کارگو, لجستیک, وبلاگ

انواع روش‌های حمل و نقل را بشناسید

انواع روش‌های حمل و نقل

حمل نقل به طور کلی، به معنی روشی برای حمل کالا، اجناس و انسان است. به توجه به این تعریف، انواع روش حمل و نقل را می‌توان در دسته بندی کلی، حمل کالا و حمل انسان جای داد. همچنین با توجه به ابزار مورد استفاده برای حمل کالا، اجناس و انسان انواع حمل و نقل سه دسته بندی کلی هوایی، زمینی و دریایی دارد.

در مورد انواع حمل و نقل زمینی هم دو نوع کلی حمل و نقل جاده‌ای و حمل و نقل ریلی داریم. همچنین انواع حمل و نقل هوایی داریم که به آن خواهیم پرداخت. دسته بندی دیگری که در مورد انواع روش حمل و نقل قابل استفاده و مرسوم است شامل سه دسته بندی، درون شهری، برون شهری و برون مرزی است.

انواع روش حمل و نقل

در واقع برای بررسی انواع حمل و نقل، می‌توان به روش‌های مختلف و در دسته بندی‌های متنوعی حمل و نقل را جای داده و بررسی کرد. در این مقاله مبنای ما برای بررسی حمل و نقل چهار دسته بندی حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی و دریایی می‌باشد.

حمل و نقل زمینی

همانطور که گفته شد یکی از انواع حمل و نقل، حمل و نقل زمینی است. منظور از حمل و نقل زمینی در واقع حمل و نقل جاده‌ای می‌باشد و حمل و نقل ریلی را که خود به نوعی یکی از انواع حمل و نقل زمینی می‌باشد را جداگانه بررسی می‌کنیم.

حمل و نقل زمینی، یک روش حمل مرسوم و تقریبا در دسترس‌ترین نوع حمل و نقل می‌باشد. این حمل و نقل بسته به موضوع مورد استفاده می‌تواند روش‌های مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، گرفتن تاکسی برای رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر درون شهر و استفاده از اتوبوس‌های درون شهری از جمله انواع حمل و نقل زمینی می‌باشد. همچنین اتوبوس‌های برون شهری به عنوان ابزاری برای مسافرت و بعضا به عنوان ابزاری برای حمل بار در ابعاد کوچک جزو انواع حمل و نقل زمینی می‌باشد. همچنین حمل و نقل توسط ماشین‌های بزرگ و تریلی‌ها که برای جابه‌جایی بارهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز جزو انواع روش حمل و نقل زمینی حساب می‌شود.

به طور کلی هر چه مسافت بین مبدا و مقصد در حمل و نقل کمتر باشد، حمل و نقل زمینی گزینه مناسب‌تر و در دسترس‌تری خواهد بود. مزیت اصلی حمل و نقلی زمینی در دسترس بودن و کمینه بودن محدودیت‌های آن از نظر نقاط جابه‌جایی می‌باشد. این در حالی است که عیب اصلی آن، طولانی بودن آن به نسبت برخی دیگر از روش‌ها می‌باشد.

حمل و نقل ریلی

همانطور که اشاره شد، چنانچه حمل و نقل زمینی را به معنی هر گونه ابزار حمل و نقلی که روی خشکی انجام می‌شود در نظر بگیریم، حمل و نقل ریلی یکی از انواع حمل و نقل زمینی می‌باشد. حمل و نقل ریلی از طریق شبکه راه‌آهن و قطارها صورت می‌گیرد که مانند انواع دیگر حمل و نقل زمینی می‌تواند برای جابه‌جایی کالا، اجناس و انسان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این نوع از حمل و نقل می‌تواند کاربرد تجاری، مسافرتی و … داشته باشد.

حمل و نقل ریلی به نسبت انواع دیگر حمل و نقل زمینی، معمولا هزینه کمتری دارد که این جزو مزایای آن محسوب می‌شود. این درحالی است که محدودیت این حمل و نقل به ایستگاه‌ها جزو معایب آن می‌باشد. معمولا حمل و نقل ریلی به صورت ترکیبی با سایر انواع روش حمل و نقل زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای ارسال یک بار تجاری به جنوب کشور و صادر کردن آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس، یک مرحله حمل و نقل زمینی تا ایستگاه راه‌آهن وجود دارد که در دسته حمل و نقل زمینی قرار می‌گیرد و سپس از طریق حمل و نقل ریلی تا جنوب کشور حمل می‌شود، حتی ممکن است پس از رسیدن محموله به جنوب کشور تا محل بندر برای بارگیری نیز، نیاز به یک مرحله حمل و نقل زمینی باشد.

حمل و نقل دریایی

همانطور که اشاره شد، یکی از انواع روش حمل و نقل، حمل و نقل دریایی می‌باشد. این روش همواره یکی از روش‌های جدی مورد استفاده برای حمل و نقل، به خصوص قبل از توسعه حمل و نقل هوایی، بوده است. پیش از توسعه حمل و نقل هوایی که در ادامه به انواع آن خواهیم پرداخت، تنها راه ارتباطی بین قاره‌هایی که از طریق خشکی به هم متصل نبوده‌اند یا راه ارتباطی با جزایر، حمل و نقل دریایی بوده‌است. امروز نیز حمل و نقل دریایی کاربرد زیادی دارد، به عنوان مثال برای جابه‌جایی به مکان‌هایی که از زیرساخت‌های هوایی مناسب برخوردار نیستند مانند برخی جزایر کوچک از حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود.
امروزه جدی‌ترین و اساسی‌ترین کاربرد حمل و نقل دریایی، موارد تجاری به خصوص برای بارهای تجاری بسیار بزرگ است. مزیت جدی حمل و نقل دریایی در مقایسه با بقیه انواع روش حمل و نقل ، هزینه پایین آن به نسبت حجم و وزن بار قابل حمل است. همچنین حمل و نقل دریایی ظرفیت حمل بسیار بالایی برای حمل کالاها دارد. از معایب حمل و نقل دریایی هم می‌توان به محدودیت آن به مسیرهای آبی، کند بودن آن و به صرفه نبودن هزینه آن برای حمل نسبتا کم اشاره کرد.

حمل و نقل هوایی

یکی دیگر و آخرین نوع از انواع حمل و نقل، حمل و نقل هوایی است. حمل و نقل هوایی انقلابی در صنعت حمل و نقل بود. این نوع از حمل و نقل، به علت سرعت بالا و نداشتن محدودیت‌های سایر انواع حمل نقل تحول شگرفی در این صنعت ایجاد کرد. انواع حمل و نقل هوایی، کاربردهای مختلفی از جمله کاربردهای مسافرتی، تجاری و … دارد.
به طور کلی انواع حمل و نقل هوایی، توسط سه فاکتور اصلی حجم، زمان تحویل و قیمت دسته بندی می‌شوند. حمل و نقل هوایی به طور کلی به دو منظور مورد استفاده می‌شود، 1- حمل کالا و وسایل، 2- حمل انسان. در کنار این دو مورد استفاده از انواع روش های حمل و نقل هوایی، می‌توان آن‌ها را در ۳ دسته بندی کلی پرواز سیستمی، پرواز چارتر و پرواز تجاری جای داد.

انواع کلاس پرواز هوایی

در مورد انواع حمل و نقل هوایی برای حمل مسافر، جدای از دو نوع اصلی چارتر و سیستمی که نام برده شد سه کلاس پروازی نیز داریم.

  • درجه یک: فرست کلاس (First Class یا کلاس F)
    فرست کلاس گران‌ترین نوع کلاس پروازی برای حمل مسافران است. صندلی‌های آن تک نفره، مبله و به صورت اتاقک خصوصی می‌باشد. همچنین امکانات رفاهی زیادی به مسافران در این کلاس پروازی داده می‌شود.
  • درجه تجاری: کلاس تجاری (Business Class یا کلاس C)
    کلاس تجاری دومین کلاس پرواز هوایی است که به نسبت فرست کلاس هزینه و امکانات رفاهی کمتری دارد. صندلی‌های این کلاس در دو ردیف جدا هستند و جلوی کلاس اکونومی هستند. صندلی‌های کلاس تجاری مبله هستند و با اینکه به نسبت فرست کلاس امکانات کمتری دارند، بسیار راحت، اتوماتیک و جادار هستند.
  • درجه اقتصادی: کلاس اکونومی (Economy Class یا کلاس Y)
    این کلاس از پروازها معمول‌ترین کلاس پروازی هستند. این کلاس بیشترین تعداد صندلی را در یک پرواز به خود اختصاص می‌دهد. هزینه این کلاس پروازی به نسبت به بقیه کلاس‌ها پایین تر است و صندلی‌های آن‌ها به صورت ردیفی و در کنار هم هستند.

پرواز چارتر

همانطور که اشاره شد در انواع حمل و نقل هوایی سه نوع پرواز داریم که یکی از این انوع، پرواز چارتر می‌باشد. اصطلاحا پرواز چارتر پروازی است که تمام صندلی‌های یک پرواز در اختیار یک شرکت هواپیمایی قرار می‌گیرد.

پرواز سیستمی

نوع دیگر پروازها در انواع حمل و نقل هوایی، پرواز سیستمی می‌باشد. تفاوت اصلی پروازها سیستمی با پرواز چارتر در شرایط زمانی، هزینه و زمانبندی آن می‌باشد. به عنوان مثال در پرواز سیستمی امکان جابه‌جا کردن زمان پرواز وجود دارد، این در حالی است که در پرواز چارتر وجود ندارد. تفاوت دیگر پرواز سیستمی با چارتر در قیمت است، معمولا با نزدیک شدن به زمان پرواز هزینه پروازهای چارتر کمتر می‌شود، این درحالی است که در پرواز سیستمی هزینه پرواز افزایش می‌یابد.

پرواز بازرگانی

نوع سوم از انواع حمل و نقل هوایی ، پروازهای بازرگانی می‌باشند. این نوع پروازها تنها مختص جابه‌جایی کالا می‌باشند. حمل و نقل کالا از طریق انواع حمل و نقل هوایی اصول و قواعد خاصی است که باید حتما رعایت شود. همچنین حمل و نقل کالا و وسایل در دو دسته بندی فریت بار و کارگو قرار می‌گیرند. به طور کلی فریت بار به معنی حمل وسایل شخصی و غیر تجاری است، در حالی که کارگو مخصوص حمل بارهای تجاری می‌باشد.

سوالات متداول

1-انواع حمل و نقل چیست ؟

بطور کلی حمل و نقل به سه دسته حمل نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و حمل و نقل دریایی تقسیم میشود.

2-انواع حمل و نقل هوایی چیست ؟

پرواز چاتر، پرواز سیستمی برای حمل مسافر و پرواز بازرگانی که برای جابه جایی کالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *