگاهی دوستانی است که شناختی نسبت به آنها ندارند. اگر میخواهید از ریز تخفیفات سود بازرگانی با خبر شوید و یا علاقه مندید که درباره حقوق گمرکی و ورودی بیشتر بدانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

حقوق گمرکی چیست؟

قبل از ورود به بحث اصلی یعنی تخفیف سود بازرگانی مناطق محروم اشاره ای کوتاه به حقوق گمرکی میکنیم. وجوهی که در گمرک از کالاهای وارداتی دریافت میشود چه مواردی هستند. یکی حقوق و عوارض که به شکلی مالیات غیر مستقیم است و دیگری هزینه هایی که در قبال انجام خدمات باید پرداخت شود. حقوق و عوارض توسط گمرک وصول میشود که طبق قانون دو بخش دارد:

۱- حقوق گمرکی که برای همه کالاها ۴ درصد است.

۲- سود بازرگانی که توسط دولت تعیین میشود.

پس حقوق گمرکی، حقوقی است که طبق تعرفه گمرکی وضع شده و به هنگام ورود و خروج از قلمرو گمرکی باید پرداخت شود.

فرمول محاسبه: ارزش CIF  نرخ ارز نرخ تعرفه=حقوق گمرکی

حقوق ورودی چیست؟

قبل از بررسی تخفیف سود بازرگانی لازم است  تا با حقوق ورودی نیز آشنا شوید.

در سیستم طبقه بندی مقابل هر کالا ماخذ حقوق ورودی آن نوشته میشود. این عدد جمع حقوق گمرکی و سود بازرگانی است و به شکل درصدی از ارزش گمرکی کالا قابل وصول است. حقوق ورودی به واردات قطعی کالا تعلق میگیرد.

فرمول محاسبه حقوق ورودی

حقوق ورودی =  جمع حقوق گمرکی + سودبازرگانی

ارزشCIF گمرکی ماخذ حقوق ورودی (درصد تعیین شده در جدول)=حقوق ورودی

سود بازرگانی چیست؟

سود بازرگانی در واقع همان مالیات غیر مستقیم است که بر اساس قانون دریافت میشود. این قانون جدا از حقوق گمرکی است. دولت هر زمان که صلاح بداند میتواند میزان این سود را افزایش داده و یا کم کند. این تغییر با توجه به شرایط اقتصادی، میزان تولید و میزان عرضه و تقاضای کشور است. سود بازرگانی تنها از واردات قطعی گمرک و کالاهایی که برای مصرف در کشور اظهار (و از گمرک ترخیص میشوند)، دریافت میشود. برخی کالا ها از پرداخت سود بازرگانی معاف هستند و برخی مناطق نیز به واسطه موقعیت خود شامل تخفیف در سود بازرگانی میشوند.

در قسمت بعد به بررسی تخفیف سود بازرگانی میپردازیم.

جدول تخفیف سود بازرگانی

نام استاننام مرزمیزان تخفیف به درصدخوزستانآبادان۲۰خوزستانخرمشهر۲۵خوزستانچوئیبده۲۰خوزستانبندر امام خمینی۱۰بوشهربوشهر۲۰بوشهردیلم۲۰بوشهرگناوه۲۰بوشهرکنگان۲۰بوشهردیر۲۰هرمزگانلنگه۲۰هرمزگانجاسک۲۰هرمزگانهرمز۱۵آذربایجان شرقیجلفا نوردوز۱۵سیستان و بلوچستانبندر چابهار۲۵

 

سخن آخر

در صورتی که قصد واردات و یا ترخیص کالا از گمرک را از این مناطق ویژه دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ما شما را در تمامی مراحل همراهی کرده و امور مربوط به ترخیص را صفر تا صد به انجام خواهیم رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *